بازار مسكن وارد فاز احتیاطی شد

بازار مسكن وارد فاز احتیاطی شد

به گزارش هم پیما با نزدیك شدن به ماه های پایانی سال جاری و افزایش معاملات، برخی مالكان فروش واحدهای خویش را به حالت تعلیق درآوردند، با این وجود كارشناسان رشد قابل توجه قیمت را برای بازار مسكن متصور نیستند.



به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، چهار متغیر بیرونی و یك عامل داخلی تقاضا برای خرید ملك را در شهر تهران افزایش داد. فعالان بازار املاك می گویند تغییر قیمت بنزین، افزایش نرخ ارز، رشد قیمت كالاها همچون خودرو، ثبات بازارهای رقیب مثل بورس منجر به افزایش تعداد معاملات شده است.

از سوی دیگر تغییر قیمت بنزین، رشد قیمت آهن آلات و دستمزد را به دنبال داشته است. در این شرایط خریداران آینده نگر وارد بازار شده اند. آمار اتحادیه املاك نشان داده است در نیمه اول آذرماه معاملات در تهران ۱۸۱ درصد و در كل كشور ۷۲ درصد افزایش پیدا كرده است. تحرك بازار مسكن و همینطور افزایش قیمت بنزین سبب شده تا مالكان از دادن تخفیف اجتناب كنند. این رفتار طرف عرضه امكان دارد روند كاهشی قیمت مسكن را متوقف نماید. آمار بانك مركزی نشان داده است طی چهار ماه گذشته قیمت مسكن در شهر تهران ۶.۶ درصد كاهش یافته است.

با این وجود واسطه های ملكی عنوان می كنند طی حدود ۲۰ روز گذشته تعداد فایل های نوساز در دفاتر املاك كاهش یافته است. برخی سازندگان با این تصور كه متغیرهای بیرونی بر قیمت ملك اثر خواهد گذاشت حدود ۳۰ درصد آپارتمان های خویش را از بازار خارج كرده اند و فروش آنها را برای غلبه بر انتظارات تورمی به حالت تعلیق درآوردند.

ورود بازار مسكن به پیش رونق غیرتورمی

تحریك تقاضای واقعی مسكن در تهران بعنوان خروجی ریزش قیمت های پیشنهادی بروز كرد. بعد از افزایش ۱۹ و ۲۲ درصدی ماهیانه تعداد معاملات در مهرماه و آبان ماه، آمار ارائه شده توسط اتحادیه مشاوران املاك تهران از حدود سه برابر شدن قراردادهای خرید و فروش در آذرماه حكایت دارد.

در شرایط فعلی، كارشناسان معتقدند كه هر دو طرف عرضه و تقاضا در بازار مسكن به درك مشترك رسیده اند. از یك طرف مالكان به این نتیجه رسیده اند كه ظرفیتی برای رشد قیمت وجود ندارد. خریداران هم می دانند كه نمی توان انتظار ریزش شدید قیمت را داشت. آبان ماه ۱۳۹۸ هرچند معدل كلی قیمت مسكن شهر تهران دو درصد نسبت به ماه پیش از آن كاهش داشته اما جزئیات گویای آن می باشد كه قیمت در ۱۵ منطقه نیمه جنوبی و پرتقاضای شرق و غرب، رشد یافت اما با عنایت به افت نسبتا زیاد قیمت ها در مناطق ۱، ۲، ۳، ۶، ۸، ۱۱ و ۲۰ میانگین كل دو درصد كاهش نشان داد.

نمایه های دریافتی از آن حكایت می كند كه قیمت مسكن به كف نزدیك شده و متقاضیان موثر كه خانه را به قصد سكونت خریداری می كنند برای خرید آماده می شوند. البته با وجود افزایش قیمت آهن آلات و نرخ دستمزد كه به دنبال افزایش قیمت بنزین صورت گرفت كارشناسان، تورم مجدد را برای بازار مسكن متصور نیستند.

معاون وزیر: پیشبینی ثبات قیمت مسكن را داریم

محمود محمودزاده، معاون وزیر راه و شهرسازی درباره پیشبینی از آینده بازار مسكن به ایسنا اظهار داشت: اگر مسكن را به شكل جداگانه از سایر حوزه ها بررسی نماییم به یك نتیجه مشخص می رسیم اما تحولات بازار مسكن همیشه تحت تأثیر بازارهای ثانویه قرار دارد و همواره در سال های گذشته این گونه بوده است.

وی اضافه كرد: هم اكنون برای گران شدن مسكن هیچ دلیل فنی و علمی نداریم ولی اگر تحت تأثیر بازارهای دیگر قرار گیرد بحث جداگانه ای است. با این وجود برآورد این است كه مسكن از ثبات برخوردار خواهد بود تا آخر سال بتوانیم برنامه های جدید را برای كنترل آن ارائه نماییم.

یك كارشناس: تورم مجدد در بازار مسكن امكان پذیر نیست

هم چنین سید محمد مرتضوی، عضو هیات مدیره كانون انبوه سازان با بیان این كه حداقل تا سه سال آینده قیمت مسكن افزایش پیدا نمی كند، خاطرنشان كرد: كاهش قیمت هم به دلایلی كه برای همه روشن است اتفاق نمی افتد. در همین هفته های گذشته پس از تغییر قیمت بنزین، قیمت آهن آلات بالا رفت و دستمزدها هم افزایش یافت. علیرغم این كه دولت تلاش می كند نرخ كالاها را ثابت نگه دارد، عملا افزایش قیمت بنزین بر قیمت تمام شده مسكن تأثیر گذاشته و هزینه های سازندگان بالا رفته است. در واقع تورم روی دوش تولیدكننده است ولی شرایط آن وجود ندارد كه این تورم را به مصرف كننده تحمیل كند.

به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، آبان ماه سال جاری تعداد معاملات آپارتمان های مسكونی شهر تهران به ۴۱۰۰ واحد مسكونی رسید كه نسبت به ماه گذشته ۱۹.۵ درصد افزایش و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۴۰.۷ درصد كاهش داشته است. هم چنین متوسط قیمت خرید فروش یك مترمربع زیربنای واحد مسكونی معامله شده از راه بنگاه های معاملات ملكی شهر تهران ۱۲ میلیون و ۴۶۰ هزار تومان بود كه نسبت به ماه گذشته و ماه مشابه سال قبل به ترتیب دو درصد كاهش و ۳۵.۸ درصد افزایش را نشان داده است.





منبع:

1398/09/25
23:38:40
5.0 / 5
1880
تگهای خبر: ارز , بازار , بانك , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
هم پیما
هم پیما