رئیس سازمان نقشه برداری كشور:

چالش جدی در نظام اداری ما، مواجه با مشروعیت كارآمدی است

چالش جدی در نظام اداری ما، مواجه با مشروعیت كارآمدی است

به گزارش هم پیما رئیس سازمان نقشه برداری كشور اظهار داشت: چالش جدی كه حالا در نظام اداری ما به وجود آمده، این است كه با توسعه فناوری و در دسترس قرار گرفتن مردم خیلی از دستگاه ها با مشروعیت كارآمدی مواجه گشتند و بخش خصوصی خدمات بهتری عرضه می كند، این مشروعیت كارآمدی این علامت سوال را در خیلی از بخش ها بوجود آورده كه می تواند محرك قوی برای سازمان ها باشد تا به فكر تحول باشند.


به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، مسعود شفیعی امروز در سومین كنفرانس ملی تحول و نوآوری سازمانی با رویكرد الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در برج سپید، اظهار نمود: یكی از وظایف ما در سازمان برنامه و بودجه این است كه وضعیت توسعه در كشور را رصد كرده و چالش ها و صدمه ها را شناسایی نماییم تا برای تصمیم گیری ها استفاده شود، امیدواریم مشكلات را با حمایت سازمان برنامه و بودجه رفع نماییم و نیازهای بهداشت و درمان مرتفع شود.
وی با اشاره به اینكه مبحث همایش تحول و نوآوری سازمانی با رویكرد الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت است، عنوان كرد: مبحث الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت بیشتر از یك دهه است كه توسط مقام معظم رهبری مطرح می شود، یكی از موضوعات جدی مورد توجه ایشان است و برای همین مركزی تحت عنوان تدوین الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت شكل گرفت، اخیراً این مجموعه سندی را تحت عنوان الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت منتشر نمودند كه توسط مقام معظم رهبری ابلاغ گردید و مشتمل بر مبانی، آرمان ها، رسالت، افق و تدابیر است.
شفیعی اضافه كرد: در انتها این سند اشاره شده كه از تمام دستگاه ها، صاحب نظران و متخصصان انتظار می رود تا درباره آن اظهارنظر كرده و بتواند تكامل پیدا كنند. این سند باید بعنوان یك سند اجبار آور برای ما، مسئولان و دستگاه اجرایی نصب العین قرار گیرد. در این سند اشاره شده كه در سال ۱۴۴۴ یعنی حدود ۴۶ سال دیگر باید به جایگاهی برسیم كه در كشورهای آسیایی، كشور چهارم به لحاظ پیشرفت و عدالت و در سطح جهان، هفتم باشیم. این یك هدف بزرگ بوده كه لازمه رسیدن به آن این است كه با اجماع ملی و انسجام نسبت به آرمان ها و اهداف متصور شده حركت نماییم.
رئیس سازمان نقشه برداری كشور اظهار داشت: بحث امروز همایش یعنی مبحث تحول و نوآوری سازمانی در این راه قرار می گیرد و ما زمانی می توانیم به تحول یا نیاز به آن دقت كنیم كه دو اتفاق افتاده باشد، یا درون سازمان احساس لزوم تحول به وجود آید یا بیرون از آن. زمانی این لزوم در درون سازمانی ایجاد خواهد شد كه احساس نماییم با گذشت زمان سرمایه ما و مهم تر سرمایه انسانی به روز نیست و باید از درون بازسازی نماییم، تا تحول ایجاد شود. زمانی لزوم بیرونی را درك می نماییم كه در محیط بیرونی تحولاتی بوجود آمده باشد و این انتظار ایجاد شود كه خودمان را با محیط پیرامونی تطبیق دهیم و تحول نیاز شود.
وی افزود: زمانی مقام معظم رهبری مبحث الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت را مطرح نمودند كه احساس شد بر مبنای مؤلفه های درونی و بیرونی، تحول در سازمان ما هم لزوم پیدا می كند چونكه اگر بخواهیم به افق ۱۴۴۴ برسیم، تدابیری كه برای رسیدن به آن افق تعریف شده، در خیلی از موارد با شرایط فعلی انطباق ندارد. خلاءهای جدی وجود دارد كه باید ترمیم نماییم، ازاین رو مهم ترین لزوم در این راه این است كه خویش را برای تحول فكری در قدم اول آماده نماییم.
رئیس سازمان نقشه برداری كشور با اشاره به اینكه مبانی الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت بیان می كند كه باید روحیه فداكاری را در جامعه ترویج دهیم، خاطرنشان كرد: بدون آن رسیدن به این افق های بلند قابل وصول نخواهد بود. ما پیش از اینكه به تحول سازمانی و نوآوری فكر نماییم باید به تحول فكری در جامعه فكر نماییم كه بدون آن تحول سازمانی هم رخ نخواهد داد، این دو باید همزمان اتفاق بیفتند.
وی بیان كرد: مبحث دیگر بحث این است كه اگر می خواهیم به تحول برسیم، این تصمیم مبتنی بر چه داده ها و اطلاعاتی است و چقدر مدیران ما به داده ها، اطلاعات و آمار به روز دسترسی داشته و تصمیم گیری می كنند؟ طرح تحول سلامت به جهت اینكه به هدف غایی و نهایی خود برسد، نیاز دارد كه این خلاءهای اطلاعاتی را پر كند، بدون اطلاعات و آمار صحیح، ما از نظام سلامت مناسب برخوردار نیستیم.
شفیعی افزود: ما برای مصرف سوخت در كشور توانستیم نظام مصرف در دسترس داشته باشیم و میزان مصرف روزانه سوخت را پیاده كرده و به داده های روز دسترسی داشته باشیم اما در نظام سلامت ما كه عمده اجزای آن با تحصیلات عالیه خدمت می كنند، هنوز نتوانستیم این كار را انجام دهیم. مشكل از این است كه اهتمام نداریم. این باور در نظام سلامت ما به وجود نیامده كه اگر می خواهیم خدمات بهتر عرضه نماییم، باید مطمئن باشیم كه استقاده بهینه از سرمایه ها اتفاق افتاده است.
رئیس سازمان نقشه برداری كشور تصریح كرد: باید این حق را به نظام برنامه ریزی و تصمیم گیری كشور بدهیم كه بودجه ریزی را بر مبنای عملكرد انجام دهد. سازمان برنامه بر بودجه و شفافیت آن اهتمام دارد اما دستگاه های اجرایی چقدر در توضیح مصارف خود به مردم شفافیت دارند؟ تحول زمانی اتفاق می افتد كه اول مساله را بشناسیم اما در خیلی از موارد هنوز به درك درستی نرسیدیم، هر فردی از نگاه خود مسأله ای را تعریف و راهكاری را پیدا می كند.
وی با اشاره به اینكه در آستانه تصویب لایحه بودجه ۹۸ و پیش از عرضه به مجلس، مقام معظم رهبری دغدغه ای را در مورد اصلاح ساختار در نظام اجرایی كشور مطرح نمودند، عنوان كرد: بر این اساس دولت تصمیم گرفت تا بودجه دستگاه هایی را كه كار موازی می كنند، قطع كند اما در مجلس رد شد. آیا با این نگاه می خواهیم به پیشرفت و تحول برسیم؟ تحول فكری در ما اتفاق نیفتاده و همچنان ما در دستگاه های اجرایی این تفكر را داریم كه وظایف تخصصی داریم و دولت باید پول پرداخت كند تا كار خویش را انجام دهیم. باید دانشگاه علوم پزشكی را تحسین كرد كه می خواهد تحول ساختاری را انجام دهد.
شفیعی اظهار داشت: چالش جدی كه حالا در نظام اداری ما به وجود آمده، این است كه با توسعه فناوری و در دسترس قرار گرفتن مردم خیلی از دستگاه ها با مشروعیت كارآمدی مواجه گشتند و بخش خصوصی خدمات بهتری عرضه می كند، این مشروعیت كارآمدی این علامت سوال را در خیلی از بخش ها بوجود آورده كه می تواند محرك قوی برای سازمان ها باشد تا به فكر تحول باشند. اگر نخواهند تحول ایجاد كنند، حذف خواهند شد. بخش خصوصی بهتر خدمات می دهد و دستگاه ها هم شفاف نیستند كه چگونه هزینه كنند.
رئیس سازمان نقشه برداری كشور بیان كرد: ما در گام اول باید مساله را به درستی بشناسیم، به افق درست واقف شویم و همه اجماع نظر داشته باشیم كه باید به این هدف دست پیدا نماییم. ما برای تصمیم گیری به داده ها و اطلاعات درست نیاز داریم و هر كس بخواهد رویه ای را شروع كند، باید داده ها و اطلاعات به روز داشته باشد و علاوه بر جمع آوری داده ها، به پردازش و به كارگیری آنها توجه كند.
وی افزود: برای نخستین بار سامانه اطلاعات مكانی سرطان در وزارت بهداشت رونمایی گردید كه به صورت برخط و مكان محور اطلاعات بیماری سرطان را در اقصا نقاط كشور گزارش می كند و اطلاعات را در اختیار مدیران قرار می دهد. بیشتر از ۸۰ درصد اطلاعات جنبه مكانی دارد و ما چه میزان از سامانه های اطلاعات مكانی در نظام سلامت و برنامه ریزی بهره گرفتیم و چقدر مسئولان علوم پزشكی مشهد به این زمینه دسترسی دارند؟ این موارد قابل اجرا می باشد. فناوری این امكان را به ما می دهد اما ما لزوم آنرا احساس نمی نماییم.
شفیعی با اشاره به اینكه باید تحول فكری و فرهنگی در جامعه اتفاق بیفتد، خاطرنشان كرد: تا زمانی كه همه مردم به یك باور نسبت به موضوعاتی كه نیاز به تحول دارد، نرسند، تحول اتفاق نخواهد افتاد. مهم ترین عامل برای حركت در راه تحول، كاركنان و عوامل انسانی هستند، تا زمانی كه آنها توجیه نشده و انگیزه نداشته باشند، این اتفاق نمی افتد و تا زمانی كه ما فكر می نماییم در دستگاه دولتی در جایگاه حاكم و فردی كه رجوع می كند در جایگاه رعیت قرار دارد، این چرخه معیوب اصلاح نخواهد شد. چقدر در كاركنان و پرسنل ما این روحیه وجود دارد كه خویش را خدمتگزار و پاسخگوی مردم بدانند و عقب ماندگی را جبران كنند؟
1397/12/09
16:50:33
5.0 / 5
1822
تگهای خبر: توسعه , خدمات , دستگاه , ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
هم پیما
هم پیما