پیشنهاد اصلاح روش جریمه عوارض الكترونیكی آزادراه ها

پیشنهاد اصلاح روش جریمه عوارض الكترونیكی آزادراه ها

هم پیما: معاون ساخت و توسعه آزادراه های شركت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل كشور از ارائه پیشنهاد جدید بجای اعمال روش جریمه عدم پرداخت الكترونیكی عوارض آگاهی داد و اعلام نمود كه این پیشنهاد به وزیر راه و شهرسازی ارائه و مورد موافقت قرار گرفته است و در امتداد اجرای آن اقدام خواهد شد.


به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، با عنایت به الكترونیكی شدن عوارض چهار آزادراه از بامدادان ۲۸ اسفندماه سال ۱۳۹۷، در صورتیكه مالكان خودرو های عبوری از این مناطق، تا ۲۴ فروردین ماه عوارض خودرا پرداخت نكنند ۳۰ هزار تومان جریمه خواهند شد، بعد از ۲۴ فروردین نیز تنها مهلت ۴۸ ساعته برای پرداخت الكترونیكی عوارض آزادراه ها در نظر گرفته شد و این روش همچنان ادامه دارد.
اما سید حسین میرشفیع-معاون شركت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل- در گفت و گو با ایسنا، اعلام نمود كه اخیرا پیشنهادی به وزیر راه و شهرسازی ارائه شده كه مورد موافقت قرار گرفته و دستور اجرای آن صادر گردیده است تا شاهد جایگزین شدن روشی بجای جریمه عدم پرداخت عوارض الكترونیكی آزادراه ها باشیم.
به گفته میرشفیع از زمان آغاز روش پرداخت الكترونیكی عوارض آزادراه ها تابحال حدود ۶۰ درصد مالكان خودرو ها عوارض خودرا به صورت الكترونیكی پرداخت كرده اند.
از بامدادان ۲۸ اسفندماه سال ۱۳۹۷ عوارض چهار آزادراه تهران – ساوه، قزوین – زنجان، كرج – قزوین، تهران – قم الكترونیكی شدند و تا اختتام تیرماه سال جاری و طی دو مرحله به ترتیب ۱۰ و هفت آزادراه دیگر الكترونیكی می شوند تا در مجموع ۲۱ آزادراه تا تاریخ مذكور به صورت الكترونیكی عوارض ستاندن كنند.
در مرحله دوم آزادراه های تبریز- ارومیه، تهران-پردیس، قزوین-رشت، ساوه- سلفچگان، قم-كاشان، كاشان-اصفهان، تبریز-زنجان، مشهد-باغچه، كنارگذر مشهد و آزادراه بندرعباس امكان پرداخت عوارض در آنها به صورت الكترونیكی فراهم می شود و در مرحله سوم نیز عوارض هفت آزادراه دیگر به صورت الكترونیكی ستاندن خواهد شد كه شامل آزادراه های ساوه-همدان در دو قطعه، خرم آباد-پل زال، پل زال-اندیمشك، اهواز-بندر امام خمینی (ره)، قم-گرمسار و كنارگذر غرب اصفهان هستند كه تا اختتام تیرماه امكان پرداخت الكترونیكی عوارض در آنها امكان پذیر می شود.
به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، با عنایت به شروع به كار چهار سامانه دریافت عوارض الكترونیكی آزادراه ها از بامدادان ۲۸ اسفندماه سال جاری جهت ستاندن مبالغ مربوط كه شامل آزادراه های تهران–ساوه، قزوین–زنجان، تهران–قزوین و تهران–قم می شود صاحبان خودرو می توانند بوسیله اپلیكیشن های تاپ، كیپاد، اوتول یار، سایت nspay.ir و بانك پارسیان و دستگاه های پوز پاسارگاد محدوده آزادراه ها عوارض خودرا پرداخت كنند و افرادی كه با چنین نرم افزارهایی آشنایی ندارند دستگاه های كارت خوان (POS) در مجتمع های خدماتی در نظر گرفته شده تا از این طریق عوارض خودرا پرداخت كنند. این در شرایطی است كه دستگاه های مربوطه در محل عوارضی ها استقرار نیافته تا از این طریق ترافیكی در محل عوارضی ها ایجاد نشود. اگر شماره تلفن مالك خودرویی در سامانه پلیس ثبت و یا بروز نشده باشد بوسیله اپلیكیشن های مربوطه می تواند بدهی خودرا استعلام و پرداخت كند و علاوه بر این كیف پول خودرا شارژ نمایند.
مكانیزم ستاندن عوارض الكترونیك آزادراه ها به شكلی است كه با عبور هر خودرو از آزادراه های كشور، پلاك ماشین ثبت خواهد شد و امكان پرداخت بوسیله درگاه های الكترونیك و یا كیف پول الكترونیك به صورت خودكار فراهم خواهد بود. علاوه بر این در صورت پرداخت نشدن عوارض، پیامكی به صاحب پلاك ارسال و در صورت شارژ كیف پول الكترونیكی در مهلت مقرر این رقم كسر می شود. همین طور فرد ۴۸ ساعت فرصت دارد تا این مبلغ را با استفاده از درگاه های الكترونیكی شبكه شتاب با روش و مكانیزم های تعریف شده پرداخت كند و در صورتیكه ۷۲ ساعت از زمان عبور از جایگاه ستاندن عوارض بگذرد و شخص اقدامی برای پرداخت نكند درصدی به مبلغ اصلی عوارض افزوده خواهد شد.
تمامی افراد می توانند با مراجعه به سایت aaniro.ir نسبت به چگونگی پرداخت عوارض الكترونیكی آزادراه ها كسب اطلاع كنند. علاوه بر این از این پس برای پرداخت عوارض آزادراه ها نیاز به خرید تگ از بانك مسكن نیست و با عنایت به روش های اعلامی كلیه صاحبان خودرو می توانند عوارض الكترونیكی آزادراه ها را پرداخت كنند.
منبع:

1398/04/02
14:17:59
5.0 / 5
1520
تگهای خبر: بانك , بندر , توسعه , جت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
هم پیما
هم پیما