رئیس سازمان برنامه خبر داد

افتتاح قطعه یك آزادراه تهران – شمال در دهه فجر

افتتاح قطعه یك آزادراه تهران – شمال در دهه فجر

به گزارش هم پیما رئیس سازمان برنامه و بودجه از افتتاح قطعه یك آزادراه تهران - شمال در دهه فجر سال جاری اطلاع داد و اظهار داشت: برای تعیین نرخ عوارض این مسیر، كارگروه ویژه تشكیل شده است.به گزارش هم پیما به نقل از مهر، محمدباقر نوبخت امروز در «حاشیه بازدید از آزادراه تهران – شمال» در جمع خبرنگاران با اشاره به اینكه زمان تحقق وعده های دولت در ارتباط با افتتاح طرح های عمرانی بخصوص قطعه یك آزادراه تهران – شمال فرا رسیده است، تصریح كرد: در بازدیدی كه خرداد ماه سال جاری از این آزادراه داشتیم، اعلام كردیم كه سالجاری قطعه یك را به بهره برداری می رسانیم كه این وعده در حال محقق شدن است.
وی اضافه كرد: همكاران عملیاتی ما در بنیاد مستضعفان و وزارت راه و شهرسازی، علیرغم سختی هایی كه دشمنان بوجود آورده بودند تا پروژه های عمرانی متوقف شود، توانستند این پروژه را به پایان برسانند و بزودی شاهد افتتاح آن در دهه فجر خواهیم بود.
رئیس سازمان برنامه و بودجه در مورد قطعه دو آزادراه تهران – شمال اظهار داشت: در صدد هستیم تا قطعه دو آزادراه تهران – شمال را تا اواخر سال آینده به بهره برداری برسانیم.
نوبخت با اشاره به اینكه قطعه یك آزادراه تهران – شمال به طول ۳۲ كیلومتر به بهره برداری می رسد، اظهار داشت: این میزان محور، بدون احتساب جاده ای است كه قطعه یك را به جاده قدیم چالوس متصل می كند ضمن اینكه ۱۷ كیلومتر از این محور، تونل و پل است، مسیر تهران – چالوس را یك ساعت و نیم كوتاه كرده و مسافران می توانند به جای تردد سه ساعته، یك ساعت و نیمه به چالوس برسند.
معاون رئیس جمهور با اشاره به اینكه تا تابستان ۹۳ این پروژه تنها ۱۷ درصد پیشرفت داشت، خاطرنشان كرد: با این وجود، عمده عملیات راهسازی قطعه یك آزادراه تهران – شمال ظرف ۶ ماه اخیر انجام شده است. ما وظیفه داریم كه مسیرهای دسترسی مسافران به شهرهای شمالی را تسهیل نماییم. همزمان دو محور هراز و فیروزكوه هم برای دسترسی به استان های شمالی وجود دارد اما این قطعه، راه و زمان را كوتاه تر می كند.
نوبخت افزود: قطعه ۲ آزادراه تهران – شمال ۲۲ كیلومتر است كه تا سال آینده محور غربی و تونل ها را راه اندازی می نماییم.
رئیس سازمان برنامه و بودجه، هزینه تمام شده ساخت قطعه یك را بیشتر از ۱۰ هزار میلیارد تومان معادل یك میلیارد دلار دانست و اظهار داشت: ۸۵ میلیارد تومان هم برای اتصال قطعه ۴ به ۳ اختصاص داده ایم چون كه قطعه ۴ زیر بار ترافیك بوده و در حال بهره برداری است.
وی در مورد نرخ عوارض قطعه یك آزادراه تهران – شمال اظهار داشت: دولت نگاه ویژه ای برای تأمین مالی این پروژه دارد و كارگروه تعیین نرخ عوارض تشكیل شده است.
نوبخت با تاكید بر اینكه شركت های ایرانی قطعه یك را راه اندازی كرده اند و منابع آن كاملاً داخلی بود، اضافه كرد: مقرر است ادامه آزادراه همت – كرج هم امسال و بعد از افتتاح قطعه یك آزادراه تهران – شمال به بهره برداری برسد.
معاون رئیس جمهور در مورد خسارات سه استان سیل زده سیستان و بلوچستان، هرمزگان و جنوب كرمان در سیلاب اخیر اظهار داشت: مقرر است فردا سفری به این سه استان داشته و از نزدیك، خسارات وارد شده را بررسی نماییم.
به گفته رئیس سازمان برنامه و بودجه، ۱۷ هزار و ۵۰۰ واحد مسكونی بر اثر سیلاب اخیر صدمه دیده اند كه دولت ۱، ۸۰۰ میلیارد تومان از محل منابع دولتی و تسهیلات بانكی برای جبران این خسارات در نظر گرفته است.

1398/11/01
21:54:07
5.0 / 5
2203
تگهای خبر: بانك , ساخت , سفر , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
هم پیما
هم پیما