گزارش هم پیما

زمین طرح ملی مسكن رایگان نیست

زمین طرح ملی مسكن رایگان نیست

هم پیما: در صورتیكه رئیس جمهور در نشست شورای عالی مسكن اعلام نمود زمین رایگان به انبوه ساز می دهیم، وزیر راه و شهرسازی یك هفته پیش از آن گفت نذر نداریم زمین دولتی بدهیم تا عده ای كسب و كار كنند.به گزارش هم پیما به نقل از مهر، حسن روحانی رئیس جمهور در نشست شورای عالی مسكن در دوشنبه ۲ دی ماه اعلام نمود: در طرح ملی مسكن با فرمول مشاركتی، دولت زمین رایگان و امكانات لازم را در اختیار مشاركت كننده و توسعه گر قرار می دهد و با تسهیل در پروسه صدور مجوزها، به تسریع در اجرا كمك می نماید تا در مدت زمان كمتری واحدهای مسكونی ساخته شوند.
این اظهار نظر رئیس جمهور در حالی است كه یك هفته پیش از آن در ۲۳ آذر ماه محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در همایش مدیران قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء كه به مناسبت سی امین سالگرد تأسیس این قرارگاه برگزار شده بود، گفت: ما نذر نداریم كه زمین بدهیم تا عده ای كسب و كار كنند. زمین دولتی را واگذار می نماییم تا برای جامعه هدف ما، یعنی اقشار متوسط و ضعیف كشور مسكن ایجاد شود. ما نیاز به خانه سازی انبوه داریم.
پیش از این نیز بارها معاونان مختلف مَسكنی وزیر راه و شهرسازی در اظهارات مختلفی درباب ستاندن هزینه زمین از ثبت نام كنندگان در طرح ملی مسكن، درباره زمان و نحوه دریافت قیمت زمین در این طرح اظهار نظر كرده بودند كه به سردرگمی مردم و متقاضیان ثبت نام در برنامه اقدام ملی مسكن منجر شده بود.
علی نبیان معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسكن در نشست خبری در شهریور ماه امسال درباره واگذاری زمین به انبوه سازان اظهار داشته بود: دولت اراضی را به انبوه سازان در طرح های مشاركتی واگذار كرده و سپس درانتها اتمام ساخت و ساز، برمبنای میزان سرمایه گذاری بخش خصوصی، واحدهای ساخته شده میان دولت و سرمایه گذار تقسیم می شود. بعد از آن نیز وزارت راه و شهرسازی و انبوه ساز هر كدام بطور جداگانه مبادرت به فروش واحدهای ساخته شده خواهند كرد. هزینه زمین نیز برمبنای نرخ كارشناسی از خریدار دریافت خواهد شد.
حبیب الله طاهرخانی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شركت عمران شهرهای جدید نیز در حاشیه بازدید از متروی شهر جدید هشتگرد از تقسیم واحدهای مسكونی ساخته شده در اراضی شهرهای جدید میان سرمایه گذار و شركت عمران شهرهای جدید بعد از واگذاری زمین ها به سازنده آگاهی داد و اظهار داشت: نهایتاً این واحدها برمبنای قیمت تمام شده شامل «هزینه كارشناسی زمین و قیمت ساخت و ساز» به فروش رسیده و دولت سودی از متقاضیان دریافت نخواهد كرد.
محمود محمودزاده معاون مسكن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی نیز درباب نحوه دریافت زمین از متقاضیان در نشست خبری ۱۸ آبان اظهار داشت: در این طرح (طرح ملی مسكن) اراضی مانند طرح مسكن مهر هم به صورت اجاره به شرط تملیكِ ۹۹ ساله به متقاضی داده می شود و هم در روش های مشاركتی، قیمت زمین درانتها ساخت و ساز از متقاضیان دریافت خواهد شد.
معاون مسكن وزیر راه: قرار نیست در طرح ملی مسكن زمین رایگان باشد
محمود محمودزاده معاون مسكن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در گفت و گو با خبرنگار مهر درباره اظهارات رئیس جمهور در نشست شورای عالی مسكن درباب اعطای زمین رایگان گفت: نظر رئیس جمهور این است كه در پروژه های مشاركتی، وزارت راه و شهرسازی زمین را به رایگان در اختیار سازنده قرار دهد و سپس سهم خودرا از واحدها بردارید؛ اما در هنگام شروع به ساخت، پولی از سازنده دریافت نشود.
وی افزود: ما هم مقرر است همین كار را نماییم و در پروژه های مشاركتی پولی از سازنده بابت زمین دریافت نمی كنیم؛ البته این رایگان بودن زمین، به این مفهوم نیست كه تا آخر اجرای برنامه، اقدام ملی و هنگام واگذاری به متقاضیان نیز زمین همچنان رایگان باشد؛ از آنجایی كه قسمتی از طرح اقدام ملی مشاركتی است و هم اكنون در بعضی كلانشهرها و شهرهای جدید، این پروژه های مشاركتی در حال ساخت است، واحدهای مسكونی كه بوسیله مشاركتی راه اندازی می شوند، در فازهای بعدی اجرای طرح ملی و زمانی كه تعیین سهم میان سازنده و دولت صورت گرفت، واحدهای مسكونی مذكور قابل ارائه به متقاضیان خواهد بود.
محمودزاده اشاره كرد: منظور رئیس جمهور نیز از واگذاری زمین رایگان برای طرح ملی مسكن، همان واگذاری اولیه است كه پولی بعنوان هزینه زمین از سازنده دریافت نشود.
وی تصریح كرد: این رایگان بودن زمین به مصرف كننده نهایی منتقل نخواهد شد. بلكه وقتی سازنده، عملیات ساخت و ساز را به انتها رساند، سهم دولت را می دهد و به ازای سرمایه گذاری ای كه داشته، از واحدهای مسكونی ساخته شده برمی دارد.
به گفته معاون وزیر راه و شهرسازی، سازنده ای كه بخواهد ساخت و ساز كند، باید ابتدائا بخش مهمی از سرمایه خودرا به خرید زمین اختصاص دهد؛ اما در طرح ملی مسكن در پروژه های مشاركتی، لازم نیست سازنده این هزینه را انجام دهد؛ بلكه آنرا در ساخت مصرف می كند؛ بعد كه پروژه به اتمام رسید، به نسبت ارزش سرمایه گذاری سازنده (هزینه ساخت) و مالك زمین (دولت)، تقسیم سهم صورت می گیرد؛ اگر زمین گران قیمت باشد، سهم دولت بیشتر می شود ولی هر چه قدر زمین ارزان تر باشد، سهم سرمایه گذار از تعداد واحدهای مسكونیِ ساخته شده، بیشتر خواهد بود.
معنی رایگان بودن زمین طرح ملی مسكن در اظهارات رئیس جمهور
به گزارش هم پیما به نقل از مهر، كارشناسان اقتصاد مسكن معتقدند برآیند این اظهارات به مدلول احتمال دریافت هزینه زمین در طرح ملی مسكن به صورت قیمت تمام شده از متقاضی است؛ به عبارت دیگر، روحانی در سخنرانی خود بااینكه از ارائه رایگان زمین سخن به میان آورده است، اما تمام مطلب، آن چیزی نیست كه روحانی می گوید؛ بلكه روش ساخت و ساز مشاركتی به این گونه است كه در مرحله اول زمین رایگان در اختیار سازنده قرار می گیرد ولی در مرحله اتمام ساخت و ساز و آغاز واگذاری ها، هزینه زمین نیز در كنار هزینه تمام شده ساخت و ساز از متقاضی دریافت خواهد شد.


منبع:

1398/10/07
20:51:17
5.0 / 5
1866
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
هم پیما
هم پیما