كار و تعاون در هفته ای كه گذشت

چند نفر مقرری بیمه بیكاری گرفتند؟

چند نفر مقرری بیمه بیكاری گرفتند؟

به گزارش هم پیما اعلام آخرین آمار مقرری بگیران بیمه بیكاری، سهم ۶۶ درصدی زنان از اشتغال بازار كار و بی نتیجه ماندن دومین نشست كمیته دستمزد ۹۹ از مهمترین عناوین خبرهای این هفته حوزه كار و اشتغال بود.به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، این هفته مدیركل پشتیبانی از مشاغل و بیمه بیكاری وزارت كار از حفظ ۲۰۰ هزار فرصت شغلی در شش ماهه امسال اطلاع داد و اظهار داشت: با همراهی بنگاه های اقتصادی، كارگران و كارفرمایان و همكاری بانكها و بیمه ها و حمایت و پیگیری مسؤلان استانها از ریزش ۲۰۰ هزار نیروی كار در كشور طی شش ماهه نخست امسال جلوگیری شد.

وی همینطور از پرداخت مقرری بیمه بیكاری به ۲۶۳ هزار نفر تا آخر شهریور ماه اطلاع داد و اظهار داشت: این میزان نسبت به مهرماه امسال با كاهش سه درصدی مواجه بوده و به ۲۵۵ هزار نفر رسیده است.

آنطور كه یاوری گفته همه كارگران مشمول قانون كار و قانون تامین اجتماعی كه بدون میل و اراده خود از كار بیكار شده باشند می توانند از مزایای بیمه بیكاری بهره مند شوند.

در هفته ای كه گذشت دومین نشست كمیته دستمزد شورایعالی كار با حضور نمایندگان تشكل های كارگری و كارفرمایی برگزار گردید. البته در این جلسه نمایندگان وزارت اقتصاد و صمت و مركز آمار هم بودند.

علیرغم آنكه قرار بود در دومین جلسه كمیته دستمزد به راهكارهای ترمیم حقوق و دستمزد و تقویت معیشت جامعه كارگری پرداخته شود نماینده كارگران در شورایعالی كار از بی نتیجه ماندن این جلسه به علت اختلاف نظر گروه كارفرمایی و كارگری اطلاع داد.

به گفته وی، گزارشی كه نماینده مركز آمار عرضه كرد صرفا آماری بود و تبدیل به هزینه كرد خانوارهای نشده بود تا بتوانیم سر آن بحث و گفتگو و تبادل نظر نماییم و علاوه بر آن گروه كارفرمایی معتقد بود كه بعضی از اقلام سبد معیشت كارگران باید حذف شود چون كه تامین آنها وظیفه دولت می باشد.

سهم ۶۶ درصدی زنان از اشتغال سال قبل خبر دیگری بود كه از جانب رئیس هیات مدیره صندوق كارآفرینی امید اعلام گردید.

به گفته ربیعی، زنان سهم بزرگی از بازار اشتغال را به خود اختصاص داده اند به نحوی كه ۴۰ درصد سهم دریافت تسهیلات متعلق به زنان روستایی است و امروز نرخ مشاركت اقتصادی زنان در بحث اشتغال از ۱۲ درصد به ۱۸ درصد و در حوزه روستایی از ۱۸ درصد به ۲۳ درصد رسیده است.

رئیس هیات مدیره صندوق كارآفرینی امید درعین حال با تاكید بر ضرورت توسعه پوشش بیمه ای روستاییان و عشایر گفته با عنایت به آنكه جمعیت سالمند ایران در آینده به ۳۰ میلیون نفر می رسد در صورتیكه نظام بیمه ای مناسبی درحمایت از روستاییان و عشایر تدوین نشود جامعه ای فقیر را پیش رو خواهیم داشت.

اتاق تعاون ایران به تازگی و برای اولین بار از مهرماه ۱۳۹۸ نسبت به اجرای طرح شامخ ساختمان ( شاخص مدیران خرید) اقدام نموده و گزارشهای ماهانه خویش را در این بخش منتشر خواهد نمود. طبق گزارش مركز آمار اتاق تعاون ایران، بررسی های آماری در بخش ساختمان در مهرماه سال جاری نشان داده است كه عدد شاخص مدیران خرید (شامخ) كل در بخش ساختمان ۴۴.۳ بوده كه نشان داده است وضعیت بخش ساختمان نسبت به ماه قبل روند آرامی داشته است. بنابر اعلام فعالان اقتصادی این صنعت، مقدار تولید یا عرضه خدمات با رقم شاخص۴۴.۳۰، میزان فروش ۴۷.۴۷ و سفارشات جدید ۴۶.۲ تا حدودی نسبت به شهریور كاهش داشته است كه قرار گرفتن در ماه های محرم و صفر در پایین بودن حجم معاملات بی تأثیر نبوده و همزمان موجودی مواد اولیه با رقم ۴۱.۷۷ در مقایسه با شهریور ماه روند كاهشی داشته است.

در یك دسته بندی كلی، بخش ساختمان در ایران شامل دو بخش كلی مسكونی و غیرمسكونی است كه در بخش مسكونی طبق آمار منتشره توسط بانك مركزی، در مهرماه ۹۸ تعداد معاملات آپارتمان های مسكونی تهران به ۳۴۰۰ واحد رسیده كه هرچند نسبت به ماه گذشته ۲۲ درصد افزایش یافته اما نسبت به ماه مشابه سال قبل ۶۳.۷ درصد كاهش نشان داده است.
1398/09/02
08:13:49
5.0 / 5
1773
تگهای خبر: اشتغال , بازار , بانك , توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
هم پیما
هم پیما