یك مقام مسئول اعلام كرد

راه اندازی 10 پتروپالایشگاه در دستوركار قرارگاه خاتم الانبیا(ص)

راه اندازی 10 پتروپالایشگاه در دستوركار قرارگاه خاتم الانبیا(ص)

هم پیما: فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) از اعلام آمادگی این مجموعه برای تكمیل فاز 11 پارس جنوبی و راه اندازی 10 پتروپالایشگاه در كشور آگاهی داد.به گزارش هم پیما به نقل از مهر، سردار سعید محمد، فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص)، امروز یكشنبه ۲۴ آذر ۹۸ در مراسم امضای تفاهمنامه همكاری دانشگاه علم و صنعت با این قرارگاه، با اشاره به همزمانی هفته پژوهش با نودمین سال تأسیس دانشگاه علم و صنعت و سالروز تأسیس قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء گفت: این قرارگاه بعنوان مجموعه ای كه برای پوشش دادن خلاءهای فنی و مهندسی كشور بعد از جنگ تحمیلی تشكیل شده، از شروع حیات خود توانست افتخارات بزرگی با تاكید بر بنیه و توان علمی نیروی جوان كشور به دست آورد و امروز نیز توانسته در همه حوزه های فنی و مهندسی، به استقلال برسد.
وی افزود: این قرارگاه با رویكرد جهادی و با تاكید بر فرمایش امام خمینی (ره) در خصوص «ما می توانیم» به راه خود ادامه دهد و امروز كه در مشكلات سخت اقتصادی قرار داریم، حتما خواهیم توانست این گلوگاه ها را رصد كرده و برای رفع آنها، به كشور كمك كنیم؛ این در حالیست كه رهبر معظم انقلاب بارها سوژه اقتصاد مقاومتی را مطرح كرده اند؛ اما تا سال های اخیر كه مشكلات تحریم به كشور فشار نیاورده بود، به سوژه اقتصاد مقاومتی توجه چندانی نشد.
فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) اضافه كرد: ما در این مدت می دیدیم كه در هر جایی مشكلی بروز می كرد، نخستین چاره، خرید خارجی بود؛ در صورتیكه می توانستیم خیلی از قطعات را در داخل، طراحی و تولید نماییم.
سردار محمد با تاكید بر اینكه استكبار می خواهد منابع باارزش ما شامل نفت، معادن و صنایع خام فروشی شود، اظهار داشت: در چنین شرایطی، هر لحظه كه دشمن اراده كند، می توانند اقتصاد ما را گرفتار مشكل نماید.
وی بیان كرد: استكبار جهانی بهتر از ما، گلوگاه های صنعتی كشور را رصد كرد و هر جایی كه مشكل داشتیم، آنرا تحریم كرده است تا صنایع ما فلج شود. بطور مثال، در صنعت فولاد، الكترود گرافیكی را بعنوان یك ماده اصلی تولید تحریم كرده اند یا در صنعت آلومینیوم، با تحریم پودر آلومینا و در صنعت نفت با تحریم خام فروشی، این صنایع را فلج كردند.
فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) تصریح كرد: غربی ها مغزها و نخبگان ما را با خود به كشورهایشان می برند و از آنها استفاده می نمایند و به واسطه آن، تكنولوژی های نوین دست یافته و با همین تكنولوژی ها، ما را استعمار می كنند؛ درحالی كه ما مواد اولیه به آنها صادر می نماییم، ولی مجدد باید مواد فرآوری شده را چند برابر قیمت از خود آنها خریداری نماییم.
این مقام مسئول افزود: هم اكنون درآمد سرانه مردم به حداقل كاهش یافته و شاهد تولید نیستیم؛ باید از حالت انفعال خارج شده و حالت تهاجمی بگیریم.
سردار محمد اشاره كرد: قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) در همه حوزه های فنی و مهندسی فعال است و هلدینگ های زیرمجموعه آن با متناسب با تشكیلات دولت طراحی شده كه شامل هلدینگ های راه و شهرسازی، نیرو، صنایع و معادن، نفت و پتروشیمی، آی سی تی، ارتباطات بوده كه در همه این عرصه ها فعال هستیم.
وی با اشاره به فعالیت پژوهشی قرارگاه اظهار داشت: پژوهشگاهی با نام «سازندگی خاتم الانبیاء(ص)» ذیل دانشگاه امام حسین (ع) راه اندازی كرده ایم كه مقرر است با همه دانشگاه ها و پژوهشگاه ها مرتبط شده و قرارگاه می تواند بعنوان نخ تسبیح میان پژوهشگران عمل كرده و به نیازسنجی عملیاتی كه در بخش های فنی و مهندسی كه مورد نیاز است، بپردازد تا با استفاده از پژوهش های آنها، بتوانیم راهكار عملی برای مشكلات بیابیم.
فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) به فعالیت این قرارگاه در حوزه نفت و پتروشیمی اشاره و اظهار نمود: سال قبل پالایشگاه ستاره خلیج فارس كه شاهكار مهندسی بود و همین طور ۶ فاز پارس جنوبی راه اندازی شد كه طراحی آنها تماماً توسط جوانان ما و ۷۰ درصد قطعات آن در داخل تولید شد؛ این در حالیست كه متوسط سنی مهندسان طراح پالایشگاه ستاره خلیج فارس ۳۲ سال بود.
سردار محمد اظهار داشت: در زمانه ای كه دشمنان از یأس می گویند، ما باید از امید سخن بگوییم و كار را به دست جوانان بسپاریم. بر همین اساس، قرارگاه خاتم در حوزه های سد و نیروگاه امروزه در دنیا سرآمد است؛ بدین سبب با عنایت به اینكه پروژه های سدسازی، پروژه های چندوضعیتی هستند، به همه تخصص ها نیاز داریم.
وی افزود: این مجموعه تابحال ۸۰۰ كیلومتر تونل در حوزه های آب، راه و مترو حفر كرده است. همین طور فولاد بافق، فولاد میانه و مس سونگون را از طراحی تا لایسنس آن تا ۷۰ درصد ایرانی سازی كردیم و حتی می توانیم از این پس ۱۰۰ درصد پروژه های فولادی را خودمان طراحی و اجرا نماییم.
فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) اضافه كرد: این قرارگاه ۲۳ هزار كیلومتر فیبر نوری در مدل كوتاهی نصب كرد و همین طور حجم تبادل دیتا را تا چندین برابر افزایش داد.
سردار محمد با اشاره به نیروی انسانی ۲۰۰هزار نفری قرارگاه خاتم اظهار داشت: برای آموزش این تعداد نیرو، از دانشگاه های معتبر كشور استفاده خواهیم كرد. همین طور تابحال ۲۵۰ سرباز نخبه رشته های فنی و مهندسی در قرارگاه، دوره خدمت را گذرانده كه ۱۵۰ نفر از آنها جذب قرارگاه شده اند.
به گزارش هم پیما به نقل از مهر، سردار سعید محمد در حاشیه این جلسه و در جمع خبرنگاران با اشاره به امضای تفاهمنامه ای كه امروز میان قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) با دانشگاه علم و صنعت به امضا رسید، اظهار نمود: دومین تفاهمنامه همكاری جهت استفاده از ظرفیت های علمی دانشگاه از طرف قرارگاه و ظرفیت های صنعتی قرارگاه خاتم از طرف دانشگاه ها علم و صنعت بود.
وی تصریح كرد: با عنایت به فرمایش رهبر معظم انقلاب در خصوص «ابلاغ گام دوم انقلاب و استفاده از جوانان»، اجرای این تفاهمنامه ها می تواند در امتداد اجرای گام دوم انقلاب باشد.
فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) تاكید كرد: در حوزه پارس جنوبی به دولت اعلام آمادگی كرده ایم كه فاز ۱۱ آنرا كه ۱۹ سال بود به خارجی ها داده می شد و اخیراً چینی ها نیز از آن خارج شدند، تكمیل نماییم. همین طور مقرر است قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) ۱۰ پترو پالایشگاه را طراحی و اجرا نماید.
پیش از سخنان سردار محمد، جبارعلی ذاكری رئیس دانشگاه علم و صنعت با اشاره به اینكه این دانشگاه یكی از پیشرفته ترین دانشگاه های كشور بوده و در بخش های ریلی، آب، شهرسازی، ارتباطات و... توانسته منحصر به فرد در بین دانشگاه های كشور عمل كند، اظهار داشت: امیدواریم این توانمندی ها از طرف قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) مورد استفاده قرار گیرد.
رئیس دانشگاه علم و صنعت بیان كرد: تابحال ۲ مركز نوآوری از طرف دانشگاه راه اندازی شده و تا آخر سال، سومین مركز ایجاد خواهد شد.
وی در حاشیه این مراسم نیز در جمع خبرنگاران اظهار نمود: گام اول شناسایی مشكلات اجرایی كشور، از دانشگاه ها آغاز می شود و امضای این تفاهمنامه می تواند كمك بزرگی به حل مشكلات اجرایی كند.
به گفته ذاكری، می توانیم با تاكید بر توان داخلی و توان دانشگاه ها، این مشكلات را حل نماییم.


منبع:

1398/09/24
22:52:03
5.0 / 5
1751
تگهای خبر: آموزش , ارز , تولید , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
هم پیما
هم پیما