پارسایی با اشاره به استعلام كمیسیون اصل ۹۰ از سازمان هواپیمایی خبر داد

كنسلی ۸۰۰۰ پرواز داخلی و ۷ میلیون و ۹۰۰ هزار دقیقه تاخیر پرواز در یك سال

كنسلی ۸۰۰۰ پرواز داخلی و ۷ میلیون و ۹۰۰ هزار دقیقه تاخیر پرواز در یك سال

به گزارش هم پیما سخنگوی كمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی از دریافت گزارشی در خصوص كنسلی ۸۰۰۰ پرواز داخلی در سال ۹۶ و ۷ میلیون و ۹۰۰ هزار دقیقه تاخیر در سال ۹۵ اطلاع داد و اظهار داشت كه این كمیسیون درباره افزایش بی رویه قیمت، كنسلی و تاخیر پروازها با وزیر راه تشكیل جلسه می دهد.


بهرام پارسایی در گفتگو با ایسنا، اظهار داشت: كمیسیون اصل نود در مورد افزایش بی رویه قیمت، كنسلی و تاخیر پروازها استعلامی را از سازمان هواپیمایی كشوری داشته كه بعد از مهلت یك ماهه برای پاسخگویی سازمان هواپیمایی با وزیر راه در این رابطه جلسه ای را برگزار خواهیم كرد.
وی با بیان این كه هم اكنون قیمت بلیت یكطرفه پرواز تهران به شیراز تا ۸۰۰ هزار تومان افزایش یافته و قیمت پرواز رفت و برگشت تهران مشهد هم حدود یك ونیم میلیون تومان است، اضافه كرد: قبل از این قرار بود قیمت بلیت پروازها شناور باشد ولی نداشتن سقف برای قیمت پرواز سبب سوءاستفاده ایرلاین ها شده است.
این نماینده مجلس همینطور اظهار داشت: اگر بخواهیم بر اساس قیمت دلار هم محاسبه نماییم قبل از گرانی دلار قیمت پرواز رفت و برگشت تهران به شیراز ۱۲۰ تا ۱۳۰ هزار تومان بود و حتی اگر این قیمت را سه برابر نماییم قیمتی كه الان برای پروازها در نظر گرفته شده غیرواقعی است. متاسفانه این قیمت ها به صورت خودسرانه قیمت گذاری می شود و تنها مردم هستند كه متضرر می شوند ضمن این كه همه ایرلاین ها از سوخت با یارانه دولت استفاده می نماید و قیمت سوخت آنها آزاد نیست بنابراین افزایش قیمت پروازها با هیچ منطقی جور درنمی آید. خدمات ایرلاین ها هم تفاوت چندانی با یكدیگر ندارند و هزینه ها هم نسبت به كشورهای دیگر پایین تر است.
سخنگوی اصل نود مجلس افزود: در كشورهای دیگر ایرلاین به واسطه تاخیر و كنسلی پرواز جریمه و خسارتی به مسافرین پرداخت می كند اما در كشور ما با وجود تاخیر و كنسلی سرسام آور عموما پاسخگویی مناسب به مسافران در مورد جبران خسارت نمی گردد وقتی هم پرواز كنسل می شود مسافر باید از چند جا تاییدیه بگیرد كه این كار هم معطلی دارد و خیلی ها فرصت پیگیری آنرا ندارند.
وی با بیان این كه مدیریت ایرلاین ها گرفتار بی سرو سامانی است، خاطرنشان كرد: طبق استعلام صورت گرفته از سازمان هواپیمایی بررسی آمار تاخیر پروازها از سال ۹۰ تا ۹۵ نشان داده است حداقل تاخیر ۵ میلیون و ۹۰۰ هزار دقیقه در سال ۹۰ و حداكثر ۷ میلیون و ۹۰۰ هزار دقیقه تاخیر در سال ۹۵ بوده است.
نماینده مردم شیراز در مجلس با بیان این كه تاخیر و كنسلی پروازها باعث اتلاف وقت مردم تحمیل هزینه به مسافر و پایمال شدن حقوق مردم می شود، افزود: آمار كنسلی پروازها هم طبق استعلام كمیسیون آمار وحشتناكی است. جمع كنسلی ۲۲ ایرلاین در سال ۹۶ فقط در پروازهای داخلی حدودا ۸۰۰۰ پرواز است و از سه هزار و ۲۹۱ كنسلی تا ۳۰۰ كنسلی در یك سال برای هر ایرلاین متغییر بوده است. این در شرایطی است كه در پرتلاقی ترین خطوط هوایی دنیا هم چنین چیزی اتفاق نمی افتد.
پارسایی با بیان این كه وزارت راه باید جدیت بیشتری در مدیریت ایرلاین ها داشته باشد، تصریح كرد: آماری كه به ما رسیده نشان داده است ایرلاین ها رها شده هستند و نظارتی بر آنها صورت نمی گیرد. ما همینطور در كمیسیون اصل نود درباره افزایش بی رویه قیمت بلیت پروازها استعلام كردیم و در این رابطه جلسه ای با وزیر راه برگزار می نماییم تا ایشان نسبت به وضعیت بی سرو سامان ایرلاین ها پاسخگو باشند. گاهی شاهدیم پرواز یك مسیر در یك روز با قیمت مختلفی عرضه می شود در حالیكه خدمات عرضه شده و حتی گاهی نوع هواپیما تفاوتی با یكدیگر ندارند همینطور طبق استاندارد جهانی هر چه به زمان پرواز نزدیك می شویم باید با كاهش قیمت بلیت مواجه باشیم در حالیكه شرایط فعلی با استاندارد جهانی هم خوانی ندارد.1398/05/15
12:53:51
5.0 / 5
2309
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
هم پیما
هم پیما