یك كارشناس حوزه كار اعلام كرد

سهم دستمزد در قیمت تمام شده كالا چقدر است؟

سهم دستمزد در قیمت تمام شده كالا چقدر است؟

به گزارش هم پیما یك كارشناس حوزه كار معتقد است: طرح پرداخت یارانه دستمزد نیازمند كار كارشناسی و استفاده از تجربیات بین المللی است و اجرای آن نمی تواند دائمی و مادام العمر باشد.علیرضا حیدری در گفت و گو با ایسنا، درباره طرح یارانه دستمزد ابراز عقیده كرد و اظهار داشت: در قانون بیمه بیكاری قیدی داریم كه برمبنای آن در شرایط خاص می توانیم به كارفرمایانی كه مقرری بگیران بیمه بیكاری را به خدمت می گیرند در چارچوب تفاهم نامه قسمتی از مزد یا سهم بیمه كارگر را برای یك دوره مشخص و نه تمام عمر بپردازیم.

وی افزود: این پروسه برای آن است كه مقرری بگیر بیمه بیكاری را كه صد در صد برای كارفرما هزینه دارد به اشتغال مجدد بكشانیم تا به اشتغال پایدار منجر شود. در واقع او را موقتا حمایت می نماییم كه قسمتی از حقوق و دستمزد و تعهداتش را به كارگر بپردازد و از نظر اقتصاد هم به نفع صندوق بیمه بیكاری است.

این كارشناس حوزه كار اضافه كرد: بنظر می رسد این طرح مشابه طرح ضربتی اشتغال است كه در آن وام ارزان قیمت تزریق و به شكل غیر مستقیم به افراد كمك می كرد و مبلغ پنج میلیون تومان با كارمزد اندك برای سرانه هر اشتغال ایجادی وام می داد.

طرح یارانه دستمزد نمی تواند دائمی باشد

حیدری با اشاره به اینكه طرح یارانه دستمزد نمی تواند دائمی باشد و باید كار كارشناسی و اقتصادسنجی رویش انجام گیرد، اضافه كرد: این طرح باید با هوشمندی و مشاركت، دقت نظر، استفاده از تجربیات بین المللی و بومی سازی تجربیات به اجرا در آید تا وقتی تغییر رویه می دهیم به نفع اقتصاد كشور باشد.

وی اشاره كرد: معتقدم اگر یك بنگاه اقتصادی زمینه افزایش تولید برایش وجود داشته باشد می تواند عوامل تولید را بطور طبیعی به مجموعه خود اضافه كند. عامل تولیدی فقط نیروی كار نیست بلكه نیروی انسانی یكی از عوامل تولید است و ماشین آلات، تجهیزات، فضای فیزیكی و سرمایه دیگر عوامل تولید به شمار می آیند كه ما برایشان هیچگاه تخفیف قایل نشده ایم.

سهم دستمزد در قیمت تمام شده تولید چقدر است؟

این كارشناس حوزه كار افزود: مگر سهم دستمزد در قیمت تمام شده تولید و كالای كارفرما چقدر است و چه درصدی را تشكیل می دهد كه می خواهیم سهم نیروی كار را از آن كم كنیم؟ هم اكنون به واسطه شرایط اقتصادی سهم نیروی كار روبه كاهش است ودر قالب آن چه كمكی به كارفرما می توانیم بكنیم كه انگیزه قوی در او ایجاد شود و كارگر را به خدمت بگیرد.

حیدری درانتها اظهار داشت: بااینكه این طرح در مناطق محروم و با هدف حفظ اشتغال و ایجاد شغل برای افرادی كه ابزاری جهت راه اندازی آن ندارند به اجرا در آمده ولی نیازمند كار كارشناسی دقیق و استفاده از الگوها و تجربیات بین المللی است تا هم به نیروی در حال اشتغال ضربه نزند و هم صرفه اقتصادی داشته باشد.

به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، در ایام اخیر وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی از پرداخت ۳۰ درصدی یارانه دستمزد به كارآفرینان در ازای جذب فارغ التحصیلان آگاهی داد. این طرح یكی از برنامه ها و سیاست های وزارت كار در حوزه اشتغال است و با اجرای آن در هشت استان كشور به كارآفرینانی كه دانش آموختگان دانشگاهی را جذب كنند ۳۰ درصد یارانه دستمزد پرداخت می شود.
منبع:

1398/06/31
15:21:06
5.0 / 5
1912
تگهای خبر: ابزار , ارز , اشتغال , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
هم پیما
هم پیما