جدال بودجه های عمرانی با حقوق و دستمزد

جدال بودجه های عمرانی با حقوق و دستمزد

هم پیما: در حالی عملكرد بودجه امسال نشان داده است كه فعلا بودجه عمرانی توانسته سهم خود و حتی مازاد بر آن را دریافت كند كه ادامه این روند تا حدی مبهم است. اگر قرار باشد دولت بار دیگر مبادرت به افزایش حقوق كاركنان كند و اگر منابع پاسخگو نباشد، تحقق كامل سهم عمرانی مانند گذشته در سایه قرار خواهد گرفت.


به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، بودجه پروژه های عمرانی بعنوان بخشی از هزینه های دولت در بودجه سالانه به شمار می روند كه در كنار هزینه های جاری، بخش های اصلی هزینه های بودجه سالانه را تشكیل می دهد. اما طی سال های گذشته همواره شرایطی بوده كه عمده منابع به سمت هزینه های جاری كه سهم بالای آن حقوق و دستمزد كاركنان است، سرازیر شد و بر این اساس پروژه های عمرانی اغلب بدون تحقق كامل منابع مصوب در بودجه سال را به آخر رسانده اند.

آخرین آمار از عملكرد بودجه سال جاری از این حكایت دارد كه تا آخر تیرماه حدود ۲۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان بابت پروژه های عمرانی پرداخت شده است. این در شرایطی است كه از مجموع ۳۸۶ هزار میلیار د تومان منابع عمومی دولت ۶۲ هزار میلیارد تومان برای بودجه های عمرانی تعیین شده بود كه در چهار ماه نخست امسال باید ۲۱ هزار میلیارد تومان پرداخت می شد، اما گزارش خزانه داری نشان داده است كه ۳۴۰۰ میلیارد تومان هم مازاد بر رقم مصوب پرداخت شده است. در كنار بودجه های عمرانی هزینه های جاری قرار دارند كه ۲۹۳ هزار میلیارد تومان از مجموع منابع عمومی را مصرف می كند و حقوق و دستمزد كاركنان از این محل پرداخت می گردد. در چهار ماه اول امسال با عنایت به اینكه باید تا ۹۹ هزار میلیارد تومان در این بخش هزینه می شد، ولی عملكرد نشان دهنده هزینه ۸۵ هزار میلیاردی در بخش جاری برای دولت و تا حدی صرفه جویی در این بخش است.

در حالی حدود شش ماه تا آخر سال جاری باقی مانده و دولت باید بتواند منابع و مصارف را به صورت متوازن پیش ببرد كه اكنون با عنایت به شرایط حاكم بر اقتصاد و تورم ناشی از نوسان نرخ ارز، بحث افزایش مجدد حقوق كاركنان مطرح شده كه این می تواند باعث افزایش هزینه های جاری دولت باشد. اگر منابع نتواند برای اجرای این سیاست پاسخگوی هزینه ای جاری باشد بعید نیست كه بار دیگر از سهم بودجه های عمرانی كاسته شده و به سمت هزینه ها ی جاری روانه شود.
1397/06/31
14:28:38
5.0 / 5
1941
تگهای خبر: ارز , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
هم پیما
هم پیما