رئیس مركز تحقیقات بتن خبر داد؛

پیشنهاد متخصصان بتن برای ساخت سازه های كاهنده آلودگی هوای تهران

پیشنهاد متخصصان بتن برای ساخت سازه های كاهنده آلودگی هوای تهران

به گزارش هم پیما رئیس مركز تحقیقات بتن از پیشنهاد متخصصان این صنعت به شهرداری تهران برای راه اندازی برج های بتنی ایجاد توربولانس هوا در كوه های اطراف تهران برای كاهش آلودگی هوای پایتخت اطلاع داد.به گزارش هم پیما به نقل از مهر، جواد برنجیان در كنفرانس ملی بتن و زلزله كه امروز چهارشنبه ۴ دی ماه در پردیس شهید عباسپور دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد، با اشاره به اینكه افزایش كیفیت بتن مصرفی در پروژه های ساخت و ساز می تواند خسارت ناشی از سوانح و حوادث را به حداقل برساند، اظهار داشت: افزایش كیفیت بتن می تواند عامل رشد اقتصادی و ملی و كاهش خسارات جانی و مالی باشد.
وی افزود: سالیانه در كشورمان شاهد وقوع زلزله های گوناگونی هستیم كه استفاده از بتن در ساخت و سازها می تواند خسارات ناشی از وقوع این زلزله ها را به حداقل برساند.
رئیس انجمن بین المللی بتن شاخه ایران با اشاره به چشم انداز افزایش كیفیت بتن در ایران اظهار داشت: تا سال ۱۴۰۴ كیفیت بتن ایران باید به ۵ مگاپاسكال برسد.
همچنین در این كنفرانس علیرضا سعیدی معاون فنی پژوهشی شركت توسعه منابع آب ایران با اشاره به نقش مصالح بتنی در مهار سیلاب ها در مناطق سیل خیز تصریح كرد: سه استان خراسان، خوزستان و فارس از استان های سیل خیز كشورمان هستند كه امسال هم شاهد جاری شدن سیل در این مناطق بودیم.
وی افزود: در جریان سیل فروردین ماه ۹۸، ۲.۵ میلیارد متر مكعب آب به كارون، ۳.۲ میلیارد متر مكعب آب به دز و ۲.۷ میلیارد متر مكعب آب به كرخه وارد شد كه این میزان ورود آب در خلال چند ده سال قبل كم نظیر بوده است.
وی تاكید كرد: قبل از وقوع سیل در استان های خوزستان و فارس به تمام بخش های این استان درباره روند جذبی و شرایط بحرانی اخطار داده بودیم و اعلام نموده بودیم كه در بعضی از حوزچه های آبریز آورده های آبی بیشتری خواهیم داشت.
همچنین در حاشیه این كنفرانس مصطفی احمدوند در جمع خبرنگاران با اشاره به اینكه ساخت دیواره های بتنی می توانست سیل اخیر را مهار كند، افزود: درباره پیشگیری از وقوع چنین حوادثی هم راهكار پیشگیرانه و هم درمان را به مسؤلان عرضه كرده ایم اما نسبت به اجرای این راهكارها تصمیمی اتخاذ نمی گردد.
وی تصریح كرد: استفاده از سیل بندهای بتنی هزینه بسیار كمتری نسبت به نمونه سنگی آن دارد و مسؤلان می توانند با صرف هزینه بسیار كمتری نسبت به پیشگیری از این سوانح اقدام نمایند.
رئیس مركز تحقیقات بتن با اشاره به اینكه در تهران ۵۰ كارگاه تولید بتن دارد كه از استاندارد بودن دو كارگاه فقط مطمئن هستیم، اظهار داشت: تمام این كارگاه ها مجوز تولید بتن را دارند اما به علت عدم نظارت ها نمی دانیم با چه كیفیتی بتن تولید می كنند.
احمدوند تصریح كرد: هم اكنون میزان صادرات بتن از ایران سالیانه بین ۴ تا ۵ میلیون تن است.
وی با اشاره به آغاز دوره های آموزشی و عرضه گواهینامه صلاحیت بین المللی تولید بتن اطلاع داد و اظهار داشت: با حضور كارشناسان آمریكایی دوره آموزش و عرضه گواهینامه صلاحیت بین المللی تولید بتن در ایران شروع می شود.
احمدوند همینطور با اشاره به عرضه راهكاری برای رفع آلودگی هوای تهران اظهار داشت: با انتقال دانش از آمریكا، راهكاری برای رفع آلودگی هوای تهران عرضه كرده ایم كه اما متأسفانه مسؤلان به آن اهمیت نمی دهند.
وی افزود: در آمریكا در شهرهایی مانند لس آنجلس آلودگی هوا به مراتب از تهران بدتر است اما آنها با راهكار ایجاد چفت در كوه ها توانسته اند در هوا توربولانس ایجاد كنند و جریان هوا را هدایت كنند.
احمدوند تصریح كرد: این طرح در تهران هم قابل اجرا می باشد و تمام جزئیات این طرح را به شهرداری و نهادهای مرتبط عرضه كرده ایم اما هنوز بلاتكلیف است.

1398/10/05
15:19:43
5.0 / 5
1865
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
هم پیما
هم پیما