در اردیبهشت ماه؛

میانگین قیمت مسكن در تهران به متری ۶ میلیون تومان رسید

میانگین قیمت مسكن در تهران به متری ۶ میلیون تومان رسید

هم پیما: بر مبنای اعلام دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسكن وزارت راه و شهرسازی، قیمت هر متر مربع مسكن در تهران به صورت میانگین ۵ میلیون و ۹۸۴ هزار تومان بوده است.به گزارش هم پیما به نقل از مهر، دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسكن معاونت مسكن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی آمار خام معاملات مسكن در اردیبهشت ماه امسال را منتشر نمود.
بر اساس این آمار، در اردیبهشت ماه ۹۷ مجموعا ۱۹ هزار ۴۴۲ معامله انجام شد كه افزایش حدودا ۳ هزار فقره ای نسبت به تعداد معاملات اردیبهشت ماه سال قبل دارد كه در مدت مشابه سال ۹۶، مجموعا ۱۶ هزار و ۷۲۴ فقره مبایعه نامه در سامانه املاك به ثبت رسیده بود.
این در حالی است كه در ماه پیش از ماه مورد نظر در آمار منتشره از جانب وزارت راه و شهرسازی (فروردین ۹۷) تعداد مبایعه نامه ها ۵ هزار و ۳۳۵ فقره بود كه افزایش چشمگیر حدودا ۴۰۰ درصدی را نشان داده است ضمن اینكه معمولا كارشناسان اقتصاد مسكن، تعداد معاملات فروردین ماه را به علت تعطیلات طولانی در بررسی های بازار محاسبه نمی كنند.
افزایش نیم میلیون تومانی میانگین قیمت مسكن تنها در یك ماه
همچنین بر مبنای آمار انتشار یافته، قیمت متوسط هر متر مربع واحد مسكونی در شهر تهران در اردیبهشت ماه امسال، ۵ میلیون و ۹۸۴ هزار تومان بود. این شاخص در اردیبهشت ماه سال قبل ۴ میلیون و ۵۱۰ هزار تومان در هر متر مربع اعلام شده بود. همینطور متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسكونی در تهران در فروردین ماه امسال متری ۵ میلیون و ۵۸۴ هزار تومان برآورد شد. این شاخص نشان دهنده ادامه روند افزایش قیمت مسكن در تهران نسبت به ماه های گذشته است.
پررونق ترین و كم رونق ترین مناطق پایتخت
منطقه ۵ تهران با داشتن ۲ هزار و ۲۹۶ فقره معامله، پررونق ترین منطقه پایتخت از نظر تعداد معاملات مسكن در اردیبهشت ماه امسال بود. این منطقه، در ماه گذشته (فروردین ۹۷) هم پرمعامله ترین منطقه تهران بود.
كم رونق ترین منطقه پایتخت از نظر تعداد معاملات مسكن در اردیبهشت ماه سال جاری، منطقه ۱۹ با ۱۱۲ فقره معامله بود. جالب اینكه همین منطقه (۱۹) در اردیبهشت ماه سال قبل هم با ۱۲۰ فقره قرارداد، كم معامله ترین منطقه تهران از نظر تعداد مبایعه نامه های امضا شده در بازار مسكن پایتخت بود.
گرانترین و ارزانترین منطقه تهران
گران ترین منطقه تهران در معاملات مسكن اردیبهشت ماه، منطقه یك با میانگین قیمتی ۱۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان در هر متر مربع برآورد شده است. ارزانترین منطقه هم منطقه ۱۸ با میانگین متری ۲ میلیون و ۶۹۳ هزار تومان محاسبه شده است.
در اردیبهشت ماه سال قبل هم منطقه ۱۸ با متری ۲ میلیون و ۲۲۹ هزار تومان ارزان ترین و منطقه یك با میانگین متری ۹ میلیون ۹۵۹ هزار تومان گران ترین مناطق پایتخت بودند.
به عبارت دیگر افزایش قیمت در منطقه یك در اردیبهشت امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۲.۵ میلیون تومان در هر متر و در منطقه ۱۸، كمتر از متری ۵۰۰ هزار تومان بوده كه نشان دهنده نامتوازن و ناهمگن بودن افزایش قیمت مسكن در بخش های مختلف پایتخت است.
افزایش قیمت مسكن در منطقه ۲۲ در اردیبهشت ۹۷ نسبت به فروردین ۹۷؛ متری ۹۳۰ هزار تومان
بیشترین افزایش قیمت مسكن از فروردین تا اردیبهشت امسال (بازه زمانی یك ماهه) در منطقه ۲۲ تهران با حدود ۹۳۰ هزار تومان در هر متر مربع رخ داده كه از متری ۴ میلیون ۷۰۰ هزار تومان در فروردین ۹۷ به متری ۵ میلیون و ۶۳۰ هزار تومان افزایش یافته است. در این شاخص، منطقه یك تهران با افزایش ۸۳۰ هزار تومانی میانگین قیمت مسكن در هر متر مربع در همین بازه زمانی، در رتبه دوم قرار دارد.
منطقه ۱۲؛ رشد منفی ۱۴۰ هزار تومانی در اردیبهشت ۹۷ نسبت به فروردین ۹۷
همچنین منطقه ۱۲ تهران تنها منطقه پایتخت بود كه در اردیبشهت ماه امسال با كاهش قیمت مسكن نسبت به فروردین ماه مواجه شده بود. میانگین قیمتی منطقه ۱۲ در فروردین ۹۷ متری ۳ میلیون و ۵۷۰ هزار تومان بود اما در اردیبهشت ماه امسال این شاخص به رقم ۳ میلیون و ۴۳۰ هزار تومان در هر متر مربع رسید كه كاهش ۱۴۰ هزار تومانی قیمت مسكن در هر متر مربع در مركز تهران بعنوان اصلی ترین منطقه استقرار بافت فرسوده و نابسامان پایتخت را نشان داده است.

1397/03/06
13:56:20
5.0 / 5
1677
تگهای خبر: ارز , بازار , مسكن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
هم پیما
هم پیما