نامه وزیر راه به حداد عادل، لجستیك را بپذیرید

نامه وزیر راه به حداد عادل، لجستیك را بپذیرید

هم پیما: وزیر راه و شهرسازی در نامه ای به رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی خواهان اعلام موافقت آن فرهنگستان با استفاده از كلمه لجستیك برای اداره ثبت شركت ها شد.به گزارش هم پیما به نقل از وزارت راه و شهرسازی، محمد اسلامی در نامه ای به غلامعلی حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی نوشت: امروزه بهبود و ارتقای عملكرد لجستیك بعنوان یكی از محورهای مهم توسعه كشورها شناخته می شود، به صورتی كه از میان كشورهای با درآمد سرانه هم سطح، آن كشورهایی كه عملكرد لجستیكی بهتری داشته اند شاهد یك درصد رشد بیشتر در تولید ناخالص داخلی (GDP) و دو درصد رشد بیشتر در حوزه تجارت بوده اند.
وی اضافه كرد: ایران باز با عنایت به موقعیت خاص جغرافیایی و زیرساخت های موجود، استعداد قابل توجهی برای توسعه فعالیت های لجستیكی داراست كه در این زمینه احداث شركت های تخصصی برای نمایش خدمات لجستیك بعنوان یكی از پیش نیازهای بالفعل شدن استعدادهای ملی موجود همراه مورد توجه بوده است.
اسلامی اشاره كرد: لیكن به سبب عدم وجود واژه متناظر مناسب و فراگیر برای كلمه لجستیك در زبان فارسی از یك سو و لاتین محسوب شدن واژه لجستیك از دیگر سو، این شركت ها حتی برای ثبت نام خود با عنوانی كه معرف فعالیت لجستیكی آنها باشد با مشكل مواجهند.
وزیر راه و شهرسازی بیان داشت: برمبنای تعریف ستاد مراكز لجستیك كشور، لجستیك مدیریت جریان كالاها از محل موجودی به محل مصرف شامل فرآیند مطالعه، برنامه ریزی، نظارت بر خدمات، عملیات و اطلاعات در رابطه با حمل كالا، نگهداری و فعالیت های ارزش افزوده همچون بیمه، مدیریت مالی، كنترل كیفیت، بسته بندی و... است كه با هدف تأمین نیاز مشتریان و كاهش هزینه ها انجام می پذیرد. لغت لجستیك ریشه یونانی دارد اما به سبب ماهیت چندوجهی بودن مفهوم آن، در قریب به اتفاق كشورهای پیشروی لجستیك در دنیا مانند آمریكا، آلمان، اسپانیا، تركیه و غیره برای كلمه لجستیك معادلی در نظر گرفته نشده و صرفاً با رسم الخط آن كشور بازنویسی شده است.
وی تصریح كرد: كلمه های استفاده شده در فارسی همچون آماد، پشتیبانی و تداركات باز یا دربرگیرنده حوزه پوشش لجستیك به صورت كامل نیستند همچون «تداركات» و یا متبادركننده مفهوم دیگری به ذهن هستند همچون «آماد» كه هیچ یك از فعالان لجستیك به سبب استفاده نظامی از این كلمه استفاده نمی كنند.
اسلامی درانتها این نامه خطاب به رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی نوشت: با توجه به موارد فوق الذكر مستدعی است دستور فرمایید در امتداد تسهیل در امور ثبت شركت های لجستیك، نسبت به اعلام موافقت آن فرهنگستان با استفاده از كلمه لجستیك در نام شركت ها و متون رسمی به نهادهای مربوطه خصوصاً اداره كل ثبت شركت ها و مؤسسات غیرتجاری سازمان ثبت اسناد و املاك كشور اقدام مقتضی مبذول فرمایند.

1397/10/17
14:25:10
5.0 / 5
1494
تگهای خبر: ارز , توسعه , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
هم پیما
هم پیما