دبیركل كانون عالی انجمن های صنفی كارگران:

ساخت مسكن كارگران را به انبوه سازان ندهید!

ساخت مسكن كارگران را به انبوه سازان ندهید!

به گزارش هم پیما دبیركل كانون عالی انجمن های صنفی كارگران معتقد است: اگر ساخت و ساز مسكن را به تعاونی های مسكن كارگران بسپاریم در خانه دار شدن كارگران موثرتر است تا اینكه دست انبوه ساز بدهیم كه فرایندش طولانی و قیمتش گران شود.هادی ابوی ـ در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: تعاونی ها بخش مردمی اقتصاد به شمار می روند و اگر مسئولان به این بخش اعتقاد داشته باشند بوسیله تعاونی ها می توانیم بهتر به نتیجه برسیم و كارهای بزرگی انجام دهیم.

ضرورت بروزسانی و بازبینی بخشنامه ها

وی با اشاره به جلسه اخیر شورای عالی كار درباب تامین مسكن كارگران، اضافه كرد: در این نشست از اتحادیه های بزرگ تعاونی مصرف و مسكن هم دعوت شده بود تا نقطه نظرات و پیشنهادات خودرا مطرح كنند ولی معتقدم تعاونی ها دست خالی نمی توانند كاری كنند و باید دولت هم به كمك بیاید و تبصره و ماده ای به تصویب برسد كه بتوانیم از ظرفیت تعاونی ها در حوزه مصرف و مسكن و توزیع استفاده نمائیم.

دبیركل كانون عالی انجمن های صنفی كارگران با اشاره به قدیمی بودن بخشنامه های مربوط به تامین مسكن كارگران اظهار داشت: این بخشنامه ها امروز قابلیت اجرا ندارد و باید به روز شود. از طرفی یكسری قوانین دست و پاگیر هم داریم كه نیاز به اصلاح و حذف آنها است. درحال حاضر تعاونی های مسكن بسیاری در كشور داریم كه بعد از اختتام ماموریت خود راكد و غیرفعال باقی مانده و باید تعیین تكلیف شوند.

تشویق كارگران به عضویت در تعاونی های مسكن

این مقام مسئول كارگری با اشاره به عدم استقبال كارگران از تعاونی های مسكن اظهار داشت: متاسفانه استقبال از تعاونی های مسكن خیلی كم است؛ دلیلش این است كه بعضی از آنها به وظایفشان عمل نمی كنند و در سالهای اخیر مشكلاتی را برای اعضای خود به وجود آورده اند؛ در صورتیكه اگر تعاونی های مسكن قدرتمند و تحت نظارتی داشته باشیم كه عملكرد شفاف و مطلوبی دارند و بجای آوردن مدیرعامل از بیرون از خود كارگران در هیات مدیره ها استفاده نمائیم، كارگران از عضویت در تعاونی ها استقبال می كنند.

طولانی و گران شدن ساخت مسكن توسط انبوه ساز

ابوی درباره مصوبه افزایش تعداد تعاونی های مسكن برای خانه دار شدن كارگران، اظهار داشت: با بالا بردن آمار تعاونی ها به جایی نمی رسیم، ما می گوییم بجای زیاد كردن تعداد تعاونی ها شرایط عضوگیری و فعالیت آنها تسهیل شود. وقتی كارگران از تعاونی ها استقبال نمی كنند افزایش آنها چه فایده ای دارد؟ اگر اداره و ساخت و ساز مسكن را به تعاونی های مسكن كارگری بسپاریم بهتر است تا اینكه آنرا به دست انبوه ساز بدهیم كه پروسه ساختش طولانی و قیمتش گران شود.

وی با اشاره به اینكه بدون كمك دولت و حمایت بانكها از تعاونی های مسكن و مصرف، تشكیل شركتهای تعاونی بدون نتیجه است، واگذاری ساخت و ساز مسكن به تعاونی های باسابقه و خوش نامی را كه در پروژه های بزرگ مشاركت داشتند، خواهان شد.

حمایت مالی از تعاونی های مصرف برای خرید ارزاق

دبیراتاق تعاون خراسان رضوی همین طور درباره تقویت قدرت معیشت كارگران بوسیله تعاونی های مصرف اظهار داشت: دولت باید بانكها را موظف كند به تعاونی های مصرف و توزیعی تسهیلات ارزان قیمت بدهد تا قدرت خرید از تولیدكننده را داشته باشند. یكی از اشكالات تعاونی های توزیعی این است كه نقدینگی لازم برای خرید ارزاق و كالا از كارخانه ها و تولیدكنندگان را ندارند از آن طرف، كارخانه های تولیدی می گویند مشتری ندارند پس باید این زنجیره را به هم متصل و تعاونی های مصرف را تقویت نماییم تا قدرت خرید از تولیدكننده و عرضه به مصرف كننده را به دست آورند.

به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، در دویست و هشتاد و پنجمین نشست شورای عالی كار كه با حضور معاونان وزیر كار و نمایندگان گروه كارگری و كارفرمایی برگزار شد، راهكارهای تقویت تعاونی های مسكن و مصرف كارگران و ساز و كارهای تامین مسكن مشاركتی مورد بحث و بررسی قرار گرفت و مقرر شد تا بخشنامه های تبصره ۲ ماده ۱۴۹ و ۱۵۳ قانون كار درباب تامین مسكن كارگری اصلاح گردد.

منبع:

1398/07/05
14:12:08
5.0 / 5
1788
تگهای خبر: ارز , بانك , تولید , ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
هم پیما
هم پیما