عملكرد اقتصادی دولت دوازدهم،

بهره برداری از 18 هزار كیلومتر خطوط ریلی و جاده ای، 3000 كیلومتر تعهدات مانده امسال

بهره برداری از 18 هزار كیلومتر خطوط ریلی و جاده ای، 3000 كیلومتر تعهدات مانده امسال

به گزارش هم پیما بر مبنای تازه ترین آمار وزارت راه و شهرسازی، شاخصهای زیربنایی در زیر بخش های مختلف حمل و نقل نسبت به سال آغاز فعالیت دولت یازدهم رشد یافته كه می توان به راه اندازی و بهره برداری از ۱۸ هزار و ۲۵۶ كیلومتر خطوط ریلی و جاده ای و افزایش شش میلیون نفری ظرفیت جابجایی مسافر اشاره نمود، اما برای امسال همچنان تعهدات باقی مانده ای وجود دارد كه با عنایت به مشكلات و موانع كنونی باید دید قابل تحقق است یا خیر.


به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، بر مبنای جدیدترین گزارش انتشار یافته از جانب وزارت راه و شهرسازی كه تا ۳۱ تیر ماه امسال به روز شده است، از آغاز فعالیت دولت یازدهم تابحال بیشتر از ۱۸ هزار و ۲۵۶ كیلومتر خطوط ریلی و جاده ای در حوزه های آزادراهی، بزرگراهی، راه های اصلی، راه روستایی آسفالت و خطوط اصلی ریلی به بهره برداری رسیده كه به ترتیب ۱۱ درصد، ۲۸ درصد، ۲۰ درصد، ۹ درصد و ۱۰ درصد نسبت به سال ۱۳۹۲ یعنی سالی كه دولت یازدهم تازه سكاندار امور اجرایی كشور شد، رشد داشته است.
البته با گذشت پنج ماه از امسال، باید دید كه آیا این وزارتخانه می تواند ۳۱۱۲ كیلومتر دیگر كه جزو اهداف تعیین شده اش است را به خطوط جاده ای و ریلی اضافه كند یا خیر؟
در حوزه ریلی هم طی شش سال قبل از عمر دولت یازدهم و دوازدهم، بیشتر از ۱۱۰ لوكوموتیو و در حوزه واگن های باری و بیشتر از ۲۹۳۷ واگن به ناوگان ریلی اضافه شده است كه هر یك به صورت مجزا ۱۳ درصد رشد را در این بازه زمانی تجربه كرده اند. اما باید به این نكته هم توجه كرد كه بر مبنای اهداف تعیین شده، این وزارتخانه باید تا آخر سال جاری بیشتر از ۸۵۰ لوكوموتیو و واگن باری را به ناوگان خود در حوزه ریلی اضافه كند.
در بخش دریایی بیشتر از ۵۲ میلیون تن ظرفیت بنادر تجاری، بیشتر از ۲.۸ میلیون TEU ظرفیت كانتینری و بیشتر از هشت میلیون و ۵۵۰ هزار نفر ظرفیت مسافری بنادر نسبت به سال ۱۳۹۲ افزایش پیدا كرده است كه بر طبق این آمار به ترتیب ۲۶ درصد، ۵۸ درصد و ۵۳ درصد در حوزه دریایی نسبت به سال پایه در نظر گرفته شده، رشد داشته ایم اما تعهدات تا آخر امسال بیشتر از این اعدا و ارقام است و باید چهار میلیون تن به ظرفیت ۲۴۲ میلیون تنی بنادر تجاری، ۱۰۰ هزار TEU به ظرفیت كانتینری معادل ۷.۶ میلیون TEU و ۱۵۰ هزار نفر به ظرفیت مسافری ۲۴ میلیون و ۵۵۰ هزار نفری كنونی بنادر اضافه شود تا وزارت راه و شهرسازی به اهداف تعیین شده اش برسد.
در حوزه هوایی هم در دولت یازدهم و دوازدهم ۹ فروند هواپیمای نو خریداری شده است و ظرفیت جابه جایی مسافر از نظر امكانات فرودگاه به ۵۸ میلیون نفر رسیده است كه این افزایش شش میلیون نفری نسبت به سال ۱۳۹۲ رشد ۱۲ درصدی را نشان داده است. همینطور در حوزه پروازهای عبوری، تعداد پروازها از ۱۷۹ هزار پرواز به ۳۷۰ هزار پرواز رسیده كه ۱۰۷ درصد رشد را نسبت به سال های طی شده از دولت های یازدهم و دوازدهم نشان داده است.
حدود دو میلیون نفر ارتقاء ظرفیت جابه جایی مسافر در بخش فرودگاهی تا رسیدن به اهداف مشخص شده فاصله است و باید به این نكته توجه كرد كه با عنایت به مشكلات موجود در صنعت هواپیمایی همچون بالابودن قیمت بلیط، تاخیرهای بالا در پروازهای داخلی، زیرساخت های كنونی فرودگاهی و... آیا رسیدن به این هدف تا آخر امسال امكان پذیر است یا نه؟ گرچه با رسیدن تعداد پروازهای عبوری به ۳۷۰ هزار پرواز، سقف ۳۵۰ هزار پرواز عبوری تعیین شده برای آخر سال ۱۳۹۸ هم پشت سر گذاشته شده است، باید دید با عنایت به آرام تر شدن منطقه و كاهش تنش ها، آیا پروازهای عبوری همچنان بر فراز آسمان كشورمان افزایش پیدا خواهد نمود یا با عنایت به اینكه برخی كشورهای همسایه تعرفه های این گونه پروازها را كاهش داده اند، در آینده نه چندان دور شاهد كاهش پروازهای عبوری خواهیم بود؟1398/06/04
14:43:42
5.0 / 5
1843
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
هم پیما
هم پیما