بازار اجاره مسكن در حال بالانس قیمت

بازار اجاره مسكن در حال بالانس قیمت

هم پیما: با وجود آن كه پس از اختتام شهریورماه نرخ های پیشنهادی در بازار اجاره مسكن نسبت به ماه های قبل 5 تا 15 درصد كاهش یافته، شواهد گویای آنست كه در بعضی واحدهای مرغوب در مناطق پرتقاضا قیمت های اجاره نسبت به سال قبل 50 تا 70 درصد بالا رفته و این یعنی اجاره بها آرام آرام از رشد سالیانه قیمت مسكن پیشی می گیرد؛ چونكه قیمت مسكن نسبت به سال قبل 40 درصد بالا رفته است.


به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، بانك مركزی نرخ رشد اجاره بها در شهر تهران طی آذرماه ۱۳۹۸ نسبت به ماه مشابه سال قبل را ۳۰ درصد و افزایش سالیانه قیمت فروش را ۴۰ درصد اعلام نموده است. گزارش های میدانی نشان میدهد در بعضی مناطق پرتقاضا قیمت ها تا ۵۰ درصد افزایش یافته است. البته وزارت راه و شهرسازی می گوید كه برنامه اجاره داری حرفه ای را در دستور كار قرار داده و به زودی جزئیات آنرا اعلام می كند.
بعد از پرش قیمتی در بازار مسكن شهر تهران طی دو سال اخیر، نرخ های اجاره به آن اندازه بالا نرفت. امسال اما رصد وضعیت بازار گویای آنست با توجه به این كه فصل جابه جایی به پایان رسیده و نرخ های پیشنهادی بازار اجاره ۵ تا ۱۵ درصد كاهش یافته، به سبب اصرار مستاجران برای تمدید قرارداد، مالكان تا حد امكان نرخ ودیعه و اجاره ماهیانه را بالا برده اند. بعضی شهروندان می گویند صاحب خانه ها نرخ اجاره واحدهای مرغوب در مناطقی كه سرانه های مصرفی مناسبی دارند را تا ۷۰ درصد بالا برده اند. در صورتیكه رشد سالیانه قیمت مسكن ۴۰ درصد بوده است. این یعنی نرخ افزایش اجاره در حال پیشی گرفتن از میزان افزایش قیمت مسكن می باشد.
بازار «خرید و فروش» و «اجاره» مسكن در پایتخت روند معكوسی را طی می كنند. با توجه به این كه پیش از تغییر قیمت بنزین، افزایش قیمت در بخش فروش متوقف شده بود و پس از تغییر قیمت بنزین مقداری بالا رفت كه البته بگفته كارشناسان فقط یك دفعه است و ادامه نخواهد داشت، جهت شیب اجاره بها به سمت بالا است. تحقیقات میدانی نشان میدهد سیكل بالانس قیمت بین اجاره و فروش از نیمه دوم سال قبل شروع شده و این روند ادامه دارد. ركود معاملات مسكن، كاهش نرخ سود بانكی و تورم عمومی تاثیر خودرا در بازار مسكن به وجود آورده و موجران در محاسبات خود این موضوعات را لحاظ می كنند.
بااینكه باتوجه به ركود در بخش خرید و فروش، آپارتمان های فروش نرفته وارد بازار اجاره شده، منحنی قیمت در این بخش كماكان صعودی است. البته از شروع مهرماه با اتمام فصل جابه جایی نرخ های پیشنهادی اجاره بها نسبت به شهریورماه حدود ۱۵ درصد كاهش یافته اما عمده مالكان در زمان انعقاد قرارداد و باتوجه به تمایل مستاجران برای تمدید، نرخ اجاره را حدود ۵۰ درصد نسبت به سال قبل افزایش داده اند.
مهرماه امسال ۱۲ هزار و ۹۱۳ اجاره نامه در تهران به امضا رسید كه نسبت به شهریورماه ۲.۹ درصد افزایش نشان میدهد. به تعویق انداختن زمان جابه جایی با هدف رسیدن قیمت ها به كف می تواند مهم ترین دلیل بالا رفتن تعداد قراردادهای اجاره در مهرماه باشد؛ اتفاقی كه سال قبل نیز رخ داد و برخلاف سال های قبل كه قراردادهای اجاره در مهرماه ۲۰ تا ۵۰ درصد نسبت به شهریور كاهش می یافت، اجاره نامه ها در مهرماه ۱۳۹۷ بالغ بر ۱۱ درصد نسبت به شهریورماه همان سال افزایش پیدا كرد. اگرچه قیمت اجاره تا حدودی نسبت به تابستان پایین آمده اما هیچ تناسبی بین توان مستاجران با نرخ ها دیده نمی شود؛ به خصوص این كه ارقام نجومی در سایت های عرضه ملك به چشم می خورد.
حركت مستاجران به مناطق پایین
كارشناسان عنوان می كنند كه كوچ طبقاتی در تهران در حال رخ دادن است. بدین صورت كه مستاجران از شمال شهر به مركز، از مركز به جنوب و از جنوب به خارج از شهر پرتاب می شوند. این مساله می تواند در آینده به فشار تقاضا و متعاقبا رشد اجاره بها در مناطق جنوبی منجر شود.
یك نماینده مجلس گفته كه افزایش نرخ اجاره در شهر تهران، نگرانی مستاجران را به دنبال داشته است. مجید كیان پور - عضو كمیسیون عمران مجلس - با انتقاد از تداوم گرانی بازار اجاره مسكن اظهار داشت: متأسفانه برمبنای آمارها نرخ اجاره مسكن در كلانشهری مانند تهران در آبان ماه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل بیشتر از ۳۱ درصد افزایش یافته كه این مسئله نگرانی بسیاری را برای مستأجران به وجود آورده است.
وی اظهار نمود: حاشیه نشینی یكی دیگر از مشكلات افزایش نرخ خرید و فروش و اجاره مسكن می باشد، متأسفانه افزایش نرخ اجاره بها سبب شد كه مستأجران كم درآمد برای تامین مسكن، به مناطق حاشیه ای كلانشهرها و شهرهای اقماری مهاجرت كنند.
معاون وزیر: در حال كار بر روی موضوع اجاره داری حرفه ای هستیم
محمودزاده، معاون مسكن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی، اجاره داری حرفه ای را یكی از برنامه های وزارتخانه دانست و به ایسنا اظهار داشت: به شكل ویژه در حال كار بر روی موضوع اجاره داری حرفه ای هستیم كه به زودی جزئیات آن اعلام می شود. در این بخش فصل اجاره را برنامه ریزی كرده ایم كه به موضوعاتی همچون ودیعه می پردازد.
منبع:

1398/10/19
20:18:52
5.0 / 5
2014
تگهای خبر: بازار , بانك , ساخت , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
هم پیما
هم پیما