قیمت مسكن در محله های محبوب تهران

قیمت مسكن در محله های محبوب تهران

به گزارش هم پیما دامنه قیمتی برای خرید آپارتمان كوچك متراژ در سه محدوده پرتقاضای شهر تهران ۴۰۰ تا ۸۰۰ میلیون تومان است.


به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، آمار نشان داده است از میان مناطق ۲۲ گانه شهر تهران سه منطقه ۵، ۴ و ۲ به ترتیب بالاترین تعداد معاملات را به خود اختصاص می دهند. آذرماه سال جاری ۳۵ درصد از كل قراردادهای خرید و فروش مسكن شهر تهران در این سه منطقه به امضا رسید. میانگین قیمت هر متر مربع مسكن در منطقه ۵ بالغ بر ۱۵ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان، منطقه ۴ بالغ بر ۱۴ میلیون و ۸۷۰ هزار تومان و منطقه ۲ بالغ بر ۲۰ میلیون تومان بر مبنای معاملات قطعی در آذرماه ۱۳۹۸ بوده است.
بعد از مناطق ۵، ۴ و ۲ بیشترین تعداد قراردادهای خرید و فروش مسكن به ترتیب در مناطق ۱۰، ۱۴، ۷، ۸، ۱۵، ۱۱ و ۱ به امضا رسیده است. مناطق یاد شده ۳۹ درصد و سایر مناطق ۲۶ درصد خرید و فروش خانه در تهران را به خود اختصاص دادند.
قیمت آپارتمان در محله های مختلف سه منطقه ی محبوب شهر تهران، متفاوت می باشد. در بعضی از محله های منطقه چهار همچون خاك سفید، شمیران نو و قاسم آباد قیمت خانه ارزان تر از دیگر محله هاست و می توان با نقدینگی حدود ۴۰۰ میلیون تومان در این محله ها خانه خریداری كرد.
محله های تهرانپارس، جوادیه، حكیمیه، نارمك و مجیدیه هم از محله های متوسط این منطقه به حساب می آید كه قیمت واحدهای نوساز در این محلات بین ۱۲ تا ۱۵ میلیون تومان در هر متر مربع است. پاسداران، ازگل، سوهانك و لویزان هم محدوده گران قیمت منطقه چهار به حساب می آید كه پایه ی قیمت ها به صورت تقریبی از متری ۱۷ میلیون تومان به بالا است.
منطقه پنج هم شامل محله هایی همچون پونك، جنت آباد، شهرزیبا، شهران، فردوس، آپادانا، اكباتان، باغ فیض و پرواز است و از نظر قیمت ملك حدودا به هم نزدیك هستند. هرچند میانگین قیمت مسكن در این منطقه ۱۵ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان اعلام شده قیمت پیشنهادی واحدهای نوساز حدود ۲۰ میلیون تومان در هر متر مربع تعیین می شود. البته خرداد و تیرماه سال جاری كه نرخ ها به اوج خود رسیده بود قیمت آپارتمان در این مناطق از ۲۰ میلیون تومان فراتر رفته بود اما در ماه های اخیر نرخ ها كاهش یافته است.
در منطقه دو هم محله های سعادت آباد، شهرك غرب، گیشا، صادقیه، طرشت، آلستوم، تهران ویلا، توحید و تیموری قرار دارد. با این وجود میانگین قیمت مسكن در این منطقه وسیع چندان به هم نزدیك نیست. به صورت مثال قیمت آپارتمان قدیمی در محله شهرك غرب، دست كم متری ۲۵ میلیون تومان است اما قیمت واحدهای نوساز در محله های تیموری و توحید حدود ۱۴ میلیون تومان تعیین می شود. برای خرید یك آپارتمان كوچك متراژ در محله های متوسط این منطقه شامل طرشت، صادقیه، آلستوم، توحید و تیموری به نقدینگی حدود ۶۰۰ تا ۸۰۰ میلیون تومان نیاز دارید.
بازار مسكن آرام تر شد
همزمان با افت معاملات مسكن پس از تنش های اخیر منطقه ای، رشد قیمت های پیشنهادی هم متوقف شده و فعالان بازار از محو شدن شوك افزایش قیمت بنزین در بازار مسكن خبر می دهند. پس از آن كه خرید و فروش مسكن در شهر تهران طی آذرماه ۱۳۵ درصد افزایش پیدا كرد قیمت های پیشنهادی تا ۱۵ درصد و قیمت های قطعی ۸.۵ درصد بالا رفت كه به نگرانی ها از ورود بازار مسكن به دوره پرش قیمتی منجر گردید. اما واسطه های ملكی بیان می كنند كه بازار باردیگر آرام شده و طرف تقاضا در نشست ها دست بالا را پیدا كرده است.
بررسی آگهی های عرضه شده به بازار مسكن هم گویای آن می باشد كه فایل های زیر قیمت و به قیمت روز به روز بیشتر می شود. این در شرایطی است كه در دو هفته ی قبل عمده مالكان این نوع واحدها، فروش را به حالت تعلیق درآورده بودند. با ورود املاك زیر قیمت انتظار می رود سایر مالكان هم نرخ های پیشنهادی را پایین بیاورند و فضا برای رونق بازار در شب عید فراهم گردد.
در این حوزه یكی از مشاوران املاك منطقه ۸ تهران اظهار نمود كه خاصیت دیرپذیری بازار مسكن با افزایش وسایل ارتباط جمعی و ورود تكنولوژی از بین رفته است. پیش از این نوسانات بازارهای موازی اثر خویش را شش ماه بعد در بخش ملك نشان می داد اما پس از تغییر قیمت بنزین یك دفعه شاهد افزایش نرخ های پیشنهادی بودیم. تنش های اخیر منطقه ای هم سبب كسادی معاملات شد كه البته این شرایط دوام چندانی ندارد و احیانا در ایام آینده شاهد افزایش معاملات خواهیم بود. اوضاع بازار تعریفی ندارد اما از ركود مطلق خارج شده ایم. از سوی دیگر آن قدر فایل در بازار وجود دارد كه رقابتی بین مالكان است و هركس ارزان تر بفروشد امكان فروش ملك او بیشتر می شود.
به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، میانگین قیمت مسكن شهر تهران در آذرماه ۱۳۹۸ بر مبنای اعلام بانك مركزی به ۱۳ میلیون و ۵۳۰ هزار تومان در هر متر مربع رسید كه نسبت به ماه قبل ۸.۵ درصد و ماه مشابه سال قبل ۴۱.۶ درصد افزایش یافته است. هم چنین تعداد معاملات مسكن شهر تهران در آذرماه ۹۵۳۷ فقره بوده كه نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۱۳۵ درصد و ۴۰ درصد رشد نشان داده است.1398/10/30
13:51:44
5.0 / 5
2289
تگهای خبر: ارز , بازار , بانك , پرواز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
هم پیما
هم پیما