استقبال گسترده سرمایه گذاران هند و افغانستان ازحضوردربندر چابهار

استقبال گسترده سرمایه گذاران هند و افغانستان ازحضوردربندر چابهار

هم پیما: معاونان وزرای حمل و نقل هند و افغانستان و وزیر راه و شهرسازی كشورمان از استقبال گسترده بازرگانان و سرمایه گذاران این دو كشور برای سرمایه گذاری در این بندر خبر دادند.به گزارش هم پیما به نقل از مهر، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی درانتها همایش بین المللی توسعه بندر چابهار به همراه معاونان وزرای حمل و نقل هند و افغانستان در كنفرانس خبری شركت كرد و اظهار داشت: امروز روز ملی چابهار است و شاهد تحقق یكی از موافقت نامه های مهم منطقه ای میان كشور ایران، هند و افغانستان برای انجام تبادلات تجاری این سه كشور هستیم.
وی اضافه كرد: روز گذشته شاهد بارگیری نخستین محموله صادراتی افغانستان به هند در بندر چابهار بودیم. همین طور روز گذشته تعدادی طرح و پروژه عمرانی باز در بندر چابهار به بهره برداری رسید.
اسلامی با اشاره به حضور معاون وزیر حمل و نقل هند به این اجلاس اظهار داشت: حضور این مقامات بیان كننده آن است كه هندی ها تمایلی زیادی به سرمایه گذاری در بندر چابهار دارند.
در ادامه این همایش، كریشنا كوپال معاون وزیر حمل و نقل هند باز با اشاره به اینكه امروز روز مهمی برای هند است، گفت: چند روز قبل نخستین محموله صادراتی افغانستان به هند بوسیله بندر چابهار به بندر بمبئی وارد بندر شهید بهشتی شد كه روز گذشته در چابهار بارگیری و به هند ارسال شد.
وی اضافه كرد: ماه های گذشته باز چند محموله از هند به افغانستان ارسال شده بود و بدین سان مناسبات اقتصادی گسترده ای میان این دو كشور در حال انجام می باشد.
این مقام مسئول وزارت حمل و نقل هند با اشاره به اینكه امیدواریم دیگر كشورهای منطقه همچون دیگر كشورهای آسیای میانه از مسیر بندر چابهار وارد مبادلات تجاری شوند، تصریح كرد: بندر چابهار در منطقه آزاد قرار دارد و از تجار هندی می خواهم از این فرصت برای سرمایه گذاری در چابهار استفاده كنند.
معاون وزیر حمل و نقل هند اشاره كرد: ایران منابع نفت و گاز غنی ای دارد و هندی ها می توانند با سرمایه گذاری در بندر چابهار از این فرصت بهره مند شوند.
وی تاكید كرد: برنامه ریزی كرده ایم تا با شركت های كشتی رانی هندی برای نحوه سرمایه گذاری در بندر چابهار نشست هایی را برگزار نماییم.
در بخش دیگری از این كنفرانس خبری، امام محمد وری ماچ معاون وزیر حمل و نقل افغانستان با اشاره به اینكه بندر چابهار مركز تعهد سه كشور ایران، هند و افغانستان محسوب می شود، اظهار داشت: افغانستان از شركای اصلی بندر چابهار است و تابحال ۱۱۴ تاجر افغان سرمایه گذاری ۶۰ میلیون دلاری در چابهار داشته اند.
به گفته معاون وزیر وزیر حمل و نقل افغانستان، چند سوژه و چالش كوچك باز برای سرمایه گذاری در چابهار وجود دارد كه امیدواریم با مذاكره و گفتگو این چالش ها برطرف شود.
وی اشاره كرد: با ایجاد سهولت و رقابت مناسب، افغانستان قادر خواهد بود تا بعنوان بازیگر قسمتی از ترانزیت آسیای میانه و چین ایفای نقش كند.

1397/12/07
20:07:10
5.0 / 5
1652
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
هم پیما
هم پیما