نخستین وام مسكن با نرخ بهره منفی در تاریخ!

نخستین وام مسكن با نرخ بهره منفی در تاریخ!

هم پیما: یك بانك دانماركی برای اولین بار به مشتریان خود وام مسكن با نرخ بهره منفی ارائه می كند.


به گزارش هم پیما به نقل از گاردین، بانك دانماركی " Jyske" برای اولین بار در تاریخ بانكداری به مشتریانی كه برای رهن منزل خود نیازمند دریافت كمك هزینه باشند وام با نرخ بهره منفی پرداخت می كند و مشتریان مبلغ كمتری از وام دریافتی را باز پرداخت خواهند كرد. این بانك كه سومین بانك بزرگ دانمارك است در رقابت با بانك دیگر دانماركی یعنی " Nordea" تصمیم به چنین كاری گرفته است كه وام های رهنی ۱۰ ساله با نرخ بهره صفر درصد و ۳۰ ساله با نرخ بهره ۰.۵ درصد را به مشتریان پرداخت می كند.
مایكل هوگ، كارشناس مسكن این بانك اظهار داشت: پول به صورت مستقیم به مشتری پرداخت نخواهد شد بلكه صرف هزینه مسكن خواهد شد. وی در پاسخ به این پرسش كه این تصمیم عجیب بانك با چه واكنش هایی روبرو شده است اظهار داشت: با اظهارتی نظیر این مواجه می شویم كه این مساله چه طور امكان دارد و پاسخ می دهیم كه بله درست خوانده اید، صحت دارد!
نرخ بهره در خیلی از بانكهای دانمارك حالا صفردرصد است و الان بعضی از بانك ها می خواهند مانند بانكهای سوئیسی به سمت نرخ بهره منفی حركت كنند. بانك "یو بی اس" سوئیس نرخ بهره منفی ۰.۶ درصدی را در مورد سپرده های بالای نیم میلیون پوند اعمال می كند یعنی در انتها هر سال، به ازای نگهداری نیم میلیون پوند سپرده مشتری، ۳۰۰۰ پوند كارمزد كسر می كند!
هوگ در مورد احتمال اتخاذ رویكرد مشابه بانكهای سوئیسی در دانمارك اظهار داشت: هم اكنون نرخ بهره منفی در مورد سپرده های سرمایه گذاری در دانمارك وجود ندارد اما رایزنی هایی در این خصوص در سطوح بالای مدیران بانكی در جریان است. با این وجود فعلا هیچ بانكی نمی خواهد نخستین بانكی باشد كه نرخ بهره منفی را انتخاب می كند.
نرخ بهره در انگلیس ۰.۷۵ درصد و در اتحادیه اروپا ۰.۵ درصد است.
منبع:

1398/05/23
15:35:10
5.0 / 5
1813
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
هم پیما
هم پیما