معاون وزیر راه اعلام كرد:

افزایش تجارت دریایی با وجود سقوط پهپاد در آب های ایران

افزایش تجارت دریایی با وجود سقوط پهپاد در آب های ایران

هم پیما: مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی از افزایش تردد شناورهای متعلق به شركت های كشتیرانی و نفتكش، در آب های ایران باوجود تحولات اخیر خلیج فارس و دریای عمان و سقوط پهپاد آمریكایی آگاهی داد.به گزارش هم پیما به نقل از مهر، محمد راستاد امروز ۴تیرماه ۹۸، در حاشیه همایش گرامیداشت روز جهانی هیدروگرافی (نقشه برداری دریایی) در جمع خبرنگاران اظهار داشت: هیدروگرافی تاثیر بالایی در ایمنی حمل و نقل دریایی دارد و در این خصوص، در ایران اقدامات گسترده ای انجام داده ایم كه در نتیجه آنها، ایران بعنوان عضو فعال و موثر سازمان جهانی هیدروگرافی كه از سال ۱۳۴۰ عضو آن شده، شناخته می شود و به عضویت شورای مركزی این سازمان درآمده است. همین طور سازمان بنادر و دریانوردی، رئیس كمیسیون منطقه ای خلیج فارس و دریای عمان، سازمان جهانی هیدروگرافی تا سال ۲۰۲۳ میلادی انتخاب شده است.
وی اضافه كرد: در سال ۸۴ نیز، كمیته ملی هیدروگرافی با حضور سازمان نقشه برداری كشور، سازمان نقشه برداری نیروهای مسلح، ستاد مشترك نیروهای مسلح و به ریاست سازمان بنادر و دریانوردی تشكیل شده است كه تاكنون، ۷۶ سلول نقشه دریایی تهیه و ۲۷۷ هزار نسخه از نقشه های دریایی ایران از طرف شركت های كشتیرانی دنیا خریداری شده است كه درآمد یك میلیون و ۲۰۰ هزار دلاری از محل فروش نقشه های هیدروگرافی آبهای منطقه، داشته ایم.
معاون وزیر راه و شهرسازی درباره تاثیر مسائل سیاسی و برخی تنش های دریایی منطقه بر كشتیرانی خلیج فارس و دریای عمان گفت: خوشبختانه كشتیرانی تجاری و بازرگانی كشور پس از سقوط پهباد آمریكایی تغییر نداشته و به روال سابق ادامه می دهد؛ به شكلی كه واردات غیرنفتی در سه ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۱۵ درصد رشد داشته و درباب صادرات غیرنفتی نیز در این مدت ۱۳ میلیون تن صادرات داشته ایم.
وی با تاكید بر اینكه تحریم ها نمی تواند بر تجارت دریایی ما اثر بگذارد، اظهار داشت: سال ۹۷ با وجود تشدید تحریم های دریایی، ایران ۲۶۵ میلیون تن مبادله دریایی داشته است.
به گفته راستاد، بعد از حوادث اخیر خلیج فارس و دریای عمان و انفجار برخی از نفتكش های واقع در تنگه هرمز و دریای عمان، هیچیك از شركت های كشتیرانی و نفتكش های خارجی اطلاعیه ای در خصوص عدم ورود به آب های ایران و عبور از تنگه هرمز به سازمان بنادر و دریانوردی اعلام نكرده اند.
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر، در خصوص علت عدم انتخاب معاون دریایی این سازمان با وجود گذشت ۲ هفته از جابجایی معاون سابق این سازمان و انتصاب وی به استانداری گلستان اظهار داشت: مراحل انتخاب جلیل اسلامی بعنوان عضو هیئت عامل و معاون دریایی سازمان بنادر و دریانوردی در حال پیموده شدن است و با عنایت به اینكه باید این سمت از طرف نیروهای دریایی نیروهای مسلح تائید شود، طی یك هفته آینده وی به این سمت منصوب خواهد شد.
معاون وزیر راه در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار مهر در خصوص موضع وی بعنوان رئیس شورای عالی هماهنگی ارگان های دریایی درباب تحریم های اخیر ایران در خصوص تحریم برخی از فرماندهان نیروهای دریایی نیروهای مسلح كشورمان كه شب گذشته از طرف وزارت خزانه داری آمریكا اعلام شد، اظهار داشت: شان شورای عالی هماهنگی ارگان های دریایی در حوزه هماهنگی فعالیت های تجاری و بازرگانی دریایی است و به این موضوعات ورود نمی نماید.
راستاد اشاره كرد: چنین تحریم هایی از نظر ما فاقد ارزش حقوقی بین المللی است.
وی درباره آخرین وضعیت شناور ایرانی كه در آب های كویت در بازداشت قرار دارد، اشاره كرد: سازمان بنادر و دریانوردی و وزارت امور خارجه برای آزادی این شناور ایرانی از آب های كویت رایزنی و مذاكرات زیادی داشته اند؛ اما گفته شده است كه رهایی این شناور از اختیارات مرجع دریایی كویت خارج شده و به دستگاه قضایی این كشور واگذار شده است.


منبع:

1398/04/05
13:02:26
5.0 / 5
1923
تگهای خبر: ارز , دستگاه , شركت , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
هم پیما
هم پیما