مسوولان تاكید دارند

افزایش وام مسكن نه كاهش قیمت آری

افزایش وام مسكن نه كاهش قیمت آری

هم پیما: نظر مسئولان دولتی و بانكی این است كه افزایش سقف تسهیلات مسكن نمی تواند كمكی به متقاضیان بازار مسكن كند، پس برای تامین مسكن خانواده ها باید برنامه ریزی در جهت كاهش قیمت باشد.


به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی كه از حدود ۱۰ ماه قبل بجای عباس آخوندی عهده دار این سمت شد همواره تاكید كرده كه افزایش وام نمی تواند به قدرت خرید خانواده ها كمك نماید و بالا بردن مبلغ وام مسكن را تورم زا می داند. با این وجود چند ماه قبل زمزمه های افزایش سقف تسهیلات مسكن از ۱۶۰ به ۲۰۰ میلیون تومان عنوان شد اما به نتیجه نرسید. جدیدترین اظهارنظر مدیرعامل بانك مسكن هم گویای این مساله است كه این بانك برنامه ای برای افزایش سقف تسهیلات مسكن ندارد.
وزیر راه و شهرسازی مدتی بعد از روی كار آمدن، طرح تولید و عرضه ۴۰۰ هزار واحد مسكونی تا ۱۴۰۰ را در دستور كار قرار داد. برنامه ریزان این طرح معتقدند كه این پروژه مشاركتی می تواند به رونق ساخت و ساز در بخش خصوصی نیز منجر شود. مطابق آخرین آمار كه از طرف وزیر راه و شهرسازی در گفت و گو با ایسنا ارائه شد تا كنون بیشتر از ۱۸۰ هزار واحد در چارچوب این طرح شروع شده است.
اسلامی كه جذابیت طرح اقدام ملی را كامل می داند گفته است: خانه ها را برای مردمی می خواهیم كه با توان مالی خود به راحتی نمی توانند از واحدهایی كه در بازار وجود دارد تامین مسكن كنند.
وی ادامه داد: طرح اقدام ملی برای خوشبخت كردن عده ای كه توانمند هستند ارائه نشده، بلكه برای صاحبخانه شدن قشر متوسط به پایین است. در سراسر كشور هم این طرح شروع شده، اراضی شناسایی شده و مراحل مختلف را طی می كند. به هر حال زمین باید تعیین شود، نقشه مشخص شود، جواز ساخت ستاندن شود، قرارداد منعقد شود تا وارد فاز اجرایی شویم.
كاهش قیمت تمام شده مسكن در سیاستگذاری های بانك مسكن دنبال می شود
از طرف دیگر، بانك مسكن كه برای تامین مالی طرح اقدام ملی با وزارت راه و شهرسازی همكاری می كند و در این بین اعلام نمود كه خانه اولی ها می توانند از تسهیلات صندوق پس انداز مسكن یكم برای خرید واحدهای طرح اقدام ملی استفاده كنند، یكی دیگر از برنامه های خودرا كاهش قیمت تمام شده مسكن اعلام نموده است.
مدیرعامل بانك مسكن با اشاره به اینكه بانك مسكن برای افزایش سقف تسهیلات مسكن برای متقاضیان هم اكنون برنامه ای ندارد، اعلام نمود: بانك مسكن سیاست كاهش قیمت مسكن را در دستور كار دارد و در حال برنامه ریزی برای تحقق آن است كه امیدوار هستیم به نتایج خوبی در این زمینه دست یابیم.
ابوالقاسم رحیمی اناركی درباب اقدام آن بانك برای تسهیل در خانه دار كردن مردم تا آخر سال جاری و برنامه هایی كه توسط بانك در این خصوص تدارك دیده شده، اعلام نمود: افزایش تسهیلات با عنایت به شرایط خاص و ویژه ای كه وجود دارد با احتیاط دنبال می شود. برای اینكه در سال های گذشته بخش مسكن، تنش و شوك هایی فراوانی را تجربه نمود.
مدیرعامل بانك مسكن با تاكید بر اینكه تصمیماتی كه از طرف بانك ستاندن می شود نباید منتج به ایجاد شوك به بخش مسكن شود، اشاره كرد: تلاش می نماییم تا بحث كاهش قیمت تمام شده مسكن را به صورت جدی تری دنبال نماییم و برنامه ریزی هایی در این خصوص انجام شده كه دنبال و پیگیری خواهیم شد.
رحیمی اناركی درباب احتمال افزایش سقف تسهیلات مسكن برای متقاضیان نیز، اعلام نمود: هم اكنون، شرایط برای افزایش سقف تسهیلات فراهم نیست برای اینكه پیش از هر اقدامی باید برای تامین منابع مالی آن تمهیداتی اندیشید. در عین حال، لزوم دارد تا آثار افزایش تسهیلات بر قیمت واحدهای مسكونی ارزیابی شود.
وی اشاره كرد: بانك مسكن سیاست كاهش قیمت مسكن را در دستور كار دارد و در حال برنامه ریزی برای تحقق آن است كه امیدوار هستیم به نتایج خوبی در این زمینه دست یابیم.
منبع:

1398/07/22
18:53:25
5.0 / 5
1744
تگهای خبر: ارز , بازار , بانك , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
هم پیما
هم پیما