عضو هیئت رئیسه اتحادیه مشاورین املاك كرج:

بخشی از گرانی مسكن در كرج حباب است

بخشی از گرانی مسكن در كرج حباب است

به گزارش هم پیما عضو هیئت رئیسه اتحادیه مشاورین املاك كرج با اشاره وضعیت قیمت مسكن در كرج اظهار داشت: در بسیاری از قیمت گذاری ها دیده می شود كه مالك می گوید چون همسایه من ملكش را متری هشت میلیون تومان فروخته پس من هم همان قیمت را بر روی ملك خود گذاشته ام، در حالیكه امكان دارد آن ملك كمتر از آن قیمت ارزش داشته باشد.


فریدون كردلو در گفت و گو با خبرنگار ایسنا با اشاره به جهش قیمت مسكن در كرج اظهار داشت: وضعیت مسكن در كرج بغرنج است، بخشی از این وضعیت متأثر از شرایط اقتصادی كشور و گرانی مصالح و بالا رفتن تورم است.
كردلو در مورد اینكه گفته می شود دفاتر املاك در بالا رفتن قیمت مسكن نقش دارند اضافه كرد: نقش املاكی ها زیاد نیست و در نهایت به پنج درصد می رسد، مسأله اصلی در قیمت گذاری مسكن توافق طرفین است مثلاً امكان دارد ملكی شش میلیارد تومان قیمت داشته باشد اما مالك هشت میلیارد تومان آنرا قیمت گذاری كند.
وی افزود: در این شرایط حتی اگر مشاور املاك چنین قیمتی را نپذیرد با وجود سایت ها و برنامه های اینترنتی فروش مسكن این املاك بدون كارشناسی قیمت گذاری می شود.
عضو هیئت رئیسه اتحادیه مشاورین املاك كرج اضافه كرد: هم اكنون نظارت بر قیمت گذاری مسكن در توان اتحادیه املاك نیست، برای بهبود وضعیت باید به اتحادیه املاك مجوز داده شود تا بتواند املاك را بر مبنای نوع ساخت، مصالح، منطقه و … كارشناسی و قیمت گذاری كند.
وی خاطرنشان كرد: در بسیاری از قیمت گذاری ها دیده می شود كه مالك می گوید چون همسایه من ملكش را متری هشت میلیون تومان فروخته پس من هم همان قیمت را بر روی ملك خود گذاشته ام، در حالیكه امكان دارد آن ملك كمتر از آن قیمت ارزش داشته باشد.
كردلو در ادامه اعلام نمود: هم اكنون مهرشهر گران ترین منطقه كرج به حساب می آید و قیمت مسكن در این منطقه از حدود ۱۳ تا ۱۴ میلیون تومان شروع می شود؛ در عظیمیه هم تقریباً قیمت شروع همین میزان است اما در بعضی نقاط آن حدود متری ۸.۵ تا ۱۰ میلیون تومان هم قیمت گذاری شده است.
وی ادامه داد: شهرهای اقماری و حیدرآباد ارزان ترین مناطق كرج هستند، در این مناطق قیمت یك آپارتمان قولنامه ای از متری دو تا ۲.۵ میلیون تومان آغاز می شود.
عضو هیئت رئیسه اتحادیه مشاورین املاك كرج تصریح كرد: وضعیت بگونه ای شده كه در این شرایط تقاضا برای ملك در كرج بالا رفته اما فروشندگان از عرضه خودداری می كنند.
وی، یكی از عوامل بالا رفتن تقاضا برای مسكن در كرج را سرریز جمعیت تهران عنوان و خاطرنشان كرد: اگر در تهران هزینه اجاره مسكن برای هر مترمربع سه میلیون تومان برآورد شود فرد به جای اجاره خانه در تهران برای خرید خانه با همان قیمت به كرج می آید و به علت موقعیت كرج این تمایل وجود دارد، این وضعیت به همراه مهاجرپذیری كرج، تقاضا را بالا برده است.
كردلو افزود: قیمت مسكن در كرج نسبت به سال قبل افزایش پیدا كرده است، ۱۰ تا ۱۵ درصد از این افزایش منطقی به نظر می آید اما باقی آن حباب است، البته گرانی مصالح و لوازم نقش زیادی در افزایش قیمت داشته است به صورتی كه مثلاً سال قبل هزینه یك آسانسور ۳۵ تا ۴۰ میلیون تومان بود اما امسال به ۱۱۰ میلیون تومان رسیده است، این افزایش بر روی كل ساختمان سرشكن می شود.
وی در مورد وعده محمدجواد كولیوند، نماینده مردم كرج برای منطقه بندی قیمت گذاری مسكن و پیشگیری از افزایش غیرمنطقی قیمت ها در كرج هم اظهار داشت: تابحال جلسه ای در ارتباط با این مورد برگزار نشده و چیزی هم به ما اعلام نشده است، اگر چنین برنامه ای وجود داشته باشد اتحادیه مشاورین املاك آمادگی كامل خویش را اعلام می كند.
كردلو در انتها تصریح كرد: از مردم می خواهیم در مدیریت قیمت مسكن مشاركت كنند و رضای خدا را در نظر بگیرند.
1398/02/30
15:14:49
5.0 / 5
1297
تگهای خبر: ارز , ساخت , سایت , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
هم پیما
هم پیما