مروری بر مهمترین خبرهای اقتصادی امروز

قطع سوئیفت و انتظار اقدامات عملی از اروپا

قطع سوئیفت و انتظار اقدامات عملی از اروپا

هم پیما: مدیر اجرایی سوئیفت اعلام نموده كه دسترسی بعضی از بانك های ایرانی به سیستم ارتباط میان بانكی جهان در هفته جاری قطع خواهد شد. در این میان ایران در انتظار اقدامات عملی اروپا در این رابطه است.


به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، از ابتدای هفته جاری میلادی سیستم پیام رسان خدمات مالی سوئیفت خبر از تعلیق دسترسی چند بانك ایرانی به خدمات این سیستم داده بود. البته سوئیفت از ذكر نام این بانك ها خودداری كرده و تاكید كرده بود كه تعلیق دسترسی تنها مربوط به بعضی از بانك ها است.
در این شرایط اتحادیه اروپا خصوصاً كشورهای آلمان و فرانسه كه به دنبال خروج آمریكا از برجام، ضمن اعلام پشتیبانی از این توافق بین المللی، تحریم ها را فرصتی برای تعریف سیستم مالی مستقل اتحادیه اروپا قلمداد كرده بودند، هنوز اقدام عملی در این رابطه و راه اندازی سیستم مالی مستقل برای تجارت با ایران نكرده اند. این در شرایطی است كه قرار بود این سازوكار تا ۱۰ آبان اجرایی شود.
در این شرایط بانك های ایرانی در انتظار اقدام عملی اروپا در این زمینه هستند.
مذاكرات جدی با ۸ كشور معاف شده از تحریم های نفتی ایران
امروز همین طور رییس كل بانك مركزی از انجام مذاكرات جدی و مثبت با هشت كشوری كه معافیت خرید نفت از ایران را گرفته اند آگاهی داد.
آمریكا پس از ماه ها كلنجار رفتن با بازار جهانی نفت برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران، تنها دو روز مانده به تاریخی كه برای این هدف تعیین كرده بود، به هشت مشتری نفت ایران برای ادامه خرید نفت از ایران معافیت داد.
معافیتی كه عمر آن شش ماهه است اما برخی كارشناسان تمدید آنها را پیش بینی كرده اند.
ثبت نام ارز دانشجویی آغاز شد
یكی دیگر از خبرهای اقتصادی مهم امروز، آغاز فرآیند ثبت نام دانشجویان ایرانی خارج از كشور برای دریافت ارز دانشجویی در سامانه سجاد بود.
دانشجویان ایرانی كه خارج از كشور مشغول به تحصیل بوده و به دنبال دریافت ارز هستند، می توانند از امروز ( ۱۹ آبان ماه) با بازگشت به سامانه اینترنتی سجاد به نشانی portal.saorg.ir برای بارگذاری مدارك خود اقدام نمایند.
لبنان سوخت رسانی به هواپیماهای ایران را متوقف كرد
چند روز سپس اعلام تصمیم شركت تركیه ای در توقف سوخت رسانی به هواپیماهای ایران در فرودگاه های این كشور، حالا شركت لبنانی فعال در این زمینه باز اعلام كرده كه به ایرلاین های ایرانی سوخت نخواهد داد؛ این در شرایطی است كه لبنان در قیاس با تركیه مقصد محدودتری برای مسافران ایرانی به حساب می آید هر چند پروازهای برنامه ای میان دو كشور در طول سال های گذشته همواره برقرار بوده است.
قیمت خرده فروشی ۱۰ گروه خوراكی افزایش یافت
امروز همین طور گزارش هفتگی بانك مركزی از قیمت خرده فروشی برخی اقلام در هفته منتهی به ۱۱ آبان ماه منتشر گردید كه نشان داده است نرخ لبنیات ۵۳.۴ درصد، تخم مرغ ۴۳.۵ درصد، برنج ۲۱.۵ درصد، حبوبات ۱۳.۴ درصد، میوه های تازه ۵۶ درصد، سبزی های تازه ۳۴.۶ درصد، گوشت قرمز ۳۹.۸ درصد، گوشت مرغ ۳۷.۱ درصد، چای ۲۳.۳ درصد، روغن نباتی ۴۴.۶ درصد و قند و شكر ۳۷.۷ درصد افزایش یافته است.
شهردار تهران باید تا ۸ روز دیگر برود
همچنین با عنایت به زمان كوتاه باقی مانده تا اجرای قانون منع به كارگیری بازنشسته ها، رئیس امور مدیریت مشاغل و نظام پرداخت های سازمان امور اداری و استخدامی درباره جریان به كارگیری فرد بازنشسته در پست شهردار و حواشی كه در مدت اخیر در ارتباط با شهرداری تهران با عنایت به لازم الاجرا بودن قانون منع به كارگیری بازنشسته ها مطرح است، اصرار كرد شهردار تهران مشمول قانون منع به كارگیری بازنشستگان میگردد و باید تا ۲۶ آبان ماه پست خودرا ترك كند.1397/08/20
14:32:10
5.0 / 5
1472
تگهای خبر: ارز , بازار , بانك , پرواز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
هم پیما
هم پیما