یك كارشناس:

مسكن هنوز وارد ركود نشده است

مسكن هنوز وارد ركود نشده است

به گزارش هم پیما یك كارشناس بازار مسكن با بیان این كه ركود، چهار مولفه دارد كه هم اكنون فقط در بخش كاهش معاملات اتفاق افتاده است اظهار داشت: افزایش ساخت و ساز و افزایش قیمت را تا آخر سال خواهیم داشت و سپس وارد ركود می شویم.


بیت الله ستاریان در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: با وجود كاهش معاملات معتقدم هنوز بخش مسكن وارد ركود نشده است؛ چونكه ركود چهار مولفه دارد كه فقط یكی از آنها تعداد معاملات است. سه سوژه دیگر یعنی كاهش ساخت و ساز، فرار سرمایه و سقوط قیمت هنوز اتفاق نیفتاده، پس نمی توان با قطعیت از ركود صحبت كرد.
وی ادامه داد: اگر بجای ۲۷۰۰ معامله ای كه شهریورماه در تهران داشتیم ۲۷ هزار معامله انجام می شد همه می گفتند در رونق هستیم. اما در آن صورت قیمت ها به شدت بالا می رفت و تا چهار سال به ركود معاملاتی برخورد می كردیم.
این كارشناس بازار مسكن با بیان این كه منابع حاصل از بازسازی واحدهای سیل زده سبب رونق در بخش مسكن می شود اظهار داشت: منابع سیل هنوز بطور كامل وارد بخش مسكن نشده و در نیمه دوم امسال وارد می شود. پس افزایش ساخت و ساز و افزایش قیمت را تا آخر سال خواهیم داشت. سپس درانتها سال جاری وارد ركود می شویم كه اگر تدبیری برای آن در اقتصاد اندیشیده نشود دو تا سه سال ادامه پیدا می كند.
ستاریان اشاره كرد: الان ساخت و ساز در شهر تهران بیشتر از دو برابر تعداد معاملات است، پس نمی توان گفت بخش مسكن بطور كامل در ركود به سر می برد. هم اكنون هم افزایش قیمت داریم، هم ساخت و ساز بالا رفته اما معامله ای صورت نمی گیرد؛ برای اینكه در بخش تولید، بودجه تزریق شده اما در بخش تقاضا بودجه نیست.
وی درباره برنامه های دولت برای تولید و عرضه ۴۰۰ هزار واحد مسكونی تا سال ۱۴۰۰ اظهار داشت: طی ۴۰ سال قبل همواره مداخله دولت در بخش مسكن صورت گرفته اما هیچ گاه نتیجه نداده است. سیاست واگذاری زمین، مسكن ویژه، مسكن مهر و بسیاری دیگر از طرح ها ارائه شد اما هنوز دهك های بالا و میانی جامعه هم با مشكل خانه دار شدن درگیر هستند؛ چه برسد به دهك های پایین. به اعتقاد من كارشناسانی كه به قوه مجریه مشاوره می دهند صورت مساله را كوچك و حل شدنی طرح می كنند و دولت ها را همواره به خواب خرگوشی می برند. من این را خیانت كارشناسی می نامم.
این كارشناس بازار مسكن با بیان این كه مشكل مسكن با طرح های یك ساله و دو ساله حل نمی گردد اشاره كرد: قبول نماییم كه سالیانه یك میلیون و ۴۰۰ هزار واحد مسكونی باید تولید شود و همه ابزارهای اقتصادی و تكنولوژی را برای این تعداد واحد مسكونی مهیا نماییم. قوانین دست و پاگیر هم باید حذف شود. كسانی كه می گویند سالیانه یك میلیون واحد مسكونی نیاز داریم ضریب استهلاك سالیانه ۶۰۰ هزار واحد مسكونی را در نظر نمی گیرند.
بگفته ستاریان، خش مسكن دو نوع افزایش قیمت دارد؛ یكی در بطن خود و دیگری آن چه در بازار مشخص است. اگر قیمت ها در كوتاه مدت رشد نكرد نباید خوشحال باشیم؛ برای اینكه تهدیدی با عنوان انباشت تقاضا ایجاد می شود كه بعدا خودرا نشان داده است. در زمان ركود، تقاضای موثر از بازار خارج می شود ولی تقاضای مطلق از بین نمی رود. نیاز انباشته با پدیده هایی مثل حاشیه نشینی و خانه های غیراستاندارد خودرا نشان داده است.
منبع:

1398/07/11
12:13:46
5.0 / 5
2378
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
هم پیما
هم پیما