در نشست مجمع عمومی اعلام شد:

بنیاد مستضعفان در سال ۹۶، هزار میلیارد تومان مالیات پرداخت كرد

بنیاد مستضعفان در سال ۹۶، هزار میلیارد تومان مالیات پرداخت كرد

هم پیما: مجمع عمومی عادی سالیانه بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی برای عملكرد سال ۱۳۹۶ برگزار گردید كه طبق این گزارش، عملكرد بنیاد در حوزه اجتماعی و اقتصادی از رشد چشمگیری برخوردار بوده است.به گزارش هم پیما به نقل از بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی، مجمع عمومی عادی سالیانه بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی برای عملكرد در سال ۹۶ با حضور ریاست بنیاد مستضعفان، اعضای هیات امنا و معاونت نظارت و حسابرسی دفتر مقام معظم رهبری (مدظله العالی)، معاونان بنیاد و حسابرس برگزار گردید.
در جلسه مجمع محمد سعیدی كیا در بخشی از گزارش خود با اشاره به سیاست بنیاد در ورود شركت ها به بورس اظهار داشت: در ۶ ماهه اول سال ۱۳۹۷ از تعداد ۶ شركت كه سهام آن ها عرضه شده، تعداد ۳ شركت متعلق به بنیاد بوده است.
رییس بنیاد مستضعفان با تشریح عملكرد بنیاد در كمك به پیشرفت و آبادانی مناطق محروم روستایی اظهار داشت: اعضای صندوق های خرد توسعه روستایی، هر چقدر كه پس انداز كنند، ما هم به همان اندازه به این صندوق ها كمك مالی می نماییم به صورتی كه تابه حال در ۱۴۴ روستا در قلعه گنج، روستاییان ۴ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان پس انداز داشته اند و بنیاد هم حدود ۳ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان واریز كرده است.
وی خاطرنشان كرد. بدین ترتیب با سرمایه ای بالغ بر حدود ۸ میلیارد تومان، بیشتر از ۱۰ میلیارد تومان برای كارآفرینی و پیشرفت و آبادانی روستاها از محل موجودی صندوق و اقساط برگشتی وام داده شده است.
سعیدی كیا در مورد وام های اشتغال زایی روستایی یارانه دار كه كار مشترك بنیاد مستضعفان، بنیاد علوی، یكی ازبانك های خصوصی و معاونت توسعه مناطق محروم و روستایی ریاست جمهوری است هم تصریح كرد: در همین راستا، تا كنون ۲۴۰۰ طرح با ۱۴۰۰ میلیارد تومان تصویب شده و ۲۱۰۰ طرح هم قرارداد بسته شده و تسهیلات گرفته اند و ۱۰۶۱ طرح هم به بهره برداری رسیده است.
وی در ادامه با اشاره به استفاده از جوانان در بنیاد اضافه كرد: ۱۱۰۰ جوان مستعد و متعهد شاغل در بنیاد شناسایی شده اند و تا كنون برای ۱۱۴ نفر از آن ها دوره های آموزش های مدیریتی برگزار شده و تا امسال ۳۰ نفر به عضویت هیات مدیره شركت ها درآمده اند.
وی در انتها به تشكیل كمیته ریسك بنیاد اشاره نمود و اظهار داشت: هم اكنون هیچ پروژه ای بدون بررسی ریسك برای سیر مراحل تصویب ارسال نمی گردد ضمن اینكه به هر حال باید توجه داشت كه همه این اقدامات و فعالیت ها در سال های ركود كشور انجام شده است.
عمده هزینه های برنامه ای بنیاد مستضعفان
در سال ۱۳۹۶ معادل مبلغ ۸۱۷۰ میلیارد ریال در حوزه ی اجتماعی و محرومیت زدایی از سوی بنیاد هزینه شد كه همچون آن ها می توان به این موارد اشاره كرد: تسهیلات طرح اشتغال زایی در مناطق روستایی كشور، خرید تجهیزات و ساخت مراكز درمانی، كمك به تهیه مسكن نیازمندان، كمك به اماكن مذهبی، كمك به سازمان ها و موسسات حمایتی، پیشرفت و آبادانی مناطق محروم همچون منطقه قلعه گنج، اردوهای هفتگی دانش آموزی و كمك به ارتقاء تحصیلی دانش آموزان و همینطور طرح سلامت مادران آبستن. همینطور طبق گزارش فعالیت سال ۹۶ بنیاد مستضعفان مبلغ ۳۸۵ میلیارد ریال كمك بلاعوض پرداختی برای تامین مسكن خانوارهای شهری و روستایی دارای حداقل دو عضو معلول پرداخت كرده است.
بخش دیگر گزارش مطرح شده در مجمع سالیانه بنیاد مستضعفان در رابطه با طرح های عمران، آبادانی و توانمندسازی بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی در مناطق محروم است. این هزینه ها شامل، كمك به تجهیز بیمارستان ۳۲ تخت خوابی قلعه گنج، راه اندازی مجتمع دامپروری با طرفیت سه هزار راس دام در قلعه گنج، راه اندازی كارخانه رب گوجه فرنگی با پرداخت وام به بخش خصوصی، كارخانه روغن كنجد و احیا معادن منطقه قلعه گنج استان كرمان و... است.
در این گزارش تاكید شده كه با عنایت به اثرات پرارزش و موثر اجرای طرح «پیشرفت و آبادانی قلعه گنج»، تجارب این طرح موفق در توانمندسازی مناطق دیگر همچون شهرستان های لنده و چالدران استفاده خواهد شد.
برای سال ۹۶ و در جهت منویات مقام معظم رهبری و با تایید هیات امنای بنیاد مستضعفان در اجرای طرح حمایتی اهدای اسناد املاك علوی به واجدان شرایط و محرومان مناطق كم برخوردار كشور طی سال های ۱۳۹۵، ۱۳۹۴ و ۱۳۹۶ تعداد ۶۵ هزار و ۹۴۸ فقره قرارداد واگذاری املاك بنیاد منعقد شد كه ۹۸.۵ درصد به صورت مجانی به گیرندگان واگذار شده است.
حسابرسی بنیاد
در مورد حسابرسی از بنیاد هم می توان اظهار داشت: از تعداد ۱۷۹ شركت در سال ۹۶ كه گزارش حسابرسی آن ها دریافت شده، تعداد ۱۵۱ شركت اظهار نظر «مقبول» حسابرس را دریافت كرده اند كه گروه بنیاد از این بابت، در وضعیت بسیار مطلوبی قرار دارد. بنیاد فاقد شركت با اظهار نظر مردود یا عدم اظهار نظر بوده است.
در جلسه مجمع، نظر حسابرسان قانونی هم اینگونه قرائت شد: به نظر این موسسه، صورت های مالی یاد شده، وضعیت مالی گروه و بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی در تاریخ ۲۹ اسفند ماه ۱۳۹۶ و عملكرد مالی و جریان های نقدی گروه و بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی را برای سال مالی منتهی به تاریخ مزبور، از تمام جنبه های با اهمیت، طبق استانداردهای حسابداری، به نحو مطلوب نشان داده است و گزارش حسابرسی بنیاد فاقد بند حسابرسی و بازرس قانونی بوده و اظهارنظر مقبول گزارش حسابرس در مورد آن اعلام می گردد.
پرداخت مالیات در بنیاد
بنیاد در بخش پرداخت «مالیات» هم عملكرد شفافی را داشته است. بر مبنای سوابق پرداخت مالیاتی، طی سال های ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۵، بنیاد مستضعفان در مجموع بیشتر از ۴۷۰۰ میلیارد تومان مالیات پرداخت كرده است. مجموع پرداخت مالیاتی سالانه كه از ۴۳۰ میلیارد ریال در سال ۱۳۸۴ به رقم بیشتر از ۹ هزار و ۹۰۲ میلیارد ریال در سال ۱۳۹۵ بالغ شده و نشان از تعهد و تاكید بنیاد بر قانونمندی و انجام تعهدات مالی بر مبنای قوانین و مقررات مصوب است.
این رویه در سال ۱۳۹۶ هم ادامه داشته است به صورتی كه طبق گزارش های حسابرسی، در این سال مالیات بنیاد مستضعفان بیش ۱۰ هزار و ۴۹۲ میلیارد ریال محاسبه شده كه بر مبنای قوانین تا مهلت مقرر قانونی پرداخت و مفاصا حساب دریافت می گردد.
نظر هیأت امنای بنیاد و معاونت نظارت حسابرسی دفتر مقام معظم رهبری
درجریان برگزاری جلسه مجمع هر یك از اعضای هیات امنا به طرح دیدگاه های خود در مورد این گزارش و عملكرد بنیاد پرداختند.
در همین زمینه، میرمحمدی عضو هیأت امنای بنیاد و رییس مجمع، در بخشی از سخنان خود تاكید كرد: اقدامات خوبی در جهت واگذاری املاك بنیاد علوی انجام شد وكه سبب بالا بردن سرمایه اجتماعی بنیاد و نهادها در جامعه شده و آثار آن در حافظه تاریخی می ماند. حدود ۶۶ هزار خانواده در نقاط مختلف كشور و با قومیت های مختلف تا شهریورماه ۱۳۹۷ تعیین تكلیف شده اند و این خیلی مهم می باشد كه نشان داده است سرمایه اجتماعی مهمی بوجود آمده است.
دكتر ایروانی معاونت نظارت و حسابرسی دفتر مقام معظم رهبری هم در بخشی از سخنان خود خاطرنشان كرد: بنیاد در تصویرسازی از خود در رسانه ها خوب شروع و عمل كرده است و باید در سیاست های رسانه ای، شاخص های موجود را با یك تصویر واقعی به جامعه ارائه كند و این یكی از نیازهای اساسی ماست. وظیفه ای كه رسالت اصلی آن بر دوش خود سیستم بنیاد مستضعفان است.
وی اشاره ای هم به تاكید بنیاد برمقابله با هرگونه پولشویی در بخش های مختلف آن داشته و اظهار داشت: در ارتباط با ماده ۳۳ دستورالعمل اجرایی مبارزه با پولشویی، نكته مهمی وجود دارد كه در بنیاد با این همه گستردگی به خوبی رعایت شده است.
وی خاطرنشان كرد: اجرای این ماده در بنیاد اهمیت بیشتری نسبت به یك نهاد فرهنگی كوچك دارد؛ ازاین رو اجرای این بند به خاطر فضاسازی هایی كه می گردد بسیار مهم می باشد كه خوشبختانه هم اینك به خوبی و با قاطعیت و جدیت از جانب بنیاد مستضعفان دنبال می گردد.

1397/08/14
13:59:52
5.0 / 5
1667
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
هم پیما
هم پیما