در روز اول نمایشگاه حمل و نقل چه گذشت؟

تحریم ها را شكست می دهیم

تحریم ها را شكست می دهیم

به گزارش هم پیما چند هفته بعد از شروع به كار محمد اسلامی، بعنوان وزیر راه و شهرسازی، این عضو كابینه دولت دوازدهم با حضور در مصلی تهران سومین نمایشگاه حمل و نقل را افتتاح نمود، نمایشگاهی كه هرچند تهدید تحریم را روی سر خود می بیند اما برای آینده برنامه هایی ویژه در سر دارد.به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، در هفته حمل و نقل تمامی صنایع وابسته به این حوزه آخرین دستاوردهای خویش را به تهران آورده اند تا نقشه راه آینده این صنعت بیشتر از پیش مشخص شود.
اسلامی، وزیر راه و شهرسازی در حاشیه این نمایشگاه به بخش هایی از این برنامه ریزی اشاره كرد و اظهار داشت: ما در طول سال های گذشته كوشیده ایم كه با استفاده از توان داخلی بخشی از نیازهای كشور در عرصه حمل و نقل را پاسخ دهیم. امروز هم بخش زیادی از آنچه در این نمایشگاه اتفاق افتاده حاصل همین تلاش های داخلی كارشناسان و فعالان عرصه حمل ونقل است.

وی با اشاره به اینكه این نمایشگاه باید محلی برای تولید ارتباط میان مصرف كنندگان و تولید كنندگان بخش حمل و نقل باشد، تصریح كرد: دولت هم تلاش می كند در كنار این بخش ها با تخصیص منابع از محل تسهیلات پیش بینی شده برای هر دو گروه شرایط را طوری مهیا كند كه بتواند در حوزه های تخصصی خود فعالیت های لازم را انجام دهد.
وزیر راه در بخش دیگری از صحبت های خود به دغدغه مهم بهبود شرایط رانندگان هم پرداخت و تصریح كرد: رانندگان بعنوان قشری زحمت كش همواره مورد توجه ما قرار داشتند. وزارت راه كوشیده با پیگیری مواردی مانند بیمه و پشتیبانی لجستیك مانند لاستیك، كمك های صنفی ممكن را به رانندگان عرضه نماید.

اسلامی افزود: در حوزه لاستیك بانك مركزی به وارد كنندگان ارز لازم را اختصاص داده و با پیگیری هایی كه انجام شد لاستیك خودروهای سنگین بعنوان كالای اساسی ارز ۴۲۰۰ تومان دریافت می كند.

وی با اشاره به اینكه سازمان راهداری به میزان سهمیه ای كه وزارت صمت برایش در نظر می گیرد لاستیك مورد نیاز را به رانندگان می رساند، توضیح داد: البته تلاش خواهیم كرد كه لاستیك های جدید بر مبنای میزان پیمایش و میزان باری كه در چهارچوب تن – كیلومتر جابجا می گردد در اختیار رانندگان قرار گیرد.

وی تصریح كرد: وزارت راه تلاش می كند امسال و سال پیش رو یكی از اصلی ترین اولویت های خویش را به توسعه متوازن ناوگان اختصاص دهد. این توسعه در بخش های ریلی، هوایی، دریایی و جاده ای اتفاق خواهد افتاد و امیدواریم با سیاست های حمایتی صورت گرفته امكان استفاده حداكثری از توان داخلی فراهم گردد.

پس از آخر مراسم افتتاح سه تن از معاونان وزیر راه به تشریح آخرین وضعیت اقدامات صورت گرفته در حوزه تحت تصدی خود پرداختند.

راستاد رییس سازمان بنادر و دریانوردی از تلاش ایران برای بی ثمر كردن برخی تحریم های جدید سخن گفت.

وی اعلام نمود كه با وجود تحریم های جدید دولت آمریكا ضد ایران، كشتی های ایرانی هم اكنون مشكلی برای تردد در آب های بین المللی پیدا نكرده اند.

راستاد اظهار نمود: متاسفانه دولت آمریكا بعد از اعلام خروج از برجام كوشش كرد محدودیت هایی را برای تردد كشتی های ایرانی و ورود كشتی های بین المللی به آب های ایران به وجود آورد. هرچند سعی شده كه در این ماه ها محدودیت هایی در این زمینه به وجود آید، اما هم اكنون كشتی های ما در آب های بین المللی تردد می كنند.

به گفته وی، ایران توانست در اجلاس سازمان جهانی دریانوردی ضد برخی ادعاهای مطرح شده از جانب دولت آمریكا موضع گیری های قوی داشته باشد و بدین سان خیلی از كشورها اعلام نمودند كه تحریم های آمریكا ضد قواعد بین المللی همكاری های دریایی است.

معاون وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به سوال ایسنا درباره چگونگی فعالیت كشتی های ایرانی در صورت خروج موسسات رده بندی و شركت های بیمه از ایران توضیح داد: ما بعد از برجام توانستیم توافق هایی را با موسسات رده بندی عضو آیاكس امضاء نماییم و حدودا تمامی آنها برای همكاری وارد ایران شدند. بعد از تحریم های جدید دولت آمریكا فشارهایی را وارد كرد كه به خارج شدن برخی از این شركت ها و موسسات از ایران انجامید.

راستاد افزود: با این وجود هنوز برخی از شركت های بیمه و موسسات رده بندی بین المللی در ایران فعال می باشند و ما كوشیده ایم كه به منظور پیشگیری از ضربه خوردن مجدد در عرصه بین المللی برخی از شركت های ایرانی را تقویت نماییم.

به گفته وی، هم اكنون دو موسسه رده بندی ایرانی توانسته اند خویش را به جایگاهی برسانند كه در قالب آن امكان عرضه ی مجوزهای لازم برای حركت كشتی های ایرانی فراهم گردد. در كنار آن شركت های بیمه هم در این بخش فعال شده و كار خویش را ادامه می دهند.

معاون حمل و نقل وزیر راه هم در نشست خود از ضرورت اولویت بندی طرح ها گفت و تصریح كرد: در شرایط فعلی و با عنایت به مشكلات اقتصادی موجود در كشور اولویت بندی پروژه ها یك مساله مهم و جدی به شمار می آید كه در قالب آن وزارت راه و شهرسازی طرح جامع خویش را پیگیری می كند.

آدم نژاد، اظهار نمود: همان گونه كه وزارت راه و شهرسازی توانست در سال های گذشته با یك برنامه ریزی جدی برخی از پروژه های اولویت دار خویش را پیگیری كند، در سال های آینده هم با عنایت به محدودیت های مالی بطور قطع تلاش می نماییم كه پروژه ها را به شكلی جدی دنبال نماییم. در چارچوب طرح جامع حمل و نقل تلاش می گردد پروژه ها و طرح هایی در دستور كار قرار گیرد كه در راه توسعه كشور اهمیت جدی داشته باشد.

وی با بیان این كه باید موانع توسعه در راه ترانزیت ایران برطرف شود، اظهار نمود: تلاش ما این است كه با یك ساختار نظام مند مسئولیت اجتماعی وزارت راه و شهرسازی را به مرحله ی نهایی برسانیم و با فعال كردن تشكل های صنفی و هوشمندسازی حمل و نقل مقدمات برای گسترش نفوذ ترانزیتی كشور فراهم گردد.

در ادامه این نشست امیر امینی، معاون برنامه ریزی و مدیریت منابع وزارت راه و شهرسازی هم از تصویب اساسنامه صندوق توسعه حمل و نقل اطلاع داد و اظهار داشت: این اساسنامه كه با هدف حل مشكل منابع مالی در حمل و نقل كار خویش را آغاز می كند، می تواند خیلی از دغدغه ها در عرصه های تامین ناوگان، راه اندازی زیرساخت ها و امور بیمه را برطرف كند.

وی با اشاره به حل مشكل محاسبه مالیات سرمایه گذاران در عرصه های حمل و نقل تشریح كرد: یكی از مشكلاتی كه ما در سال های گذشته با آن روبه رو بودیم بحث چگونگی محاسبه میزان مالیات در سال های بهره برداری از پروژه ها بود. خوشبختانه سه روز قبل با امضای موافقت نامه میان وزارتخانه های راه و شهرسازی و اقتصاد تكلیف این مورد مشخص شد.

تلاش برای كاهش مشكلات سرمایه گذاران و بهبود شرایط حمل و نقل با اجرای سیاست هایی مانند دریافت الكترونیكی عوارض بخش اصلی صحبت های امینی را تشكیل می داد و با بیان وی طرح حذف باجه های عوارض از خرداد ۹۸ رسما كلید می خورد.

به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، با آخر كار نمایشگاه در روز نخست، فردا (دوشنبه) معاونان هوایی و جاده ای وزیر راه وشهرسازی با حضور در مصلی تهران به سوال خبرنگاران پاسخ خواهند داد.
1397/09/26
15:32:39
5.0 / 5
1670
تگهای خبر: ارز , بانك , توسعه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
هم پیما
هم پیما