اسلامی در پیامی به مناسبت روز معمار مطرح كرد:

فراموشی اندیشه ایرانی در ساخت و سازهای شهری

فراموشی اندیشه ایرانی در ساخت و سازهای شهری

به گزارش هم پیما وزیر راه و شهرسازی با صدور پیامی نوشت: معماری فقط شكل، فرم و روابط فضا و تناسب های ابعادی نیست بلكه معماری به معنای واقعی كلمه زندگی و حیات است.به گزارش هم پیما به نقل از وزارت راه و شهرسازی، محمد اسلامی در پیامی به مناسبت روز معمار كه آنرا فرزانه صادق مالواجرد معاون معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی در بنیاد میرمیران قرائت كرد، نوشت: میراث گران سنگ معماری و شهرسازی ایران اسلامی امانتی است در دست ما كه تا كنون به صورت بایسته و شایسته از آن پاسداری كرده ایم.
وی اضافه كرد: پویایی و آمیختگی آن با فرهنگ اصیل ایرانی و اسلامی نمادها و آثار ارزشمندی عرضه كرده است لیكن به علت عدم تبدیل قابلیت و خلاقیت های فردی، گروهی به یك قابلیت نظام مند و كارآمد، اثر بخشی آن كاهش یافته است.
وزیر راه و شهرسازی اظهار نمود: معماری فقط شكل، فرم و روابط فضا و تناسب های ابعادی نیست كه شهرسازی هم فقط كاربری ها، دسترسی ها، محورها و ضوابط گسترش باشد بلكه معماری و به معنای واقعی كلمه زندگی و حیات است كه چه در شهر محله خانه و چه در محل كسب و كار و فعالیت باید تجلی پیدا كند.
اسلامی خاطرنشان كرد: در عصر حاضر اگر چالش هایی با عنوان كاهش سطح زیست پذیری بناها و فضاهای شهری، روزمرگی ساخت و ساز شهری با اندیشه های ساخت یافته و ایستا، تقابل با رفتار طبیعت، غلبه وحدت بر كثرت، صدمه پذیری های روح و روان انسان در فضاهای شهری مطرح می شود علت فراموشی ابزارهای اندیشه ایرانی است و برای عبور از این بحران های هویتی اندیشه های پویا و خلاق در تصمیم سازی، تصمیم گیری و اجرای برنامه های توسعه قابل اتكا خواهد بود.
وی اظهار داشت: این امر از راه بسط دانش سرزمینی و تعمیم الگوهای شهر اندیشی و معماری ارزش آفرین در فرایند توسعه شهر و ساخت بنا امكان پذیر است.
وزیر راه و شهرسازی تصریح كرد: پویایی وجه ارزشی و ابزار ارزش آفرینی در معماری است و معماری پرارزش حاصل تلاش های ذهنی و علمی آگاهانه معمار برای ایجاد فضای مطلوب زندگی انسان است و به همین ترتیب نحوه انطباق فضای معماری با ابعاد مادی و معنوی انسان و میزان انعطاف آن نسبت به خصوصیت های مكان و شرایط زمان نیاز به اندیشه ای پویا دارد.
اسلامی اظهار داشت: در دوران معاصر انسان هایی هستند كه با این ابزار مؤثر یادگارهای پرارزش از خود به جای گذاشته اند و مشعل راهی هستند برای معماران جوان در تداوم اندیشه معماری پویا.
وی بیان كرد: در روز معمار از تمامی معماران ایران كه سهمی در اعتلای معماری پرارزش آن در دوران معاصر داشته اند بخصوص هادی میرمیران معمار توانمندی كه گفتمان هویت مفهومی فضا را در معرفی و تداوم معماری گذشته ایران به صورت علمی ترویج كرد قدردانی می كنم.

1398/02/04
14:28:49
5.0 / 5
1560
تگهای خبر: ارز , توسعه , ساخت , كسب و كار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
هم پیما
هم پیما