یك مقام مسئول خبر داد

امكان فك رهن ملك در تسهیلات مسكن، دو روش خروج سند از رهن بانك

امكان فك رهن ملك در تسهیلات مسكن، دو روش خروج سند از رهن بانك

به گزارش هم پیما مدیر امور طرح و برنامه بانك مسكن با بیان امكان تعویض وثیقه تسهیلات مسكن برای تسهیلات گیرنده ها شرایط تعویض وثیقه را اعلام نمود.به گزارش هم پیما به نقل از بانك عامل بخش مسكن، محمد حسن مرادی اعلام نمود: آن دسته از افرادی كه به علت دریافت تسهیلات بانكی، سند واحد مسكونی آنها در رهن بانك بعنوان وثیقه تسهیلات قرار گرفته است می توانند با شرایطی مبادرت به تعویض وثیقه و خارج كردن ملك مورد نظر از رهن بانك كنند.
وی افزود: در چنین شرایطی بدون احتیاج به تسویه حساب با بانك از بابت بازپرداخت مبلغ تسهیلات دریافت شده افراد می توانند ملك خویش را از رهن بانك خارج كرده و سند خویش را آزاد كنند.
مرادی اظهار داشت: در صورتیكه افراد قصد تعویض وثیقه داشته باشند بانك متناسب با ضوابط و دستورالعمل های مشخصی كه در این زمینه وجود دارد مبادرت به تعویض وثیقه وپذیرش وثیقه جدید می كند و بدین سان وثیقه قبلی به افراد عودت داده شده و سند آن واحد مسكونی آزاد می شود.
وی اظهار داشت: با این اقدام فرد می تواند علاوه بر آنكه همچنان به بازپرداخت مبلغ تسهیلات خود در چارچوب اقساط ماهانه تسهیلات اقدام می كند از راه جابه جایی وثیقه، ملك مورد نظر را به فروش برساند. این در شرایطی است كه در حالت كلی بدون تعیین تكلیف كردن تسهیلات از بابت تسویه و بازپرداخت كامل (فك رهن) و یا انتقال تسهیلات به فرد خریدار یا واحد مسكونی دیگر، امكان فروش واحدی كه به واسطه دریافت تسهیلات در رهن بانك قرار گرفته است وجود ندارد.
مرادی در مورد شرایط تعویض وثیقه تسهیلات مسكن اظهار داشت: فرد می تواند از دو روش مبادرت به تعویض وثیقه كند؛ یك روش آن است كه سند ملك دیگری كه به نام خود وی است را برای تعویض وثیقه به بانك ارائه كند و در قبال آزاد شدن سند ملكی كه در رهن قرار دارد ملك دیگری را كه تحت مالكیت وی قرار دارد را در رهن قرار دهد؛ همینطور می تواند مبادرت به ارائه سند ملكی كند كه به نام شخص دیگری غیر از خود وی است.
وی افزود: در حالتی كه ملك معرفی شده تحت مالكیت و به نام خود فرد است چنانچه ملك پس از تاریخ دریافت تسهیلات به نام وی شده است مانعی از بابت تعویض وثیقه وجود ندارد و فرد می تواند با معرفی آن ملك وارایه سند آن به بانك اقدامات لازم به منظور تعویض وثیقه را انجام دهد.
مرادی اضافه كرد: لازم است در این شرایط ملكی كه برای تعویض وثیقه به بانك معرفی می شود پس از زمان دریافت تسهیلات به نام فرد شده باشد و این مورد یكی از شروط اصلی تعویض وثیقه در چنین حالتی است.
وی خاطرنشان كرد: در شرایطی كه ملك به نام فرد دیگری است هم مانعی از بابت تعویض وثیقه وجود ندارد؛ اما در این حالت تعویض وثیقه به صورت موقت خواهد بود؛ یعنی فرد تنها مجاز است بین ۶ ماه تا یكسال وثیقه ملك تحت مالكیت فرد دیگری را بعنوان وثیقه تعویضی به بانك ارائه كند؛ در این مدت فرد باید مبادرت به خرید ملكی به نام خود كند و با معرفی ملك جدید به بانك، ملك تحت مالكیت خویش را در رهن قرار دهد.
مرادی تصریح كرد: در واقع در صورتیكه ملك به نام شخص دیگری باشد امكان تعویض وثیقه به صورت دایمی وجود ندارد و این امكان در واقع یك فرصت موقت است تا فرد بتواند در این فاصله زمانی مبادرت به خرید ملك جدید كند.
وی اضافه كرد: با استفاده از این امكان خیلی از نگرانی های افراد به خصوص متقاضیان تبدیل به احسن واحدهای مسكونی از بابت فروش نرفتن واحدشان پس از ایجاد تعهد برای آنها از بابت خرید واحد جدید از بین خواهد رفت؛ چون كه با آزاد شدن سند و تعویض وثیقه، فرد می تواند پیش از مبادرت به خرید واحد جدید نسبت به فروش واحد خود اقدام نماید.

1398/04/06
11:22:00
5.0 / 5
1693
تگهای خبر: بانك , فروش , مسكن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
هم پیما
هم پیما