معاون توسعه كارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون مطرح كرد؛

ایران در معرض ریزش نیروی كار

ایران در معرض ریزش نیروی كار

به گزارش هم پیما معاون توسعه كارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون اظهار داشت: با عنایت به اینكه در معرض ریزش نیروی كار قرار داریم، تثبیت اشتغال برای ما در اولویت قرار دارد.


به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، عیسی منصوری در جریان سفر به استان مركزی و در حاشیه بازدید از بیمارستان تخصصی سینا در جمع خبرنگاران اظهار نمود: باید با استفاده از كاهش هزینه اشتغال برای كارآفرینان، این مورد را پیگیری نماییم و امیدواریم بتوانیم این حوزه را تامین منابع نماییم.
وی افزود: تلاش ما در برنامه اشتغال فراگیر این بود كه با عنایت به شرایط اقتصادی كشور حوزه هایی كه دارای ظرفیت اشتغالزایی بیشتری هستند را مورد توجه بیشتری قرار دهیم كه یكی از این حوزه ها حوزه سلامت در بخش خدمات است.
وی ادامه داد: بخش سلامت ظرفیت بالایی از تولید اشتغال در شرایط موجود اقتصادی كشور دارد ازاین رو در توافقی با وزارت بهداشت و درمان، یك نقشه از حوزه هایی كه ظرفیت سرمایه گذاری داشت را معرفی كردیم و بر این اساس از منابع اشتغال فراگیر در اختیار آنها قرار دادیم.
جهت راه اندازی بخشی از بیمارستان تخصصی سینا كه امروز افتتاح شد، با مشاركت بانك رفاه 18 میلیارد و 700 میلیون تومان سرمایه گذاری انجام شده كه هشت میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان سرمایه گذاری خود طرح بوده و 10 میلیارد تومان هم از محل تسهیلات بانك رفاه هزینه شده است.
به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا پیش بینی می گردد امسال بیشتر از ۸۴۰ هزار نفر به جمعیت فعال كشور افزوده شود كه ۸۰ درصد آنان را جوانان و فارغ التحصیلان دانشگاهی تشكیل خواهند داد.
جمعیت ایران در سال ۱۳۹۷ به بیشتر از ۸۱ میلیون و ۹۰۰ هزار نفر افزایش می یابد. این افزایش عموما در گروه های سنی تا ۹ سال و ۳۰ تا ۶۴ ساله روی داده و به معنای افزایش متقاضیان كار است.
بر اساس آمارها حدود ۷۰ درصد متقاضیان جویای كار را فارغ التحصیلان دانشگاهی تشكیل می دهد و سالانه بیشتر از یك میلیون نفر به بازار كار ایران افزوده می گردد. هدف گذاری برنامه ششم توسعه هم دولت را مكلف كرده تا آخر برنامه، نرخ بیكاری را به ۰.۸ درصد برساند و وزارت كار در این راستا طرح اشتغال فراگیر را در دستور كار قرار داده است.
كارشناسان بر این باورند كه امروزه با پدیده "بیكاری تجمعی" مواجهیم كه نشان داده است در گذشته فرصت های شغلی خیلی از دست رفته و آمار بیكاران از حد معمول بیشتر شده است. به صورت طبیعی خلق فرصت های شغلی جدید برای كاهش نرخ بیكاری سالانه به میزان ۰.۸ درصد در طول برنامه ششم توسعه نیازمند افزایش تعداد شاغلان به بیشتر از ۹۵۰ هزار نفر در سال ۱۳۹۷ است.
به اعتقاد كارشناسان و صاحبنظران اقتصادی، بیكاری هم در سطح خرد و كلان، نتایج منفی بسیاری به دنبال دارد و فرد و جامعه را با چالش ها و صدمه های مختلف روبه رو می كند. در سطح خرد، بیكاری، دسترسی فرد و خانواده به امكانات مورد نیاز را كاهش می دهد؛ درنتیجه رفاه خانوار به سطحی پایین تر از سطح حداقل معیشت تنزل یافته و سایر اعضای خانواده با محدودیت بیشتری مواجه می شوند.
بر اساس گزارشی كه معاونت برنامه ریزی توسعه شهری و امور شوراهای شهرداری تهران از چشم انداز اقتصاد ایران در سال ۱۳۹۷ عرضه كرده است، دولت در قانون بودجه سال ۱۳۹۷ بیشتر از ۳۰ هزار میلیارد ریال از منابع عمومی برای انجام مداخلات توسعه ای و كمك به طرح های سرمایه گذاری اشتغالزا در قالب بلاعوض، یارانه سود و كارمزد تسهیلات پیش بینی كرده است.
همچنین قانون استفاده از منابع صندوق توسعه ملی برای اشتغال مناطق روستایی و عشایری با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی در سال ۱۳۹۷ تداوم یافته و بخش عمده ای از پرداخت منابع با استفاده از سیستم بانك های عامل در نیمه اول سال ۱۳۹۷ صورت گرفته كه در جهت دهی منابع مالی به مناطق روستایی و عشایری به خصوص كسب وكارهای غیر كشاورزی و فعالیت های صنایع تبدیلی و تكمیلی در مناطق روستایی و عشایری موثر واقع شده است.
در كنار این حمایت ها، منابع مالی لازم برای تداوم برنامه مداخلات توسعه ای دولت در بازار كار در قالب مهارت آموزی و كارورزی و همینطور طرح مشوق های بیمه سهم كارفرمایی در تبصره ۱۸ قانون بودجه سال ۱۳۹۷ لحاظ شده است و با تامین اعتبار لازم برای این نوع سیاستگذاری ها انتظار می رود روند اشتغالزایی فعلی در كشور حفظ شود.
وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی در جهت رفع دغدغه بیكاری و اشتغال جوانان در تلاش است با صدمه شناسی وضع موجود و شناسایی ظرفیت های مناطق مختلف، شرایط بازار كار را به سمت و سوی اشتغال مولد و پایدار سوق دهد؛ بر همین مبنا طرح تكاپو، طرح اشتغال فراگیر، طرح روستا تعاون، ساماندهی فارغ التحصیلان دانشگاهی و پشتیبانی از كسب و كارهای خرد و خانگی را در دستور كار قرار داده است.1397/09/09
23:04:25
5.0 / 5
1873
تگهای خبر: اشتغال , بازار , بانك , توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
هم پیما
هم پیما