بیانیه سازمان هواپیمایی كشوری درباره فایل صوتی انتشار یافته پیرامون سانحه هواپیمای اوكراینی

بیانیه سازمان هواپیمایی كشوری درباره فایل صوتی انتشار یافته پیرامون سانحه هواپیمای اوكراینی

به گزارش هم پیما سخنگوی سازمان هواپیمایی كشوری از صدور بیانیه این سازمان در مورد فایل صوتی انتشار یافته پیرامون سانحه پرواز 752 شركت هواپیمایی اوكراینی در رسانه ها خبرداد.


به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، رضا جعفرزاده اظهارداشت: به دنبال انتشار یك فایل صوتی در مورد سانحه پرواز شماره 752 شركت هواپیمایی اوكراین اینترنشنال در رسانه ها، سازمان هواپیمایی كشوری نكاتی را به منظور تنویر افكار عمومی باستحضار ملت شریف ایران می رساند، كه مشروح این بیانیه به دنبال می آید:
بسم الله الرحمن الرحیم
سازمان هواپیمایی كشوری به باعث قانون مسئولیت اعمال حاكمیت در صنعت حمل و نقل هوایی كشور را بر عهده داشته و مرجع تنظیم، تدوین مقررات و دستورالعمل های مربوط به كنترل فضای كشور، صدور اجازه پرواز و بررسی سوانح و حوادث هواپیمایی و اعمال مجازات های لازمه طبق مقررات مربوط می باشد.
سازمان از همان ابتدای وقوع سانحه، بر مبنای رویه های حرفه ای، مقررات بین المللی و دستورالعمل های ایكائو، به صورت كاملا شفاف فرآیند بررسی ابعاد حادثه را با همكاری مراجع داخلی و بین المللی ذی ربط دنبال كرده است.
جمع آوری و پیاده سازی تمام مكالمات میان هواپیماها و برج مراقبت، از همان روز سانحه آغاز شد؛ مكالمات گوناگونی در برج مراقبت ثبت و ضبط شده كه حاوی اشاره یكی از خلبانان پرواز ورودی به تهران در خصوص رویت نورهایی شبیه موشك یا یك گوی گداخته است كه در آسمان حركت می كرده و سپس منفجر شده است.
خدمه پروازی شركت هواپیمایی آسمان، به علت اشاره به كلمه موشك، جهت تشریح دقیق مشاهدات خود مورد مصاحبه قرار گرفته و اظهار داشتند نوری را در آسمان مشاهده نموده كه حدود 1دقیقه و نیم در حال حركت و گسترش بوده و سپس منفجر شد. خدمه پروازی بیان داشت كه مدت زمان حركت نور در آسمان به اندازه ای طولانی بوده كه یكی دیگر از عوامل پروازی را به درون كابین دعوت و با او هم مشورت كرده اند. اعضای گروه پس از مشاهده فیلمِ آتش گرفتن هواپیما، نتیجه گرفتندكه شیء رویت شده، همان هواپیمای آتش گرفته بوده كه بعداً به زمین برخورد كرد و منفجر شد.
با تحلیل شواهد موجود و اظهارات خدمه پروازی فوق الذكر، نتیجه گیری كارشناسان سازمان احتمال آتش سوزی موتور یا انفجار در درون هواپیما بعنوان منشاء آتش سوزی بوده و بنابراین تا پیش از اعلام اطلاعات رسمی از مراجع نظامی، احتمال آتش سوزی در هواپیما تشخیص داده شد.
مراجع ذی ربط در حوزه پدافند هوایی در ساعات قبل از حادثه اطلاع یا اخطاری را در مورد اقدامات موشكی در فضای كنترل ترافیك تهران را به سازمان هواپیمایی كشوری اعلام نكرده بودند. بعد از اطلاع از وقوع سانحه، به سرعت از مراجع رسمی مربوطه در مورد هر نوع فعالیت موشكی استعلام گردید و با توجه به عدم دریافت پاسخ جدید، این سازمان هم تا زمان تكمیل بررسی های كارشناسی اولیه، فرضیه برخورد موشك را منتفی دانسته است.
در زمان وقوع سوانح هوایی، معمولاً گمانه ها و فرضیه های گوناگونی مطرح می شود و مرجع فنی از نظر حرفه ای مجاز نیست تا زمان تكمیل بررسی های كارشناسی، اصالت هیچ یك ازاین گمانه زنی ها را بپذیرد. چنانكه فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هم در مصاحبه تلویزیونی تصریح كردند، سازمان هواپیمایی كشوری بر مبنای اظهارنظر صریح مراجع نظامی، فرضیه برخورد موشك را منتفی دانسته و در اینباره اطلاع رسانی كرده است.
محتوی فایل صوتی مكالمات پرواز اوكراینی طبق روال كاری مرسوم هیات های كارشناسی چندملیتی، در كنار برخی اسناد و مدارك دیگر، از جانب كمیسیون بررسی سوانح سازمان هواپیمایی كشوری در اختیار نماینده قانونی كشور اوكراین در رسیدگی به سانحه قرار گرفته است. این فایل انحصاری نبوده و همزمان با این مكالمه، سایر پروازهای تحت كنترل برج مراقبت پرواز هم آنرا شنیده اند. انتشار و تحلیل داده های تحت بررسی، همچون این فایل صوتی مغایر با مقررات بررسی سوانح هوایی می باشد.
مطابق روال معمول تمام فرایندهای بررسی سوانح در دنیا، هم اكنون هم بسیاری نكات و شواهد جمع شده كه باید تجمیع و تحلیل شوند. فرآیند بررسی سانحه مطابق استاندارد ضمیمه 13 پیمان شیكاگو، جلب توجه عمومی از راه انتشار یافته ها و شواهد تحلیل نشده نیست، بلكه یافتن علل و رفع آنها برای پرهیز از رخداد مجدد می باشد. بنابراین هم اسناد بررسی سانحه طبقه بندی شده اند و انتشار آنها تنها توسط مسئول بررسی سانحه مجاز است.
سازمان هواپیمایی كشوری، روند بررسی ابعاد مختلف سانحه سقوط هواپیمای اوكراینی را در قالب قوانین ملی و قوانین بین المللی ادامه خواهد داد و همكاری با كشورهای دخیل در این سانحه هم كمافی السابق ادامه خواهد یافت. البته انتظار از همه طرف ها این است كه از سیاسی كردن سانحه و انحراف روند بررسی فنی و كارشناسی پرهیز كنند.1398/11/16
23:31:52
5.0 / 5
2768
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
هم پیما
هم پیما