رئیس اتاق بازرگانی كرمانشاه:

كاهش نرخ بیكاری نتیجه جنب و جوش اقتصادی 2 سال گذشته است

كاهش نرخ بیكاری نتیجه جنب و جوش اقتصادی 2 سال گذشته است

به گزارش هم پیما رئیس اتاق بازرگانی استان كرمانشاه كاهش نرخ بیكاری استان را ناشی از دوسال جنب وجوش اقتصادی در كرمانشاه دانست.


به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، كیوان كاشفی در جلسه شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی كه امروز (۲۸ تیر) برگزار شد، با اشاره به كاهش نرخ بیكاری در كل كشور و استان كرمانشاه، اظهار نمود: بعضی از كارشناسان اثرات این كاهش نرخ بیكاری را ملموس ندانستند و یا به آن ایراداتی وارد كردند.
وی با اشاره به اینكه آمار بیكاری در ایران بر مبنای استانداردهای روز دنیا اعلام می شود، خاطرنشان كرد: اگر آمارهای قبلی نرخ بیكاری كه در استان و كشور اعلام شده را پذیرفتیم باید این كاهش نرخ بیكاری را هم پذیرا باشیم.
وی درباره علل كاهش نرخ بیكاری استان هم تصریح كرد: دو سال است كه جنب و جوش اقتصادی خوبی را در استان شاهدیم و پیشبینی می شد این جنب وجوش در نقطه ای بازخورد خویش را نشان دهد.
عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی ایران از تاثیر بهبود فضای كسب و كار استان برای ایجاد اشتغال یاد كرد و افزود: حساسیت جدی كه از جانب مجموعه مدیریتی استان در ارتباط با فضای كسب و كار ایجاد و به جلسه دستگاهها و منتقل شد نتیجه خویش را در ارتقای شاخصهای استان در فضای كسب و كار و نرخ بیكاری نشان داد.
كاشفی تصریح كرد: از جانب دیگر جلسات ستاد تسهیل به صورت مستمر و هفته ای دو بار برگزار می گردد و مشكلات تمام واحدهای بزرگ و متوسط استان در بخش های مختلف كشاورزی، صنعت، خدمات و... در این جلسات رسیدگی می شود.
وی اعتقاد دارد جلسات ستاد تسهیل به مركزی برای حل و فصل مشكلات تولیدكنندگان و صنعتگران استان تبدیل گشته است.
رئیس اتاق بازرگانی كرمانشاه اضافه كرد: بعلاوه به تازگی جلساتی هم برای رفع مشكلات اصناف برگزار می گردد كه به رفع مشكلات بنگاه های صنفی و خرد كمك می نماید.
كاشفی از تاثیر جذب منابع و تسهیلات برای استان علیرغم مشكلات زیرساختی كه در جذب این تسهیلات داشتیم هم در كاهش نرخ بیكاری كرمانشاه یاد كرد.
عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران از تعامل خوبی كه بین بخش خصوصی و دولتی استان كرمانشاه تشكیل شده هم بعنوان عامل مهمی برای بهبود نرخ بیكاری استان یاد كرد.
وی با اشاره به اینكه باوجود بهبود چند پله نرخ بیكاری استان هنوز هم با میانگین كشوری فاصله داریم، تصریح كرد: اگر می خواهیم تاثیر كاهش نرخ بیكاری در جامعه ملموس تر باشد باید این روند كاهشی ادامه پیدا كند.
كاشفی با اشاره به اینكه نباید برای كاهش نرخ بیكاری استان عجول باشیم، خاطرنشان كرد: نرخ بیكاری بالایی كه چندین سال داشتیم حتما در مدت كوتاه مرتفع نخواهد شد.
رئیس اتاق بازرگانی استان كرمانشاه ابراز امیدواری كرد با عنایت به دست فرمان خوبی كه برای حركت به سمت توسعه در استان شكل گرفته، بهبود شاخصهای اقتصادی و كاهش نرخ بیكاری استان در فصول آینده همچنان ادامه پیدا كند.
از پتانسیل اشتغالزایی "فرش" غافل نشویم
وی اشاره ای هم به چند راهكار برای تداوم كاهش نرخ بیكاری استان داشت و اظهار داشت: باید بر حوزه هایی كه قابلیت اشتغال زایی بیشتر و آسان تر دارند مانند حوزه گردشگری و صنایع دستی بیشتر تمركز نماییم.
رئیس اتاق بازرگانی كرمانشاه فرش را یكی از حوزه های پر پتانسیل برای ایجاد اشتغال قابل توجه دانست و اظهار داشت: متاسفانه حوزه فرش هنوز متولی واحدی ندارد و ما آمادگی داریم حمایت های لازم را از این حوزه انجام دهیم.
كاشفی بر ضرورت تسهیل گری شرایط برای ایجاد اشتغال در حوزه اصناف و واحدهای كوچك هم تصریح كرد و اضافه كرد: وقتی كه با این نرخ بیكاری بالا هنوز پشت مغازه ها نوشته شده به كارگر نیازمندیم یعنی یك جای كار مشكل دارد كه باید رفع گردد.
وی حوزه عمرانی و ساخت و ساز شهری را هم از دیگر زمینه های اشتغال زا در استان برشمرد و تصریح كرد: این حوزه هم چهره شهر را تغییر می دهد و هم صنایع پایین دستی وابسته را متحول خواهد نمود.
لزوم آزادسازی صادرات دام سبك زنده
عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران در ادامه اشاره ای هم به ضرورت آزادسازی صادرات دام زنده داشت و اظهار داشت: دام زنده سبك یكی از كالاهای استراتژیك استان است كه هم در تولید هم در صادرات آن پتانسیل های خوبی داریم و اتحادیه تولیدكنندگان و صادركنندگان دام زنده استان كرمانشاه از بزرگترین اتحادیه های كشور است كه به دنبال ملی كردن آن هم هستیم.
وی افزود: متاسفانه طی سال های اخیر صادرات دام سبك زنده بر مبنای نوساناتی كه در تنظیم بازار داشتیم گرفتار فراز و نشیب های زیادی شده و در بعضی از ایام همچون دو سال گذشته شاهد ممنوعیت صادرات دام زنده بودیم.
كاشفی تصریح كرد: باآنكه حالا صادرات دام زنده به شیوه قانونی متوقف شده اما دام سبك زنده به شیوه های غیرقانونی و از مجاری دیگر از كشور خارج می شود.
وی از بازار خوبی كه برای دام زنده نژاد سنجابی استان كرمانشاه در كشورهای حوزه خلیج فارس وجود دارد یاد كرد و اضافه كرد: گوسفند نژاد سنجابی یك گوشت لاكچری برای این كشورها به حساب می آید كه حاضرند در مقابل آن دلار بدهند.
وی اعتقاد دارد متاسفانه ما نتوانستیم از این فرصت به خوبی استفاده نماییم و توازن مناسبی بین صادرات دام زنده به این كشورها و واردات دام جایگزین به منظور تنظیم بازار داخلی برقرار نماییم.
رئیس اتاق بازرگانی كرمانشاه خواهان برقراری مجدد صادرات دام زنده سبك شد و اظهار داشت: اگر مقرر است محدودیتی اعمال شود باید از راه در نظر گرفتن تعرفه ها باشد تا بتوان ملاحظات تنظیم بازار را هم رعایت كرد.
وی اعتقاد دارد رقم ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان برای صادرات هر راس دام نرخ منطقی است كه هم انگیزه صادركنندگان را تامین می كند و هم سبب می شود تا صادرات به روند قانونی خود برگردد.
او همینطور خواهان اصلاح قیمت پایه صادرات دام زنده از پنج دلار به ۲.۵ دلار شد.
عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی ایران بر ضرورت اصلاح ساختار توزیع گوشت در داخل استان به منظور تنظیم قیمت آن هم تاكید كرده و اضافه كرد: خارج كردن گوشت از انحصار قصابیها و عرضه آن به صورت بسته بندی یا فرآوری شده می تواند به این وضعیت كمك نماید.
1398/04/28
13:49:29
5.0 / 5
1368
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
هم پیما
هم پیما