خوابی كه بازار برای افزایش دستمزدها دید

خوابی كه بازار برای افزایش دستمزدها دید

به گزارش هم پیما یك مقام مسئول كارگری با اشاره به افزایش غیرموجه قیمت برخی كالاهای اساسی و اقلام مصرفی از مسئولان مربوطه و سازمان تعزیرات خواست تا برخورد جدی تری با متخلفان بازار داشته باشند.هادی ابوی در گفتگو با ایسنا، با انتقاد از رها شدگی قیمت ها در بازار اظهار داشت: باوجود آنكه سال قبل اخطار دادیم كه دستگاه های نظارتی باید قاطعانه در آشفته بازار قیمت ها ورود كنند و با شناسایی متخلفان جلوی افزایش غیر منطقی قیمت ها را بگیرند، اما می بینیم كه این امر رها شده و دلالان به راحتی برای بازار نرخ تعیین می كنند و مردم را نسبت به بالا و پایین شدن قیمت ها سرگردان و عصبی كرده اند.

نظارت قوی باشد ماكارونی بیشتر از ۳، ۰۰۰ تومان نمی شود

وی اعلام نرخ قانونی قیمت اقلام مصرفی در بازار را خواهان شد و اظهار داشت: وظیفه اعلام قیمت ها برعهده هر دستگاه و سازمانی كه هست انتظار داریم یكبار قیمت های جدید كالا را اعلام كنند تا هر چند روز یكبار قیمت جدیدی در بازار سر در نیاورد و شاهد آشفتگی بازار و نارضایتی مردم نباشیم. اگر نظارت قوی باشد كسی حق ندارد ماكارونی را از ۳، ۰۰۰ تومان بیشتر بفروشد و یا اگر نرخ جدیدی تعیین می شود اجازه ندهند ۲۰ درصد هم روی كالایی كه قیمت گذاری شده كشیده شود.

فرهنگ خرید و مصرف را تقویت كنیم

این مقام مسئول كارگری تصریح كرد: باوجود آنكه سازمان های نظارتی و بازرسی و تعزیرات نقش بازدارندگی داشته و در انجام وظایف خود اهتمام و تلاش شبانه روزی دارند ولی معتقدم قبل از این كار، باید فرهنگ خرید و مصرف را در مردم تقویت نماییم تا برای هر افزایش قیمتی كه اعلام می شود، شاهد رفتارهای هیجانی نباشیم.

ابوی تصریح كرد: دولت باید بعنوان تنظیم كننده اصلی روابط كار و یكی از شركای اجتماعی، جلوی افسارگسیختگی قیمت ها را بگیرد. البته این كار با بخشنامه و دستورالعمل اجرایی نمی گردد و برخورد قاطع می طلبد.

افزایش ۴۰۰ هزار تومانی دستمزد، فروردین ماه بعلیده شد

دبیركل كانون عالی انجمن های صنفی كارگران در انتها با اشاره به افزایش ۴۰۰ هزار تومانی حداقل مزد كارگران در سا ل ۱۳۹۸ اظهار داشت: از بیرون كه به قضیه نگاه می نماییم همه افزایش ۴۰۰ هزار تومانی را گل و بلبل می بینند و می گویند رقم قابل توجهی است ولی واقعیت این است كه این پول همان فروردین ماه به اتمام رسید و با خوابی كه بازار از قبل برای آن دیده بود، اجاره بهای مسكن، هزینه ایاب و ذهاب، افزایش سریع نرخ بلیت اتوبوس، تاكسی و حامل های انرژی، ۴۰۰ هزار تومانی كه پس از سال ها به كارگران اضافه شده بود یكجا بلعیده شد.

به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، شورایعالی كار اسفند ماه سال قبل افزایش حداقل حقوق و دستمزد سال ۱۳۹۸ كارگران را ۳۶.۵ درصد تعیین كرد. با این افزایش پایه حقوق كارگران ۴۰۰ هزار تومان بیشتر شد، اما این افزایش مزد لابه لای افزایش قیمت ها در همان روزهای نخست سال گم شد و خویش را نشان نداد.
1398/02/16
15:31:39
5.0 / 5
1582
تگهای خبر: بازار , جت , دستگاه , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
هم پیما
هم پیما