رئیس سازمان بورس؛

اوراق صكوك اجاره لوكوموتیو و واگن منتشر میگردد

اوراق صكوك اجاره لوكوموتیو و واگن منتشر میگردد

هم پیما: رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار اظهار داشت: امكان انتشار اوراق صكوك و اجاره بخش ریلی، شامل لوكوموتیو و واگن از راه بازار سرمایه وجود دارد.به گزارش هم پیما به نقل از مهر، شاپور محمدی در همایش «فرصت های سرمایه گذاری و تأمین سرمایه بخش ریلی» گفت: تسریع در امور، وظیفه سازمان بورس است و ما باید از اجرای مقررات مراقبت نماییم ولی موظفیم كه به پیشنهادات تشكیل اوراق جدید سریعاً پاسخ بدهیم كه در بخش ریلی این اتفاق رخ می دهد.
وی با تاكید بر اینكه باید برای دارندگان اوراق، امنیت احداث شود، اضافه كرد: مجوزهای بازار سرمایه درباب رتبه بندی اوراق صادر شده كه با ضمانتنامه بانكی صفر منتشر میگردد ولی رتبه هر ورقه، تعیین كننده میزان ریسك آن خواهد بود.
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار اضافه كرد: در یك سال اخیر رتبه بندی اوراق در بورس انجام شده و این سازمان به عضویت آیسكو درآمده است كه نشان داده است سرمایه گذاران بین المللی می توانند در بازار سرمایه ایران سرمایه گزاری نموده و مطمئن باشند استانداردهای این بازار با بازارهای بین المللی مطابقت دارد.
محمدی با تاكید بر اینكه خریداران اوراق می توانند سهام باز خریداری كنند، اظهار داشت: دست سازمان بورس در نرخ ها كمی بسته است و امكان دارد نرخ هایی پیشنهاد شود كه برای سرمایه گذاران جذاب نباشد.
وی با اشاره به اینكه اوراق بدهی قابل تبدیل به سهام باز در بازار سرمایه عرضه می شود، اضافه كرد: بیمه مركزی و سازمان بورس در حال كار كردن روی انتشار اوراق بیمه اتكایی هستند كه بازدهی آن از اوراق عادی، بیشتر و جذاب تر است.
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: زمانی كه بورس در كنار بیمه باشد، از مزیت كاربردی بیمه ای برای جذابیت اوراق استفاده میگردد.
به گفته محمدی، تفاهمنامه ای بین شركت راه آهن و سازمان بورس و اوراق بهادار تنظیم شده كه به توسعه حمل و نقل ریلی كمك می نماید.
این مقام مسئول در سازمان بورس اشاره كرد: بازار سرمایه ایران آماده تأمین سرمایه برای بخش حمل و نقل ریلی است.
وی اشاره كرد: در حوزه حمل و نقل، آغازین صكوك اجاره یكی از شركت های هواپیمایی و همین طور صكوك اجاره هواپیما، انتشار یافته و خرید و فروش میگردد. این اتفاق می تواند برای اجاره لوكوموتیو و واگن باز رخ بدهد. همین طور امكان انتشار اوراق منفعت برای بخش ریلی و آزادراهی وجود دارد.
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به ظرفیت ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید كه ظرفیت بزرگی برای همه بخش های اقتصادی خواهد بود، گفت: از سال ۹۰ تا ۹۵، میزان اوراق ریلی منتشره در بازار سرمایه ۹۲ میلیارد تومان بود كه در سال ۹۶ به ۱۳۵ میلیارد تومان رسید و در سال ۹۷ تابحال ۱۶۰ میلیارد تومان موافقت اصولی برای انتشار اوراق ریلی ستاندن شده است. به صورت كلی ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیارد تومان اوراق برای توسعه بخش ریلی، منتشر و تأمین سرمایه شده كه رقم كوچكی است.

1397/09/11
14:50:08
5.0 / 5
2133
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
هم پیما
هم پیما