آشنابازی رایج ترین راه پیدا كردن شغل!

آشنابازی رایج ترین راه پیدا كردن شغل!

هم پیما: نتایج طرح آمارگیری از نیروی كار پارسال نشان داده است كه جویندگان كار از راه پرس و جو از دوست و آشنا و بعد از آن رفتن به دفاتر كاریابی تمایل بیشتری برای پیدا كردن شغل مورد نظر خود داشته اند.به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، مطالعه بازار كار ایران در دهه های اخیر نشان داده است از بین رفتن تعادل میان عرضه و تقاضای در بازار كار و هجوم یك باره صدها هزار نیروی بیكار، نحوه یافتن شغل را هم دستخوش تغییر كرده است. به نحوی كه جویندگان كار بخصوص تحصیلكردگان برای یافتن شغل ناچارند به روشهای دیگری متوسل شوند و از ابزارهای جدیدی برای داشتن شغل استفاده كنند كه همچون این شیوه ها می توان به مطالعه و پیگیری اگهی های استخدام روزنامه ها، رفتن به مراكز كاریابی و شركت در آزمونهای استخدامی اشاره نمود. هرچند كه در سال های اخیر پرس و جو از دوست و آشنا و آشنابازی هم به روشی موثر برای پیدا كردن شغل در بین بیكاران تبدیل گشته است.

۳۴ درصد افراد با پرس وجو از دوست و آشنا دنبال كار می گردند

اطلاعات نتایج طرح آمارگیری نیروی كار در سال ۱۳۹۷ از آن حكایت می كند كه ۳۳.۹ درصد از اقدامات انجام شده برای جستجوی كار از جانب بیكاران از راه پرس وجو از دوستان و آشنایان، ۲۱ درصد ثبت نام یا پیگیری از مراكز خدمات اشتغال و دفاتر كاریابی غیردولتی، ۱۶.۷ درصد درج آگهی در روزنامه یا مطالعه آگهی های استخدامی و ۱۶.۱ درصد تماس با صاحب كار و كارفرما بوده است.

با توجه به تعداد سه میلیون و ۲۶۰ هزار و ۷۹۶ نفری بیكاران پارسال به صورت متوسط هر بیكار از سه راه دنبال كار می گردد. نكته قابل توجه اینكه در سال ۱۳۹۶ هم چهار روش بعنوان عمده ترین اقدامات صورت گرفته برای یافتن شغل از جانب بیكاران اعلام شده بود كه از بین اقدامات صورت گرفته توسط بیكاران به ترتیب سهم تماس با كارفرما ۱.۱ درصد، جستجوی منابع مالی و امكانات برای شروع فعالیت خود اشتغالی ۰.۸ درصد، پرس و جو از دوستان و آشنایان ۰.۸ درصد، سایر روشها ۰.۷ درصد و تقاضای جواز كسب یا پروانه كار ۰.۲ درصد افزایش داشته و در مقابل پرس و جو از دوستان و آشنایان ۰.۴ درصد، ثبت نام یا پیگیری در دفاتر كاریابی غیردولتی ۰.۶ درصد و درج آگهی در روزنامه یا پیگیری آگهی های استخدامی ۱.۹ درصد كاهش داشته است.رایج ترین روشهای یافتن شغل در سال گذشته

بر اساس گزارش مركز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت كار، پرس و جو از دوستان و آشنایان عمده ترین روش جستجوی كار پارسال بوده؛ به نحوی كه در سال ۹۷ دو میلیون و ۹۹۵ هزار و ۱۰۴ نفر از راه پرس وجو از دوستان و آشنایان به دنبال شغل بوده اند كه از این تعداد، دو میلیون و ۹۴ هزار و ۲۲۷ نفر را مردان و ۹۰۰ هزار و ۸۷۷ نفر را زنان تشكیل داده اند. بعد از پرس و جو از دوستان و آشنایان، بیشترین تمایل افراد برای كار از راه ثبت نام در مراكز كاریابی غیردولتی و پیگیری آگهی های استخدام در روزنامه ها بوده است.

به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، نتایج طرح آمارگیری مركز آمار ایران از وضعیت نیروی كار نشان داده است كه در بهار امسال، دو میلیون و ۲۳ هزار ۸۰۶ نفر از جمعیت بیكار كشور را مردان و ۹۳۲ هزار و ۸۸۱ نفر را زنان تشكیل داده اند.
1398/05/14
14:24:51
5.0 / 5
2320
تگهای خبر: ابزار , اشتغال , بازار , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
هم پیما
هم پیما