در پاسخ به مهر مطرح شد:

امكان تخصیص ۴۰ هزار وام مسكن به بازنشستگان وجود ندارد

امكان تخصیص ۴۰ هزار وام مسكن به بازنشستگان وجود ندارد

هم پیما: مدیرعامل بانك عامل بخش مسكن اظهار داشت: امكان تخصیص ۴۰ هزار فقره وام خرید مسكن به بازنشستگان از محل اقساط برگشتی مسكن مهر كه در كمیسیون تلفیق تصویب گردید، وجود ندارد.به گزارش هم پیما به نقل از مهر، ابوالقاسم رحیمی اناركی در جمع خبرنگاران درباره مصوبه اخیر كمیسیون تلفیق بودجه در خصوص گردنگیر بانك عامل بخش مسكن به پرداخت ۴۰ هزار فقره تسهیلات مسكن به بازنشستگان از محل اقساط برگشتی مسكن مهر در لایحه بودجه سال ۹۸ اظهار داشت: این بانك در جریان این مصوبه نبوده و نمایندگان مجلس مذاكره ای با بانك عامل بخش مسكن درباب منابع تخصیص داده شده برای پرداخت این تسهیلات انجام نداده اند؛ هم اكنون اقساط وصولی مسكن مهر برای تجهیز منابع صندوق پس انداز مسكن یكم مصرف می شود. این منابع تا سال ۱۴۰۱ از قبل مصرف شده است بدین سبب از محل بازگشت اقساط مسكن مهر دیگر منابعی را در اختیار نداریم تا به مصوبه اخیر كمیسیون تلفیق اختصاص دهیم.
وی در پاسخ به این پرسش كه در صورتیكه مصوبه كمیسیون تلفیق بودجه در صحن علنی رای بیاورد واكنش بانك عامل بخش مسكن چه خواهد بود، گفت: حتی اگر این مصوبه كمیسیون به قانون تبدیل گردد باید منابع دیگری برای آن اختصاص پیدا كند. از همین رو باید قبل از این با این بانك هماهنگی انجام می شد تا بررسی نماییم و ببینیم از چه محلی می توانیم منابع مورد نیاز برای پرداخت ۴۰ هزار فقره تسهیلات مسكن به بازنشستگان را تامین نماییم.
رحیمی اناركی بیان كرد: بانك عامل بخش مسكن تمایل دارد به بازنشستگان باز كمك رسانی كند. با این وجود منابعی كه در مصوبه كمیسیون تلفیق در نظر گرفته شده از قبل محل مصرف آنها پیش بینی شده است و ما عملا نمی توانیم از محلی كه كمیسیون عنوان كرده، منابعی را به وام بازنشستگان اختصاص دهیم؛ البته مجلس می تواند زمان آغاز اعطای این تسهیلات را به سپس سال ۱۴۰۱ موكول كند.
مدیرعامل بانك عامل بخش مسكن در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر در خصوص امكان تمدید وام جعاله ۲۰ میلیون تومانی مسكن در سال آینده اظهار داشت: مقرر است برای این مساله درانتها سال جاری تصمیم گیری نماییم ولی تا جایی كه امكان داشته باشد اهتمام می نماییم منابع تامین مالی بخش مسكن را محدود نكنیم.
وی درباب كاهش سود تسهیلات مسكن از محل اوراق تصریح كرد: هم اكنون برای خرید مسكن در بافت فرسوده تسهیلات با سود ۱۶.۵ درصدی از محل اوراق پرداخت می شود ولی امكان تعمیم این نرخ سود به تسهیلات خرید مسكن در سایر بافت ها فراهم نشده است. با عنایت به اینكه این بانك تنها می تواند در صورت كاهش قیمت تمام شده منابع خود این كار را انجام دهد، فعلا انجام آن مقدور نیست.
وی با اشاره به نمایش درخواست بانك عامل بخش مسكن به شورای پول و اعتبار برای «افزایش سقف تسهیلات خرید مسكن ازمحل خرید اوراق» از ۶۰ به ۸۰ میلیون تومان اشاره كرد: این درخواست ما فعلا بدون پاسخ باقی مانده همین طور با عنایت به اینكه نرخ سودها هنوز به نقطه تعادل نرسیده، تابحال تصمیم خاصی در این زمینه اتخاذ نشده است.
رحیمی اناركی درباره پیش بینی قیمت مسكن در سال ۹۸ اظهار داشت: باوجود افزایش قیمت مسكن امسال اما تعداد تسهیلات پرداختی خرید مسكن از طرف این بانك افزایش یافته است. حتی درباب تسهیلات مسكن از محل صندوق مسكن یكم باز روند ماه های گذشته كماكان ادامه دارد، به گونه ای كه در دی ماه امسال ۱۲۰۰ واحد مسكونی از محل صندوق یكم خریداری شد.

1397/11/14
15:45:04
5.0 / 5
2002
تگهای خبر: بانك , مسكن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
هم پیما
هم پیما