فرستاده هند در خصوص تفاهم نامه توسعه چابهار:

هند به توسعه بندر چابهار تعهد كامل دارد

هند به توسعه بندر چابهار تعهد كامل دارد

هم پیما: قائم مقام وزیر خارجه هند با تاكید بر اینكه دولت كشورش تعهد كامل دارد تا موافقت نامه چابهار را اجرایی كند، تصریح كرد: ما گام به گام ایده های موجود در این زمینه را بررسی خواهیم كرد و اقدامات را مرحله به مرحله پیش می بریم.به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، تیرو مورتی، قائم مقام وزیر خارجه هندوستان و فرستاده ویژه این كشور به نخستین نشست شورای هماهنگی موافقت نامه تاسیس دالان حمل و نقل میان كشورهای ایران، هندوستان و افغانستان، با تشكر از میزبانی ایران و تاكید بر اهمیت بالای بندر چابهار برای توسعه منطقه اظهاركرد: بندر چابهار جایگاه استراتژیك مهمی در همكاری های منطقه دارد. یكی از اصلی ترین مزیت های آن به وجود آوردن مسیرهای جایگزینی ترانزیتی برای كشور افغانستان است. ما می توانیم با رشد و توسعه چابهار همكاری های منطقه ای را افزایش داده و فعالیت های راهبردی خویش را گسترده تر نماییم.

وی با اشاره به اینكه چابهار جریان پرارزش اقتصادی را در منطقه به وجود می آورد، بیان كرد: در صورتیكه زیرساخت های لازم فراهم گردد، می توان انتظار داشت فعالیت های این بندر چه در بخش مسافر و چه در بخش تجاری گسترش پیدا كند. توافق نامه ای كه ما امضا كرده ایم، می تواند مقدمه ای برای این مورد باشد چونكه گسترش رفت و آمد كشتی ها می تواند فعالیت اقتصادی كشورها را به شكل جدی تحت تاثیر قرار دهد.

این مقام هندی با اشاره به اهمیت بالای مسیر ریلی چابهار، اظهار داشت: خوشبختانه در زمینه اتصال بندر چابهار به زاهدان توافقات لازم به امضا رسیده كه می تواند این دغدغه مهم را هم به مرحله پایانی برساند. در كنار آن طرح هایی برای اتصال این مسیر به مشهد و سپس هرات افغانستان هم وجود دارد كه با اجرایی شدن آن حمل و نقل چند وجهی را هم گسترش خواهد داد.

قائم مقام وزیر خارجه هند با تاكید بر اینكه دولت كشورش تعهد كامل دارد تا موافقت نامه چابهار را اجرایی كند، تصریح كرد: ما گام به گام ایده های موجود در این زمینه را بررسی خواهیم كرد و اقدامات را مرحله به مرحله پیش می بریم. بعد از جمع آوری ایده ها كار به پروتكل های جدیدی خواهد رسید كه می تواند برای آینده منطقه و تجارت سه كشور اهمیت بسیار بالایی داشته باشد.


1397/08/01
22:51:29
5.0 / 5
1838
تگهای خبر: ارز , بندر , توسعه , ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
هم پیما
هم پیما