معاون وزیر كار اعلام كرد

100 هزار نفر از شاغلان روستایی بیمه می شوند

100 هزار نفر از شاغلان روستایی بیمه می شوند

به گزارش هم پیما معاون اشتغال وزیر كار با اشاره به اینكه طی دو سال قبل ۱۹۷ هزار شغل جدید و خالص در جهت طرح اشتغال روستایی بوجود آمده است، اظهار داشت: تا آخر سال ۱۰۰ هزار نفر از شاغلان مناطق روستایی تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی قرار می گیرند.عیسی منصوری در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: از آخر سال ۱۳۹۶ تابحال ۱۱ هزار میلیارد تومان تسهیلات برای فعالان اقتصادی مناطق روستایی و عشایری درنظر گرفته شده و ۱۲۲ هزار واحد كسب و كار از این تسهیلات بهره مند شده اند.

وی هدفگذاری و تعهد ایجاد شغل در ازای تسهیلات پرداختی در این طرح را ۲۳۰ هزار نفر اعلام نمود و اظهار داشت: تابحال ۱۹۷ هزار شغل جدید و خالص در جهت طرح اشتغال روستایی بوجود آمده و طی سالهای ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ سهم اشتغال روستاها افزایش و نرخ بیكاری كاهش پیدا كرده است.

دستیابی به اشتغال فراگیر هدف طرح اشتغال روستایی

معاون توسعه كارآفرینی و اشتغال وزیر كار مهمترین هدف ایجاد اشتغال در طرح اشتغال روستایی را دستیابی به رشد اشتغال فراگیر عنوان نمود و اظهار داشت: جهت گیری ما در برنامه اشتغال روستایی و عشایری به سمت اولویتهای هر استان است به این نحو كه در این طرح اولویت های هر استان را مشخص و رسته هایی كه زمینه ایجاد شغل داشتند را شناسایی كردیم. این رسته ها شامل صنایع دستی، اصلاح نژاد دام، فرآوری محصولات كشاورزی و مواد معدنی، آی تی و خدمات است.

منصوری خاطرنشان كرد: برای ایجاد شغل می توان یك كارخانه تاسیس كرد و هزار شغل به وجود آورد ولی در چارچوب طرح اشتغال روستایی و عشایری به دنبال ایجاد یك جریان اشتغال فراگیر همراه با رشد در گسترده جغرافیایی هستیم.

معاون توسعه كارآفرینی و اشتغال وزیر كار خاطرنشان كرد: در جریان برنامه اشتغال روستایی و عشایری ایجاد مشاغل پایدار را دنبال می نماییم. یكی از شاخص های دستیابی به اشتغال پایدار، بهره مندی از پوشش بیمه ای است و درصدد هستیم تا كسانی را كه تحت پوشش هیچ بیمه ای نیستند، در چارچوب بیمه تأمین اجتماعی یا بیمه روستاییان تحت پوشش قرار بدهیم.

بهره مندی شاغلان طرح اشتغال روستایی از مزایای بیمه

به گفته وی سال گذشته، بیشتر از ۷۰ درصد افراد شاغل در طرح اشتغال روستایی فاقد پوشش بیمه ای بودند كه بر این اساس مقرر شد تا در چارچوب ایجاد یك نظام بیمه ای، افرادی كه در گذشته شاغل شدند و همینطور شاغلان جدید تحت پوشش بیمه قرار گیرند.

منصوری در انتها با اشاره به اینكه برنامه ملی توسعه اقتصاد و اشتغال روستایی بزودی رونمایی می شود، اظهار نمود: در چارچوب اجرای برنامه اشتغال روستایی و عشایری ۳۱ رسته كسب و كار مشخص شده كه این رسته ها به ایجاد اشتغال پایدار منجر خواهد شد. ما امیدواریم تا آخر سال جاری ۱۰۰ هزار نفر در قالب اجرای برنامه اشتغال روستایی از مزایای بیمه تأمین اجتماعی بهره مند شوند.

به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، طرح اشتغال روستایی با هدف توسعه اشتغال در مناطق محروم روستایی، عشایری و مرزی در دستور كار وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی قرار گرفته است. به قول كارشناسان، اجرای موفق این طرح باعث كاهش مهاجرت به شهرها، اشتغالزایی برای جوانان جویای كار و حل بیكاری در مناطق روستایی و عشایری می شود. بر مبنای آمارها تا بهمن ماه سال جاری بیشتر از ۱۳ هزار و ۳۸۰ میلیارد تومان تسهیلات از سوی بانك های عامل به طرح اشتغال روستایی تخصیص داده شده كه از این میزان ۱۰ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان پرداخت شده است.

منبع:

1398/11/26
21:08:53
5.0 / 5
2545
تگهای خبر: اشتغال , بانك , توسعه , جت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
هم پیما
هم پیما