با توافق معاونت علمی ریاست جمهوری و معاونت توسعه روستایی؛

تسهیلات اشتغال پایدار به مرزنشینان نوآور ایرانی رسید

تسهیلات اشتغال پایدار به مرزنشینان نوآور ایرانی رسید

به گزارش هم پیما توسعه اشتغال پایدار در روستاهای ایران بخصوص مناطق كم برخوردار همچون اولویت های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است. در این راستا با عنایت به توافقات صورت گرفته، شركت های واجد شرایط می توانند تسهیلات ویژه با سود ۴ تا ۱۰ درصد دریافت نمایند.


به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، بر مبنای توافق نامه صورت گرفته میان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و همینطور معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم كشور، كلیه شركت های حائز شرایط همچون شركت های دانش بنیان ساكن روستاها و محدوده های تعیین شده، در صورتیكه از شرایط لازم برخوردار باشند، مطابق قوانین و آئین نامه ها جهت دریافت تسهیلات روستایی معرفی می گردند.
هدف اصلی این طرح ایجاد و توسعه زمینه های گسترش اشتغال پایدار و قابل اتكاء در مناطق روستایی است. توان افزایی میلیون ها روستانشین می تواند اثرات كلان ملی همچون معكوس شدن مهاجرت از شهرها به روستاها را به همراه داشته باشد.
به همین جهت به استناد آئین نامه اجرایی قانون پشتیبانی از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی، پرداخت تسهیلات اشتغال زا انجام می گیرد. سرمایه گذاران، كارآفرینان و متقاضیان بخش خصوصی و تعاونی از محل تلفیق منابع صندوق توسعه ملی با موسسات عامل می توانند از این تسهیلات بهره مند شوند.
همینطور با عنایت به توافقات ذكر شده، شركت های پیشرو كه نقش ساماندهی زنجیره محصولات و خدمات را ایفاء می كنند، مشمول بهره مندی از تسهیلات اشتغال پایدار روستایی خواهند شد.
شركت های حائز شرایط، شركت های دانش بنیان و تمام افراد مشمول طرح می توانند از این فرصت برای رونق كار و اشتغال در مناطق روستایی و یا كم برخوردار محل سكونت خود بهره ببرند. زمینه های اشتغال پیشبینی شده در طرح مذكور بسیار متنوع است.
دام و طیور، باغداری، شیلات، گلخانه، گیاهان دارویی، خدمات تجاری، خدمات فنی و مهندسی بخش كشاورزی، خدمات ماشینی كردن كشاورزی، صنایع تبدیلی و تكمیلی كشاورزی و منابع طبیعی شامل جنگل كاری، پرورش نهال و غیره، معادن كوچك، فعالیت های خدماتی مانند ارتباطات، گردشگری، اصناف، ورزشی و حوزه های فرهنگی همچون حوزه های كاری است كه می توانند از این خدمات بهره مند شوند.
نرخ سود تسهیلات برای مناطق روستایی و عشایری مرزی چهار درصد و برای مناطق روستایی و عشایری غیر مرزی ۶ درصد است. همینطور شركت های مستقر در نواحی صنعتی و شهرهای زیر ۱۰ هزار نفر جمعیت هم می توانند از تسهیلات با نرخ ۱۰ درصد برخوردار شوند.
هر چند منابع ریالی این تسهیلات مستقیماً در اختیار معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری قرار نگرفته است، اما این معاونت تلاش دارد با جلب همكاری دیگر دستگاه ها، روستاییان و مرزنشینان كارآفرین و صاحب فكر و ایده بیشترین بهره را از این تسهیلات ببرند.
بر این اساس سعی شده است تا با تمركز بر روی مناطق كم برخوردار، این گونه منابع در قالب های تعیین شده برای این معاونت، به سمت این مناطق هدایت و راهبری شوند.
ایجاد مشاغل جدید و پشتیبانی از كسب وكارهای كوچك مقیاس در مناطق روستایی می تواند عاملی كلیدی در توسعه پایدار اشتغال در سطح ملی باشد. ایجاد صنایع تبدیلی وابسته به محصولات كشاورزی یكی از اولویت های مهم این طرح به حساب می آید.1398/08/08
09:36:38
5.0 / 5
1647
تگهای خبر: اشتغال , توسعه , خدمات , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
هم پیما
هم پیما