وزیر راه و شهرسازی:

۴ و نیم میلیون نفر در بافت های ناكارآمد تهران زندگی می كنند

۴ و نیم میلیون نفر در بافت های ناكارآمد تهران زندگی می كنند

هم پیما: وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینكه حدود ۴.۵ میلیون نفر در بافت های ناكارآمد تهران زندگی می كنند اظهار داشت: فروش تراكم در تهران در منطقه هایی مانند ۱، ۲، ۴ و ۵ نه تنها به ارتقای كیفیت زندگی كمكی نكرده است بلكه سبب توسعه گسترده سوداگری و افزایش قیمت مسكن هم در این كلانشهر شده و زندگی را برای افرادی با بضاعت كمتر در اطراف تهران سخت تر كرده است.


به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی در حاشیه چهل و نهمین جلسه ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار در جمع خبرنگاران بیان كرد: برگزاری جلسه ستاد بازآفرینی شهر تهران با حضور تمامی مقامات ملی و محلی مسئله ای امیدواركننده بود چراكه برای اولین بار همه افراد راجع به یك مبحث اتفاق نظر داشته و هماهنگ عمل كرده اند.
آخوندی با اشاره به اینكه حدود ۴.۵ میلیون نفر در بافت های ناكارآمد تهران زندگی می كنند اظهار داشت: فروش تراكم در تهران در منطقه هایی مانند ۱، ۲، ۴ و ۵ نه تنها به ارتقای كیفیت زندگی كمكی نكرده است بلكه سبب توسعه گسترده سوداگری و افزایش قیمت مسكن هم در این كلانشهر شده و زندگی را برای افرادی با بضاعت كمتر در اطراف تهران سخت تر كرده است.
وی با تاكید براینكه سیاست اصلی رویكرد بازآفرینی بر روی ارتقای كیفیت محلات متمركز شده است اظهار داشت: هم اكنون تمامی محلات ناكارآمد استان تهران شناسایی و تبدیل به ۶۳ محله شده است، خصوصیت قابل توجه محلات ناكارآمد تهران پرجمعیت بودن آن هاست به گونه ای كه در بعضی محلات به ۲۰ هزار تا ۵۰ هزار نفر می رسد، مسئله ای كه بطور قطع وضعیت بافت های فرسوده تهران را از سایر شهرها متمایز كرده و اهمیت آن را نشان داده است.
عضو كابینه دولت تدبیر و امید با اشاره به اینكه با عنایت به گزارش های عرضه شده وضع موجود در شهرهای پیرامون تهران سخت بود و خدمات در سطح نازلی به چشم می خورند اظهار داشت: ستاد ملی تلاش دارد تا با تمركز ویژه بر روی مسئله كیفیت زندگی، شرایط خدمات رسانی در محلات را به جای تك واحد مورد توجه قرار دهد.
آخوندی از آغاز حداقل یك پروژه بازآفرینی در تمامی محلات ناكارآمد استان اطلاع داد و اظهار داشت: خوشبختانه این امر نشان داده است چرخه فرآیند بازآفرینی در تهران به حركت درآمده و ارتقای كیفیت زندگی در این نقاط در اولویت قرار گرفته است.
وزیر راه و شهرسازی در این خصوص افزود: نمی توانیم فرآیند بازآفرینی در تهران را به صورت منقطع از مسائل پیرامون ببینیم چون كه مسائل اصلی در این حوزه وجود دارد كه باید حتی در جلسات بالاتر چون شورای ساماندهی شهر تهران به ریاست معاون اول رئیس جمهور بررسی شود بنابراین است كه تطبیق طرح بازآفرینی با طرح ساماندهی شهر از اقدامات بسیار مهم و ضروری در این بخش به حساب می آید.
وی تعیین تكلیف محدوده های پیرامون شهری كه عمده تخلفات در ان ها صورت گرفته است و همینطور یكپارچه سازی سیستم حمل و نقل برون و درون شهری را نمونه ای از این موارد نام برد و اظهار داشت: در این راستا تعهدات دولت در بافت های ناكارامد مانند تأمین مدارس، درمانگاه، آب، فاضلاب، سیستم معابر و حمل و نقل باید مورد توجه قرار گیرد كه مصوب كردیم تمامی دستگاه های دولتی ۳۰ درصد بودجه خویش را در باید در این محلات هزینه كنند.
به قول این مقام مسئول در كنار این بحث ارقامی در بودجه هم تعیین شده كه هم اكنون در حال مذاكره با سازمان برنامه و بودجه هستیم تا در صورت دریافت به صورت اهرمی و همكاری با شهرداری بتوانیم اقدامات خوبی را در حوزه بهسازی و نوسازی این مناطق انجام دهیم.1397/06/21
19:53:01
5.0 / 5
1609
تگهای خبر: توسعه , خدمات , فروش , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
هم پیما
هم پیما