كار و اشتغال در هفته ای كه گذشت

احتمال پرداخت عیدی بازنشستگان با حقوق بهمن

احتمال پرداخت عیدی بازنشستگان با حقوق بهمن

به گزارش هم پیما مهم ترین عناوین خبرهای این هفته حوزه كار و اشتغال به زمان پرداخت عیدی كارگران و بازنشستگان، ایجاد ۵۰۰ هزار شغل در كشور طی یك سال قبل و سالم سازی محیط كار در كارگاه های مشاغل سخت و زیان آور اختصاص داشت.به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، در هفته ای كه گذشت پنجمین نشست كمیته دستمزد شورایعالی كار برگزار و نماینده مركز آمار گزارشی از قیمت ۴۷۰ قلم كالای اساسی بر مبنای تورم سالهای ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ و همینطور اقلام مصرفی و پرهزینه سبد معیشت كارگران عرضه كرد.

در این جلسه شیوه محاسبه تورم ماهانه عرضه و مقرر شد قیمت كالاهای مصرفی خانوارهای كارگری محاسبه، استخراج و بعد از جمع بندی نهایی به شورایعالی كار اعلام گردد.

به گفته نماینده كارگران در كمیته دستمزد شورایعالی كار با عنایت به تغییر قیمت بنزین، بازبینی هزینه سبد معیشت كارگران ضروریست و حداقل دستمزد سال آینده باید متناسب با افزایش هزینه ها بخصوص تغییر قیمت بنزین باشد.

این هفته معاون روابط كار وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی از تصویب آئین نامه داخلی شورای عالی حفاظت فنی اطلاع داد كه پیش از این مورد بازبینی قرار گرفته بود.

آنطور كه شاكرمی گفته توجه به مبحث سالم سازی محیط كار در كارگاههایی كه تمام یا بخشی از مشاغل آنها سخت و زیان آور شناخته شده حایز اهمیت است.

وی با اشاره به مشاغل سخت و زیان آور و وظایف كارفرمایان در این حوزه، اظهار داشت: عدم اجرای تعهدات كارفرما در سالم سازی محیط كار نباید باعث تضییع حقوق كارگران در این محیط ها شود و پیگیری این مورد باید در اولویت دستور كار كمیته های استانی قرار گیرد.

در هفته ای كه گذشت وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی از پرداخت بموقع عیدی و پاداش بازنشستگان اطلاع داد و اظهار داشت: تلاش می نماییم عیدی بازنشستگان سر وقت و حتی الامكان با حقوق بهمن ماه به آنها پرداخت گردد.

وی درباره زمان تشكیل جلسه نهایی دستمزد كارگران هم اظهار داشت: كمیته های دستمزد مشغول كار هستند و تابحال یك جلسه مقدماتی به منظور تبیین كلیات در شورایعالی كار تشكیل شده و در ادامه راه تا پیش از آخر سال تصمیم لازم درمورد دستمزد سال ۹۹ اتخاذ خواهد شد.
معاون اشتغال وزیر كار این هفته از ایجاد بیشتر از ۵۰۰ هزار شغل طی یكسال گذشته اطلاع داد.

به گفته وی بنگاه هایی كه به تعهدات خود در خصوص اشتغالزایی عمل نكنند و منجر به اشتغالزایی نشوند یا پیشرفت فیزیكی آنان كمتر از ۷۰ درصد باشد، نرخ بازگشت تسهیلات پرداختی آنان به ۱۸ درصد می رسد.

منصوری سه عامل را در رشد و توسعه كشور موثر خواند و اضافه كرد: رشد در كشور همزمان با ایجاد سرمایه گذاری، افزایش بهره وری و اشتغال به وجود می آید و اگر یكی از این عوامل وجود نداشته باشد توسعه محقق نمی گردد.

درخواست رئیس كانون عالی انجمن های صنفی كارگران از كارفرمایان برای موكول نكردن عیدی و پاداش كارگران به آخر سال از دیگر خبرهای این هفته بود.

ناصر چمنی از كارفرمایانی كه نقدینگی و قدرت مالی دارند خواست تا عیدی و پاداش كارگران را به جهت حفظ قدرت خرید آنها بهمن ماه پرداخت كنند.

به گفته وی با عنایت به مناسبتهای خجسته پیش رو، بهمن ماه بهترین زمان پرداخت عیدی و پاداش كارگران و بازنشستگان است و باعث دلگرمی و حفظ قدرت خرید آنها می شود.

آنطور كه رئیس كانون عالی انجمن های صنفی كارگران گفته در شرایط حاضر خیلی از خانوارهای كارگری با مشكلات معیشتی روبه رو هستند و بیشتر از همه نیازمند گرفتن عیدی آخر سال هستند بنابراین پرداخت عیدی از جانب كارفرمایان هم از هجمه و ازدحام یكباره در هفته آخر سال جلوگیری می كند و هم باعث می شود كارگران خرید شب عید را با خیال آسوده تر انجام دهند.

به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، مبنای تعیین عیدی آخر سال همه كارگران مشمول قانون كار، حداقل دو و حداكثر سه برابر مصوبه دستمزد شورایعالی كار است به شرطی كه از سه برابر حداقل دستمزد بیشتر نشود و كارفرمایان باید دو ماه پایه حقوق را بعنوان حداقل عیدی و سه ماه پایه حقوق را بعنوان حداكثر عیدی به نیروهای كار خود بپردازند كه بر این اساس پایین ترین میزان عیدی كارگران سه میلیون و ۳۲ هزار تومان و بیشترین میزان عیدی ۴ میلیون و ۵۴۸ هزار تومان خواهد بود.
1398/10/27
19:15:20
5.0 / 5
2088
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
هم پیما
هم پیما