گزارش هم پیما

بهانه ایتالیایی ها برای تحریم ماهان چه بود؟

بهانه ایتالیایی ها برای تحریم ماهان چه بود؟

هم پیما: ایتالیایی ها در حالی ادامه پروازهای ماهان به سوریه را بهانه ای برای تحریم این ایرلاین ایرانی دانسته اند كه این بهانه رم، در تناقض كامل با كنوانسیون شیكاگو است.به گزارش هم پیما به نقل از مهر، بتازگی آمریكایی ها در ادامه فشارهای خود به صنعت هوانوردی ایران، به ایتالیا فشار آورده اند تا مانع انجام پروازهای شركت هواپیمایی ماهان به رم و میلان شود.
بر همین اساس و مطابق اعلام منابع رسانه ای در ایتالیا، پروازهای ماهان به ایتالیا و شهرهای رم و میلان، با یك استمهال دو ماهه، تنها تا اواخر آذرماه امسال (۱۵ دسامبر، ۲۴ آذر) برقرار خواهد بود و بعد از آن، ماهان اجازه پرواز به این دو شهر را نخواهد داشت.
مقصود اسعدی سامانی دبیر انجمن شركت های هواپیمایی نیز در گفت وگویی كه ۱۱ آبان امسال با خبرنگار مهر داشت، با تأیید این موضوع، علت آنرا فشارهای آمریكا بر دولت ایتالیا دانسته بود.
شواهد نشان میدهد كاخ سفید همچنان اهتمام در تسری تحریم های یكجانبه و غیرقانونی ضدایرانی خود به دیگر كشورها دارد. بااینكه برخی كشورها با در نظر گرفتن اصل حاكمیت مستقل و با استناد به یكجانبه بودن تحریم هایی كه دولت ترامپ مقابل كشورمان وضع كرده است، همچنان در مقابل فشارهای واشنگتن مقاومت می كنند، اما برخی دولت های اروپایی ضمن اذعان به غیرقانونی بودن تحریم های آمریكا، در نگاهی منفعلانه با این تحریم ها همراهی می كنند كه تحریم پروازهای شركت هواپیمایی ماهان به رم و میلان، نمونه همراهی دولت رم با سیاست های ظالمانه واشنگتن مقابل تهران است.
كارشناسان معتقدند بدون شك این اقدام دولت ایتالیا، منجر به فرصت سوزی در خیلی از عرصه های همكاری مشترك اقتصادی ـ سیاسی میان تهران و رم خواهد شد.
از سوی دیگر، تحریم پروازهای ماهان به رم و میلان، نشان دهنده عدم استقلال ایتالیا (به مثابه یك دولت اروپایی ظاهرا مستقل) خواهد بود و پیام انفعال و وادادگی این كشور در مقابل واشنگتن را به افكار عمومی جهان مخابره خواهدنمود.
این در حالی است كه حداقلی ترین اقدام دولت های غربی در مواجهه با تحریم های ضد ایرانی آمریكا، می تواند عدم همراهی با آنها باشد، نگاهی كه تابحال شاهد اتخاذ آن از طرف دولت ایتالیا نبوده ایم.
هیچ بهانه فنی برای ممانعت از نشست و برخاست هواپیماهای ماهان ندارند
نكته حائز اهمیت اینكه، مقامات ایتالیایی، خود نیز به عدم وجود مستندات حقوقی مقابل شركت هواپیمایی ماهان واقف هستند.
از سوی دیگر، نظم، ترتیب و كیفیت پروازی ماهان، مانع از طرح هرگونه ادعای فنی مقابل این شركت هواپیمایی شده است.
نكته مهم دیگری كه در این زمینه باید به آن اشاره نمود، بهانه ای است كه ایتالیا آنرا دستاویز این تحریم قرار داده و آن پروازهای ماهان به سوریه است، نكته ای كه نه تنها منطق اقتصادی و حتی سیاسی ندارد، بلكه با مقاصد پیمان بین المللی هواپیمایی كشوری ۱۹۴۴ موسوم به كنوانسیون شیكاگو (Convention on International Civil Aviation) تناقض صریح دارد.
بر این اساس، پیروی دولت ایتالیا و سازمان هواپیمایی این كشور از منویات كاخ سفید و وزارت خزانه داری ایالات متحده درباب تحریم هواپیمایی ماهان، مناسبات حال و آینده تهران ـ رم را اساسا تحت تأثیر خود قرار خواهد داد و ایتالیا خودرا بعنوان بازیگری وابسته، ضعیف و بی حال در نظام بین الملل معرفی خواهدنمود.
مسلما تبعات بازی مستقیم دولت ایتالیا در زمین دولت ترامپ تنها محدود به مناسبات دوجانبه تهران ـ رم نخواهد بود برای اینكه دیگر بازیگران بین المللی و سایر ملت های دنیا، در حال رصد بازی و تصمیم نهایی ایتالیا در پیروی یا عدم پیروی از ترامپ خواهند بود.


منبع:

1398/08/29
09:55:15
5.0 / 5
2385
تگهای خبر: پرواز , شركت , كیفیت , هواپیما
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
هم پیما
هم پیما