وزیر راه خبر داد؛

كاهش ۲۰ درصدی تلفات رانندگی در سفرهای نوروزی

كاهش ۲۰ درصدی تلفات رانندگی در سفرهای نوروزی

هم پیما: وزیر راه و شهرسازی از كاهش ۲۰ درصدی تلفات رانندگی در سفرهای نوروزی ۹۸ نسبت به مدت مشابه سال قبل آگاهی داد و اظهار داشت: تعداد تلفات ناشی از حوادث ناوگان حمل و نقل عمومی باز ۶.۵ درصد كاهش داشته است.به گزارش هم پیما به نقل از وزارت راه و شهرسازی، محمد اسلامی در حاشیه یكصد و سومین نشست كمیسیون ایمنی راه های كشور با اشاره به بررسی گزارش وضعیت ایمنی راه ها در سال ۹۷ و نوروز ۹۸ گفت: تصمیمات و تدابیر اتخاذ شده در اسفندماه سال ۹۷ در خصوص استقرار نیروهای عملیاتی در طول جاده های كشور، آشكارسازی نقاط پر تصادف، افزایش نیروهای پلیس راهور در سطح جاده ها، سبب شد تا تلفات رانندگی در نوروز ۹۸ نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۰ درصد كم شود.
وی اضافه كرد: بااینكه دستیابی به این مقدار كاهش تلفات رانندگی در طرح سفرهای نوروزی امسال قابل قبول بنظر می رسد اما تلفات و جراحت هموطنان در جریان حوادث رانندگی برای ما غیر قابل قبول است.
رئیس كمیسیون ایمنی راه های كشور با اشاره به كاهش ۶ درصدی ترددها در نوروز ۹۸ به خاطر شرایط آب و هوایی ناپایدار اظهار داشت: در همین مدت تعداد تلفات متأثر از حوادث ناوگان حمل و نقل عمومی باز حدود ۶.۵ درصد كاهش داشته است كه بیان كننده عملكرد موفق تر در حوزه ناوگان حمل و نقل عمومی كشور شمرده می شود.
وزیر راه و شهرسازی با عنایت به سهم قابل توجه حوادث رانندگی متأثر از واژگونی و عدم مهارت در كنترل خودرو اشاره كرد: قسمتی از این نقایص متأثر از عامل انسانی و بخش دیگر متأثر از بارندگی در جاده ها بود.
اسلامی بر زنده نگه داشتن سامانه های آگهی در مسافرت اصرار كرد و اظهار داشت: باید در امتداد دقیق تر شدن كنترل و نظارت ها كوشش كرد و مردم باز قوانین و مقررات رانندگی را بطور صحیح رعایت نمایند تا شاهد رشد تلفات و سوانح ناشی از حوادث رانندگی نباشیم.
وی با اشاره به دومین دستور جلسه كمیسیون ایمنی راه های كشور در خصوص سامان دهی یدك ها اظهار داشت: تعداد زیادی از یدك ها طی سال های گذشته در كارگاه های فاقد مجوز و بدون رعایت استانداردها تولید شده اند كه امروز مقرر شد، برمبنای مصوبه كمیته ناوگان ذیل كمیسیون ایمنی راه های كشور الزامی است تمامی یدك های نو از شماره پلاك برخوردار شوند، همین طور به منظور پیشگیری از خسارت های شدید و مرگبار حفاظ ایمنی بر روی آنها نصب گردد.
رئیس كمیسیون ایمنی راه های كشور در مورد یدك های موجود باز اظهار نمود: مقرر شد به منظور برخورداری از پلاك موقت یدك ها در یك مهلت ۶ ماهه از لحاظ معاینه فنی و بیمه مورد نظارت قرار گیرند و در همین مدت برای دستیابی به شماره پلاك دائمی نسبت به به رفع نقایص فنی و اصلاح موارد اقدام گردد. در صورتیكه یدك قابلیت اصلاح رفع معایب را نداشته باشد برای ادامه فعالیت باید نسبت به جایگزینی یك یدك استاندارد اقدام گردد.
وزیر راه و شهرسازی اضافه كرد: همین طور مقرر شد؛ انطباق مراكز تولید با استاندارهای تولید این محصولات احراز شود.
اسلامی با اشاره نتایج بررسی دستور جلسه رسیدگی به سامانه ثبت سوانح حمل و نقل (فاوا) باز اظهار داشت: این سامانه فعال است و به دستگاه هایی كه تابحال اطلاعات خودرا بر روی این سامانه بارگذاری نكرده اند مهلت داده شد تا طبق تاریخ مورد نظر معاونت حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی اطلاعات مربوط به دستگاه خودرا بارگذاری كنند.
رئیس كمیسیون ایمنی راه های كشور تصریح كرد: به مردم سفارش می شود برای انجام سفرهای برون شهری از اپلیكیشن و سامانه ۱۴۱ (۱۴۱.ir) كه تمامی اطلاعات مربوط جاده های كشور، از قبیل نقشه، میزان ترافیك، اماكن خدماتی و امداد خودرو های رسمی و معتبر كه در طول جاده ها مستقر هستند، استفاده كنند.
وی حسن مهم كمیسیون ایمنی راه های كشور را حضور نهادها و دستگاه های ذی ربط حوزه ایمنی همچون قوه قضائیه خواند و اظهار داشت: مصوبات كمیسیون ایمنی راه ها بر پایه خرد جمعی و وفاق كامل بین تمامی اعضا تصویب می شوند.
وزیر راه و شهرسازی چانه زنی در استاندارد را غیر قابل قبول دانست و اشاره كرد: انتظار می رود در صنعت خودرو به حد اكثرها توجه و از حداقل ها پرهیز شود. تا در امتداد پروژه قدرت سازی از صنعت مونتاژ فاصله گرفته و با گره زدن زنجیره تأمین خود با زنجیره تأمین كشورهای جهان همین طور تولید پلتفورم در لایحه های بالاتر این صنعت كه از ارزش افزوده بالاتری برخوردار می باشد قرار گیرد.


منبع:

1398/02/25
13:16:16
5.0 / 5
1521
تگهای خبر: ارز , استاندارد , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
هم پیما
هم پیما