آخرین وضعیت كامیون داران معطل شده در مرز مهران

آخرین وضعیت كامیون داران معطل شده در مرز مهران

به گزارش هم پیما درپی انتشار خبری درباره بسته شدن مرز مهران و معطل ماندن هزار كامیون كالاهای صادراتی در این پایانه مرزی، مسؤلان سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای اعلام نمودند كه این تعداد نهایتا ۴۰۰ كامیون بوده و بر مبنای آخرین وعده های شفاهی مقامات عراقی این مشكل كه به علت كمبود نیروی انسانی به وجود آمده بزودی حل خواهد شد و دیگر مرزهای عراق باز است.


به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، روز گذشته برخی رسانه ها از بسته شدن مرز مهران و معطلی حدود هزار كامیون صادراتی در این پایانه مرزی اطلاع داده بودند. مسؤلان سازمان راهداری در این راستا اعلام نمودند كه بر مبنای آخرین ارزیابی ها و برآوردهای صورت گرفته حدود هشت كیلومتر صف در این پایانه مرزی بوجود آمده كه تعداد كامیون ها به حدود ۴۰۰ دستگاه می رسد و بر مبنای آخرین وعده های شفاهی مقامات عراقی مشكلات بعضی از آنها برای تردد از مرز و تحویل بارشان امروز حل خواهد شد. البته بعضی از این اظهارات تناقض هایی با هم دارد كه جای تامل است.
مهدی قربانی -معاون حمل و نقل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای- در اینباره به ایسنا اینگونه توضیح داد: گرچه مرز مهران از جانب عراقی ها به صورت موقت بسته شده است اما طی مذاكراتی كه با آنها صورت گرفته، تا حدود سه روز آینده این مرز باز می شود كه البته این وعده عراقی هاست.
وی ادامه داد: الان تردد از جانب كامیون ها در این مرز صورت نمی گیرد اما كامیون داران معطل نشدند و بارهای خویش را در گمرك تخلیه كردند و مشكلی از جهت تجمع آنها در مرز به وجود نیامده است.
قربانی با اشاره به اینكه بر مبنای قراردادهای منعقد شده معطلی كامیون داران در ساعات اولیه، هزینه خواب بار آنها ودیگر هزینه های انبارداری شان بر عهده شركت های طرف قرارداد است و این زیان را آنها باید متقبل شوند، افزود: اینكه گفته می شود حدود هزار كامیون در مرز معطل مانده اند درست نیست. بر مبنای آخرین مذاكرات صورت گرفته احتمال تعیین تكلیف كامیون های موجود تا امروز وجود دارد و طرف عراقی چنین وعده ای برای حل مشكل این تعداد از آنها را داده است.
معاون حمل و نقل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای اظهار داشت: فعلا مرز عراق به علت اینكه طرف عراقی مشكلات و محدودیت هایی دارد و معلوم نیست این مسائل در حوزه بازرگانی و گمركی یا كنترل نظارت های بهداشتی برای پیشگیری از انتشار ویروس كرونا است، اعلام نمود: امیدوارم بر مبنای صحبت هایی كه طرف عراقی با ما داشته تا سه روز آینده مشكل مرز حل شود و كامیون داران بتوانند تردد كنند اما از سوی ایران هیچ مشكلی وجود ندارد و اگر كامیون داری مشكلی داشت می واند برای پیگیری حقوق خود با دستگاه های متولی تماس بگیرد.
این اظهارات در حالی مطرح می شود كه منوچهر سلمانزاده -مدیركل دفتر ترانزیت و حمل و نقل بین المللی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای - در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: بر مبنای آخرین ارزیابی های صورت گرفته تجمع كامیون در مرز مهران وجود دارد اما به هزار كامیون نمی رسد و معلوم نیست این آمار چگونه اعلام شده است چون كه برآوردها نشان داده است حدود هشت كیلومتر كامیون در مرز مهران حضور دارند و نهایتا تعداد آنها به حدود ۴۰۰ دستگاه می رسد.
وی درباره دلیل بروز این مشكل در پایانه مرزی مهران اظهار داشت: مسلما این مساله ارتباطی به كرونا ندارد چون كه دیگر مرزهای عراق برای تجارت با ایران باز است و مشكلی در این حوزه نیست اما مقامات عراقی اعلام نموده اند كه بسته شدن مرز مهران به علت كمبود نیروی انسانی است كه آن راحل خواهد نمود.
مدیركل دفتر ترانزیت و حمل و نقل بین المللی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای تصریح كرد: همیشه به كامیون داران و شركت های آنها سفارش كرده ایم كه قبل از ارسال بار به پایانه های مرزی از راه دستگاه های متولی مختلف مانند سازمان راهداری از آخرین وضعیت مرز مرود نظر كسب اطلاع كنند تا با چنین مشكلاتی رو به رو نشوند.1398/12/04
23:06:25
5.0 / 5
2368
تگهای خبر: ارز , دستگاه , شركت , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
هم پیما
هم پیما