تركان:

۴۱ درصد مصرف انرژی كشور در ساختمان ها هدر می رود

۴۱ درصد مصرف انرژی كشور در ساختمان ها هدر می رود

هم پیما: مشاور رئیس جمهور در بافت فرسوده اظهار داشت: هم اكنون ۴۱ درصد از مصرف انرژی كشور در ساختمان ها هدر می رود و دولت باید با اجبار مبحث ۱۹ میزان مصرف را كم كند.به گزارش هم پیما به نقل از صداوسیما؛ اكبر تركان در دومین كنفرانس بین المللی نقش مهندسی مكانیك در ساخت و ساز شهری با اشاره به اینكه میزان مصرف انرژی در كشور در مقایسه با سایر كشورهای دنیا بسیار زیاد است، اظهار داشت: كشورهای خارجی میزان مصرف انرژی شان معادل دو بشكه نفت می باشد و این در شرایطی است كه میزان مصرف انرژی در ایران معادل ۸ بشكه نفت می باشد كه این برای كشور بسیار نگران كننده است.
وی اضافه كرد: میزان تولید گاز در ایران ۶۰۰ میلیون متر مكعب است در حالیكه میزان گازی كه مصرف می گردد معادل ۲۴۰ میلیارد متر مكعب است و این روند برای كشور بسیار خطرناك است.
تركان اظهار داشت: مقدار انرژی كه در كشور مصرف می گردد باید تبدیل به ثروت شود ولی متأسفانه بازدهی ما در این بخش بسیار كم و میزان ائتلاف انرژی ما بسیار زیادتر از حد مجاز است.
مشاور رئیس جمهور خاطرنشان كرد: باید مقررات ملی ساختمان در كشور بازبینی شود و رعایت مبحث ۱۹ در همه­ ساختمان ها الزامی شود.
وی اظهار داشت: متأسفانه مبحث ۱۹ قانون مقررات ملی ساختمان سال ها پیش تصویب گردید ولی تا به امروز كمتر كسی این قانون را در ساخت و سازها رعایت می كند.
تركان با اشاره به اینكه ۴۱ درصد از مصرف انرژی كشور در ساختمان ها است اظهار داشت: میزان مصرف انرژی در بخش حمل و نقل بسیار كمتر از ساختمان هاست و ما می توانیم با اجرای درست مبحث ۱۹ مانع هدر رفت انرژی در كشور شویم.
مشاور رئیس جمهور با اشاره به اینكه شهردار تهران باید آخر كار ساختمان ها را به مالكانی كه مبحث ۱۹ را رعایت نمی كنند عرضه ندهند خاطرنشان كرد: اصلی ترین بخشی كه در مبحث ۱۹ باید رعایت شود عایق بندی جداره های ساختمانی است.
وی تاكید كرد: هم اكنون تولید گازهای كربنیك در شهرها بسیار زیاد شده به صورتی كه با استفاده از تولید این گازها تهران دچار پدیده وارونگی دما شده است كه این برای مردم بسیار خطرناك است.
تركان با اشاره به اینكه میزان مصرف انرژی و گاز در خانه ها سه برابر بیشتر از سوخت برق و گاز در ادارات است اظهار داشت: میزان مصرف گاز در تهران ۸۰ میلیون متر مكعب است كه ۲۵ میلیون متر مكعب آن مربوط به مصرف برق و گاز است.
مشاور رئیس جمهور اضافه كرد: باید كارهای غیر مهم و ساده مانند مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان در كشور اجرایی شود و دولت و شهرداری باید گام های بلندی در این بخش بردارد.

1397/04/07
14:10:05
5.0 / 5
1665
تگهای خبر: تولید , ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
هم پیما
هم پیما