با ۲۵ میلیون تومان خلبان شوید

با ۲۵ میلیون تومان خلبان شوید

هم پیما: پرواز سال هاست كه برای بشر دیگر آن قدرها هم دشوار نیست، اگر خیلی به پرواز علاقه دارید كافی ست مقداری هزینه كنید تا یك كاپیتان كاركشته شما را به آسمان ببرد اگر علاقه تان بیشتر باشد و حاضر باشید بیشتر هزینه كنید حتی می توانید گواهینامه خلبانی بگیرید و در آخر اگر وضع مالی خیلی خوبی داشته باشید حتی می توانید هواپیمای شخصی خودرا هم بخرید.


كافی است تا آخر این گزارش را بخوانید به شما خواهیم اظهار داشت كه چطور.
پرواز برای بشر همیشه یك سوژه شگفت انگیز بوده است، چه پیش از غلبه برادران رایت بر نیروی جاذبه كه خیال پردازی های پرواز با تاریخ رشد علمی انسان گره خورده و چه حالا كه پرواز با یك هواپیما یا وسیله هواگرد بخشی جدایی ناپذیر از آرزوهای هر پسربچه و حتی دختربچه ای است كه در پاسخ به شغل مورد علاقه خود می گویند خلبانی.

كاپیتان میرمحمدرضا ضرابی، از فعالین این عرصه است كه پرواز با هواپیماهای فوق سبك را آموزش می دهد، هواپیمای فوق سبك هواپیمایی است كه وزن آن به همراه سرنشین بیشتر از ۶۰۰ كیلوگرم نیست.
او به خبرنگار ایسنا می گوید، خلبانی را در سال ۷۳ آموخته و سپس آن وارد حوزه آموزش شده است، كار آنها در فرودگاه آزادی واقع در شهرستان نظرآباد استان البرز و همجوار با روستای صالحیه است.
وی با اشاره به اینكه آموزش های آنان برای كسانی است كه پرواز را بعنوان یك تفریح دنبال می كنند می گوید: گواهینامه ای كه سپس گذراندن این آموزش ها به دانشجوی دوره دیده صادر می شود یك گواهینامه شخصی است، بدین سبب اگر كسی می خواهد آموزش خلبانی برای پرواز در خطوط هوایی را فرا بگیرد باید مسیر دیگری را طی نماید.
این استاد آموزش پرواز درباب اینكه برای دریافت گواهینامه شخصی پرواز چه خاصیت های عمومی لازم است خاطرنشان می كند: حداقل ۱۸ سال سن، مشخص بودن وضعیت خدمت سربازی برای آقایان و برخورداری از سلامت جسمی با عنایت به معاینات پزشكی از شرایط اولیه ای است كه فرد باید داشته باشد.
از سیر تا پیاز گواهینامه شخصی پرواز
وی ادامه می دهد: هر فرد برای دریافت این گواهینامه شخصی و محلی پرواز باید حداقل ۸۰ ساعت آموزش زمینی را پشت سر بگذارد سپس ۳۰ تا ۳۵ ساعت آموزش به صورت پرواز با هواپیمای فوق سبك خواهد بود این زمان امكان دارد به ۴۰ ساعت هم افزایش پیدا كند.
ضرابی در پاسخ به اینكه دانشجو چه زمانی قادر به پرواز بدون استاد خواهد بود می گوید: فرد پس از سپری كردن حدوداً ۱۵ ساعت پرواز از شروع پرواز خلبانی شخصی می تواند پرواز به صورت انفرادی یعنی پرواز بدون حضور معلم را تجربه كند.

پرواز با هواپیمای فوق سبك هر ساعت ۶۰۰ هزار تومان آب می خورد
ضرابی درباب هزینه ای كه برای طی این دوره باید پرداخت گردد هم می گوید: اگر هر ساعت پرواز با هواپیمای فوق سبك را ۶۰۰ هزار تومان در نظر بگیریم هزینه كل دوره به همراه كلاس های زمینی چیزی در حدود ۲۳ تا ۲۵ میلیون تومان خواهد شد.
وی ادامه می دهد: این آخرین هزینه ای است كه برآورد می شود، البته در سال جدید بالقطع هزینه آموزش خلبانی و دریافت گواهینامه شخصی پرواز افزایش خواهد یافت همانطور كه از سه سال پیش همواره این هزینه روندی افزایشی داشته است.
ضرابی در پاسخ به اینكه آیا فرد با دریافت این گواهینامه قادر به پرواز بین شهرهای ایران خواهد بود اعلام می كند: اگر فرد دارای گواهینامه شخصی و محلی بخواهد از شهری به شهر دیگر پرواز كند یا به اصطلاح "ریتینگ" ناوبری داشته باشد باید علاوه بر ۳۵ تا ۴۰ ساعت پرواز در دوره آموزشی، ۲۰ تا ۳۰ ساعت دیگر هم پرواز ناوبری داشته باشد و بعد قادر به ناوبری خواهد بود.
وی ادامه می دهد: اگر خلبان بخواهد در كنار خود مسافر هم داشته باشد و گواهینامه خلبانی حمل مسافر بگیرد باید زمان پرواز ثبت شده او به ۱۳۰ ساعت برسد و البته ۶۰ ساعت هم كلاس زمینی سپری كند و در نهایت به جهت اینكه بتواند كاپیتان یا استاد خلبان شود و "ریتینگ" معلم خلبانی ستاندن كند باید ۶۰ ساعت دیگر كلاس زمینی، ۵۰ ساعت پرواز از صندلی سمت راست (كنار استاد خلبان) داشته باشد و مجموع ساعت پروازی او به ۲۰۰ تا ۲۵۰ ساعت برسد.

هواپیمای شخصی فوق سبك و دسته دوم ۵۰۰ میلیون تومان
ضرابی در مورد اینكه می شود در ایران هواپیمای شخصی هم داشت یا نه توضیح می دهد: بله این مساله امكان پذیر است و افرادی كه آموزش پرواز با هواپیمای فوق سبك می بینند می توانند در ایران هواپیمای شخصی داشته باشند اما مسلماً این نیازمند هزینه زیادی است، هم اكنون برای خرید یك هواپیمای فوق سبك كاركرده باید ۵۰۰ میلیون تومان هزینه كرد، برای خرید هواپیمای نو هم به حداقل یك میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان نیاز است.
وی ادامه می دهد: تردد هواپیماهای شخصی میان شهرها و مناطق مختلف كشور امكان پذیر است اما فرود این نوع از هواپیماها در فرودگاه های پرترافیك مثل مهرآباد، مشهد، شیراز و … ممكن نیست و به جای این فرودگاه ها مثلاً در فرودگاه هایی چون آزادی نظرآباد، گلبهار مشهد، زرقان شیراز و… می توان فرود آمد.
۳۰۰ هزار تومان بدهید و نیم ساعت در هوا بچرخید
ضرابی به كسانی كه علاقه مند به پرواز با یك هواپیمای فوق سبك جدا از دوره آموزشی هستند هم یك خبر خوش می دهد و می گوید: این افراد علاقه مند می توانند با پرداخت هزینه حداقل نیم ساعت پرواز یعنی ۳۰۰ هزار تومان تجربه پرواز با هواپیمایی دو نفره را كسب كنند.

وی از این گفت و گو به خاطره ای عجیب از پرواز كه ممكن بود به حادثه ای تلخ منجر شود هم اشاره می كند و می گوید: احتمال حادثه در پرواز هم مثل رانندگی بخشی جدایی ناپذیر است.
او اینگونه تعریف می كند كه در یكی از دوره های آموزشی به همراه یك هواپیمای آموزشی دیگر از تهران راهی كیش بودیم، بر روی آسمان اصفهان و در حالیكه كاپیتان دیگر مشغول آموزش به دانشجوی خود بود و به جلو خود توجه نداشت، یك هواپیمای توپولف از روبرو به سمت ما می آمد، در آخرین لحظات نزدیك شدن دو هواپیما به هم بود كه در بی سیم به هواپیمای همراهم آگهی دادم و از مسیر پرواز توپولف كنار رفت، البته هواپیمای توپولف نباید در آن ارتفاع پرواز می كرد.
گزارش از وحید صالحی، خبرنگار ایسنا

1397/11/29
15:20:47
5.0 / 5
1471
تگهای خبر: آموزش , پرواز , حادثه , فرودگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
هم پیما
هم پیما