یك كارشناس:

بازار مسكن راكد نیست، كاذب است

بازار مسكن راكد نیست، كاذب است

به گزارش هم پیما یك كارشناس با بیان این كه چشم انداز ركود مطلق را برای بازار مسكن متصور نیستم اظهار داشت: رونق از نوع كاذب، الان در بخش مسكن وجود دارد و در این شرایط شكاف بین متقاضیان واقعی و متقاضیان مصرفی بیشتر می شود.


ابوالحسن میرعمادی در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: به لحاظ ركود اقتصادی، قدرت خرید طبقه ای كه نیازمند مسكن می باشد افزایش پیدا نكرده اما معاملات از طرف سرمایه گذاران انجام می شود. معتقدم در سال آینده نیز بخش مسكن وارد ركود مطلق نمی گردد بلكه خرید و فروش سفته بازانه ادامه می یابد و شكاف بین توان متقاضیان واقعی و سفته بازان افزوده می شود.
وی ادامه داد: خیلی از افراد، بخش مسكن را برای سرمایه گذاری مناسب می بینند؛ چونكه بازار ارز گرفتار ثبات شده و ریسك خرید مسكن، كمتر از خرید دلار است. از طرف دیگر به سبب كنار ماندن تقاضای مصرفی از بازار مسكن، رونق فعلی كاذب است.
این كارشناس بازار مسكن با بیان این كه طی دهه های گذشته، تورم بخش مسكن، فراتر از رشد دستمزدها بوده است اظهار داشت: طبیعی است كه سال به سال این فاصله عمیق تر می شود و در مقطعی به اعداد عجیب و غریب می رسد.
میرعمادی با بیان این كه عرضه در بخش بزرگ متراژ و تقاضا برای واحدهای كوچك متراژ است، اشاره كرد: باتوجه به سود پایین املاك كوچك، طرف عرضه علاقه ای به تولید این واحدها ندارد. پس طبقه متوسط و پایین از مسكن مورد نیاز خود محروم می شود. در این وضعیت عمده جوانان اگر از جانب خانواده ها حمایت نشوند نمی توانند مسكن مناسب تهیه كنند. این در حالیست كه مكانیزم بازار مسكن باید در دست دولت ها باشد و دولت باید از طبقات ضعیف و متوسط حمایت كند.
وی اشاره كرد: باتوجه به میانگین قیمت مسكن شهر تهران در دی ماه یعنی ۱۳ میلیون و ۸۱۰ هزار تومان در هر متر مربع، یك واحد ۱۰۰ متری یك میلیارد و ۳۸۰ میلیون تومان قیمت دارد. حتی گروه های پردرآمد نیز در بین مدت قادر به تامین چنین مبالغی نیستند. بدین سبب در سال آینده و حتی سال های پس از آن بازار مسكن در دست عده ای معدود قرار می گیرد.
این استاد دانشگاه با بیان این كه معتقدم قیمت مسكن كاهش پیدا نخواهد كرد، اضافه كرد: در این شرایط نوع معاملات و رفع نیازها در بازار مسكن تغییر می كند. یك گروه مصرفی وجود دارد كه به سمت بازار اجاره می رود و گروه سرمایه ای به سمت خرید و فروش می رود. به تدریج شكاف به وجود آمده بین این دو گروه عمیق تر می شود و مسكن بخش اعظم درآمد اقشار ضعیف را می بلعد.
میرعمادی درباره راهكار كنترل قیمت ها در بازار مسكن اظهار داشت: دنیا به سمت مالیات از خانه های خالی و مالیات بر عایدی املاك رفته و ما هم باید از این مدل استفاده نمائیم. مالیات بر عایدی سرمایه در كوتاه مدت ممكنست موجب ركود بخش مسكن شود ولی نهایتا كمك می نماید تا طبقات ضعیف توان خودرا بازیابی كنند. عدالت و منطق حكم می كند كه مالیات از عایدی املاك و مالیات بر خانه های خالی وضع شود. در سوی دیگر، مشوق ها به سمت تولید برود. در طرف تقاضا نیز حمایت ها از خانه اولی ها باشد.
به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، در دی ماه ۱۳۹۸ مطابق اعلام بانك مركزی، متوسط قیمت مسكن در شهر تهران ۱۳ میلیون و ۸۱۰ هزار تومان در هر متر مربع بود كه نسبت به ماه قبل ۲.۱ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۴۰.۹ درصد افزایش نشان میدهد. در این ماه هم چنین تعداد معاملات آپارتمان های مسكونی شهر تهران به ۱۰ هزار و ۷۰۰ واحد مسكونی رسید كه نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۱۲ و ۵۹ درصد افزایش داشت.
منبع:

1398/11/18
14:53:11
5.0 / 5
3224
تگهای خبر: ارز , بازار , بانك , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
هم پیما
هم پیما