كارشناس اقتصادی:

مالیات بر عایدی مسكن فقط به ۱۰ درصد مردم تعلق می گیرد

مالیات بر عایدی مسكن فقط به ۱۰ درصد مردم تعلق می گیرد

به گزارش هم پیما كارشناس اقتصادی اظهار داشت: برمبنای برآوردها مالیات بر عایدی سرمایه در بخش مسكن، شامل تنها 10 درصد از افراد جامعه می شود و سایر مردم این مالیات را نمی پردازند.به گزارش هم پیما به نقل از برنامه پایش، هادی سلیمی زاده درباب كارهای نامولد در كشور اظهار داشت: بهترین راهكار اجازه ندادن برای ایجاد سوداگری در بازارهای كشور است. این سوداگری ها را به راحتی می توان حل كرد.
وی اضافه كرد: مالیات بر عایدی سرمایه یكی از راهكارهای مقابله با سوداگری است. در مالیات بر عایدی سرمایه، درصدی از افزایش قیمت كالا بعنوان مالیات ستاندن می گردد و همین مسئله موجب می شود كه سوداگری از میان برود.
كارشناس اقتصادی برنامه پایش با تاكید بر خروجی سرمایه ای بازار مسكن به دنبال عدم اجرای مالیات بر عایدی سرمایه، بیان كرد: از سال ۵۵ تا ۷۷ تقاضای سرمایه ای در بازار مسكن به ۷۷ درصد رسیده است.
وی افزود: دولت در این موارد باید مصداقی برخورد كند. در بیشتر كشورهای پیشرفته، این قانون اجرا می شود.
سلیمی زاده اظهار داشت: در این نوع مالیات قرار نیست از همه خانه ها مالیات گرفته شود بلكه كسانی كه بیشتر از ۳ خانه دارند باید مالیات بر عایدی سرمایه بپردازند. در دنیا دولت حتی در بازار اجاره بها نیز ورود دارد.
وی اضافه كرد: عملاً با مالیات بر عایدی سرمایه، خیلی بازارهای سوداگری صرفه اقتصادی ندارد و سرمایه خود به خود به بازارهای مولد سوق پیدا می كند.
كارشناس اقتصادی اظهار داشت: تورم از سال ۸۶ تا ۹۷ بیشتر از ۷ برابر و شاخص مسكن نیز در همین بازه زمانی بیشتر از ۱۰ برابر شده است. شاخص دلار نیز ۱۲ برابر و شاخص بورس نیز بیشتر از ۲۵ برابر شده كه خود نشان دهنده سود ده بودن بازارهای مالی نسبت به سایر بازارها است.
سلیمی زاده تصریح كرد: مالیات بر عایدی سرمایه موجب ركود در بازار مسكن نمی گردد. چونكه گرانی در بازار مسكن موجب ركود می شود و در صورتیكه مالیات بر عایدی سرمایه بر بازار مسكن دایر شود، از طرفی موجب كاهش قیمت و در نتیجه افزایش معاملات خواهد شد.
وی اظهار داشت: برمبنای برآوردها مالیات بر عایدی سرمایه، شامل تنها ۱۰ درصد از افراد جامعه می شود و سایر مردم كشور، این مالیات را نمی پردازند.


منبع:

1398/11/15
22:40:07
5.0 / 5
2747
تگهای خبر: بازار , مسكن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
هم پیما
هم پیما