اگر تركیه سوخت ندهد، هواپیماهای ایران چه خواهند كرد؟

اگر تركیه سوخت ندهد، هواپیماهای ایران چه خواهند كرد؟

هم پیما: یك كارشناس صنعت هوایی اعتقاد دارد هرچند تحریم سوخت رسانی به هواپیماهای ایران در تركیه برای بعضی از پروازها مشكلی تولید نمی كند اما امكان آن وجود ندارد كه برخی هواپیماها نتوانند بدون توقف میان ایران و تركیه پرواز كنند.هوشنگ صدیق در گفت وگو با ایسنا، اظهار نمود: هرچند باید منتظر ماند تا تكلیف نهایی تحریم سوخت رسانی به هواپیماهای ایران در تركیه مشخص شود اما در صورتیكه این روند باقی بماند هواپیماهای ایران به دو دسته تقسیم خواهند شد. گروه نخست هواپیماهایی هستند كه می توانند بدون نیاز به سوخت گیری از تهران تا استانبول را پرواز كرده و بازگردند و دسته هواپیماهایی كه این امكان را ندارند و در راه نیاز به سوخت گیری مجدد پیدا می كنند.

وی افزود: هم اكنون در ناوگان ایران هواپیماهایی مانند ایرباس ۳۰۰ - ۶۰۰ فعال می باشند كه می توانند بدون نیاز به سوخت گیری مسیر ایران - تركیه - ایران را پرواز كنند و بطور قطع مشكلاتی كه به تازگی شكل گرفته تاثیری در رفت و آمد آنها به وجود نمی آورد. از جانب دیگر هواپیماهایی مانند ایرباس ۳۲۰ یا بویینگ MD كه بخش دیگری از ناوگان بین المللی ایران را می سازند نمی توانند بدون سوخت گیری مجدد به خیلی از شهرهای كشور بازگردند.

مدیرعامل سابق شركت هواپیمایی زاگرس درباره چگونگی برنامه ریزی برای هواپیماهایی كه نیاز به سوخت گیری خواهند داشت، توضیح داد: اصلی ترین گزینه موجود برای این هواپیماها بازگشت به یكی از شهرهای نزدیك به تركیه به مانند تبریز یا ارومیه است. این هواپیماها می توانند با توقف در یكی از این شهرها سوخت مورد نیاز خویش را تامین كنند و به سفر خود به دیگر شهرها مانند تهران ادامه دهند.

صدیق در پاسخ به این سوال كه این گزینه جایگزین چه هزینه ای برای شركت های هواپیمایی ایرانی به وجود می آورد، اظهار داشت: بسته به نوع هواپیما حدودا هر نشست و برخاست بین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار هزینه دارد. این یعنی شركت های ایرانی با وجود تمام مشكلاتی دارند كه باید هزینه ای مضاعف را هم متحمل شوند كه این مسئله یا باید از جانب ایرلاین تامین گردد یا مبلغی از آن به قیمت تمام شده بلیت مسافران افزوده شد.

به گفته وی، در صورت بالا رفتن قیمت بلیت مسافران باید در كنار پذیرش این موضوع، بحث طولانی شدن زمان پرواز را هم در نظر داشته باشند، چونكه نشست و برخاست برای سوخت گیری مجدد زمانی بین ۳۰ دقیقه تا یك ساعت احتیاج خواهد داشت و این زمان پرواز را طولانی می كند.

این كارشناس صنعت هوایی به افزایش توان رقابتی ایرلاین های ترك در فضای این چنینی هم اشاره نمود و اضافه كرد: با عنایت به این كه هواپیماهای ترك هم اكنون مشكلی برای سوخت گیری ندارند یعنی می توانند در بدون نیاز به توقف به ایران سفر كرده و بازگردند و این مسئله در انتخاب نهایی مسافران تاثیر منفی دارد.

صدیق تصریح كرد: البته این را نباید فراموش كرد كه انچه میان ایران و تركیه رخ می دهد مانند هر توافق دو جانبه ای حق و حقوق مجزایی را برای هر كشور به وجود آورده و نیاز به اجرا دارد. در این چارچوب كه در كوتاه مدت امكان از سر گیری سوخت رسانی به ایرلاین های ایران در فرودگاه های تركیه به وجود نیامد بطور قطع ایران می تواند مقابله به مثل كند و از سوخت رسانی به شركت های هواپیمایی ترك در ایران جلوگیری كند تا لااقل در این بخش شركت های دو كشور با شرایط یكسانی مواجه شوند.

به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا از چند روز قبل و همزمان با آغاز ماه نوامبر و از سرگیری تحریم های نفتی ضد ایران از جانب آمریكا، شركت تركیه ای كه سوخت رسانی به هواپیماها در فرودگاه های تركیه را بر عهده دارد اعلام كرد كه به ایرلاین های ایرانی سوخت نخواهد داد.

هرچند در ایام نخست بعد از این اتفاق شایعاتی درباره امكان توقف سوخت رسانی به هواپیماهای ایران به علت بدهی های معوق عنوان شد اما دبیر انجمن شركت های هواپیمایی این مسئله را تكذیب كرد.

بر اساس توافقات دو جانبه میان ایران و تركیه، هفته ای ۲۰۰ پرواز مشترك میان دو كشور انجام می گردد و ایران با بیشتر از دو میلیون و ۵۰۰ هزار مسافر سالانه، یكی از اصلی ترین كشورهای صادركننده گردشگر به تركیه به حساب می آید.
1397/08/17
23:41:15
5.0 / 5
1586
تگهای خبر: پرواز , سفر , شركت , فرودگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
هم پیما
هم پیما