عشایری خبر داد:

تولید كارگروه پیگیری احیای بافت فرسوده در نهاد ریاست جمهوری

تولید كارگروه پیگیری احیای بافت فرسوده در نهاد ریاست جمهوری

هم پیما: جلسه مشترك مدیرعامل و اعضای هیئت مدیره شركت عمران و بهسازی شهری ایران و اعضای كمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با هدف بررسی زوایای گوناگون برنامه ملی بازآفرینی شهری برگزار گردید.به گزارش هم پیما به نقل از وزارت راه و شهرسازی جلسه مشترك اعضای كمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با مدیرعامل و اعضای هیئت مدیره شركت عمران و بهسازی شهری ایران در محل این شركت به منظور بررسی زوایای مختلف برنامه ملی بازآفرینی شهری و تشریح اقدامات انجام گرفته از جانب وزارت راه و شهرسازی تا این زمان برگزار گردید.
هوشنگ عشایری معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شركت عمران و بهسازی شهری ایران با حضور در این جلسه ضمن عرضه گزارش فعالیت های صورت گرفته در این حوزه و تشریح تصممیمات و مصوبات سی و نهمین جلسه ستاد ملی بازآفرینی شهری با حضور رئیس جمهور، فعالیت های اجتماعی و فرهنگی از پایین به بالا در شهرها را رویكرد اصلی برنامه ملی بازآفرینی اعلام نمود و اظهار داشت: درحال حاضر كارگروهی ویژه برای پیگیری فعالیت های مربوط به این حوزه در نهاد ریاست جمهوری تشكیل شده كه طی جلسات اخیر پیش نویس ابزارهای مالی و حقوقی اجرایی طرح، آماده و برای تأیید به هیئت وزیران عرضه شده است كه در صورت تصویب بلافاصله وارد فاز عملیاتی خواهد شد.
وی در ادامه همینطور مواردی همچون تشكیل نهادهای توسعه گر، كمك سازمان نظام مهندسی، تولید بستر رونق مسكن و هموار كردن مسیر برای فعالیت توسعه گران را از نكات مهم و سرعت بخش برای اجرایی شدن این برنامه دانست.
در این راستا مجید روستا عضو هیئت مدیره شركت عمران و بهسازی شهری ایران نیر در عرضه جزئیات فعالیت ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار بیان كرد: به استناد ماده ۱۶ قانون حمایت، وزارت راه و شهرسازی مكلف به تهیه سندی شد تا بتواند ضمن تولید هماهنگی لازم بین دستگاه های مختلف شرایط لازم برای احیای مناطق ناكارآمد و رفع مشكلات موجود را محق سازد.
روستا با اشاره به اینكه سند برنامه بازآفرینی شهری بعد از تنظیم و تدوین در ۲۷ مهرماه سال ۹۳ به تصویب هیئت وزیران رسیده و همینطور به دستگاه های ذیربط ابلاغ گردید اظهار داشت: در چارچوب سند مذكور ستادی هماهنگ كننده به ریاست رئیس جمهور و دبیری وزیر راه و شهرسازی با ۷ كارگروه تشكیل شد.
وی در ادامه مصوبات ستاد ملی را تا كنون ۹۸۰ مورد اعلام نمود و اضافه كرد: طبق ساختار تعیین شده برای این ستاد در هر جلسه گزارش عملكرد یك استان و همینطور یك دستگاه ملی در حوزه اقدامات بازآفرینی در محلات ناكارامد بررسی و راهكارهای لازم برای رفع مشكلات عرضه می گردد.
عضو هیئت مدیره شركت عمران و بهسازی شهری ایران ادامه داد: تا كنون تفاهم نامه های متعددی با دستگاه های گوناگون همچون سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، سازمان اوقاف، یونسكو، سازمان مدیریت بحران و... با هدف تولید برنامه اقدام مشترك در محلات هدف به امضا رسیده كه همگی در دست انجام و پیگیری قرار دارند.
این مقام مسئول با اشاره به برگزاری سی و نهمین جلسه ستاد ملی بازآفرینی با حضور رئیس جمهور اعلام نمود: برنامه ملی بازافرینی در این جلسه به تصویب رسیده و همزمان در ۹ استان به صورت ویدئو كنفرانس به اجرا درآمد.
وی همینطور ادامه داد: هم اكنون كارگروه هایی مختلفی همچون كارگروه فرهنگی، اجتماعی و سلامت، پیشیگیری از گسترش سكونتگاه ها، ساماندهی روستاهای واقع در حریم شهرها، اوقاف، تشكل های مردم نهاد و... مشغول به فعالیت هستند چراكه هم اكنون ۳ هزار روستا واقع در حریم شهر در كشور وجود دارد كه به شدت دارای گرایشات غیررسمی شدن بوده و باید مورد توجه قرار گیرند، از جانب دیگر با عنایت به نقش ویژه اوقاف در امور بازآفرینی بسته های تشویقی آن در محدوده های بازآفرینی در حال تدوین و پیگیری هستند.
احداث ۳۴۰ مركز بهداشتی و برگزاری یك میلیون ساعت آموزشی فنی و حرفه ای در مناطق هدف
روستا با اشاره به این مطلب كه طی مدت زمان مذكور ۳۴۰ مركز بهداشتی در قالب تفاهمنامه با وزارت بهداشت ساخته و حدود یك میلیون ساعت آموزش فنی و حرفه ای در قال تفاهم نامه با وزارت كار، تعاون و رفاه اجتماعی در این محدوده های برگزار شده است اظهار داشت: طبق گزارش های موجود تا كنون ۱۸۰۰ جلسه ستاد بازآفرینی استانی و شهرستانی در سطح كشور برگزار و عملیات ساخت ۶۴۰ پروژه خدماتی روبنایی و زیربنایی در دستور كار قرار گرفته است.
عضو هیئت مدیره شركت عمران و بهسازی شهری ایران در انتها سخنان خود ضمن اشاره به مشكلات موجود برای اجرای برنامه بازآفرینی در مناطق ناكارآمد و لزوم حمایت مجلس شورای اسلامی در این مسیر بیان كرد: شركت عمران برای پیشبرد برنامه های خود سه درخواست اصلی از مجلس برای رفع مسائل دارد كه تدوین ماده قانونی جهت تعیین تكلیف وضعیت مالكیت مساكن در این محدوده ها خصوصا در اراضی دولتی، تعیین تكلیف وضعیت اراضی سازمان هایی كه در خارج از مجموعه مدیریت دولت قرار دارند مانند نیورهای مسلح، آستان قدس رضوی و... كه اغلب هم تصرف شده و عرصه آن ها توسط مردم تولید شده است و همینطور در انتها واگذاری ۱۰ درصد از درامد سالیانه بنگاه های اقتصادی واقع در مناطق آزاد و بنادر در قالب مسئولیت های اجتماعی برای اجرای برنامه های بازافرینی چراكه درحال حاضر با وجود درآمد بالای این مؤسسات بدترین نوع حاشیه نشینی در این نواحی وجود دارند.
در ادامه این جلسه محمدرضا رضایی كوچی رئیس كمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با عنایت به مطالب عرضه شده از جانب شركت عمران و بهسازی شهری ایران بیان كرد: بافت فرسوده به لحاظ احتمال وقوع حوادث غیرمترقبه، منظر شهری و شرایط زندگی و عدم مقاومت در برابر حوادث دارای حساسیت بالایی بوده و بنابراین كمیسیون عمران هم به شدت پیگیر این مورد است.
رضایی كوچی در ادامه با اشاره به این كه رئیس دولت تدبیر و امید هم بارها بر این مورد تاكید داشته و آن را مورد پیگیری قرار داده است اظهار داشت: طبق قانون باید سالانه ۱۰ درصد از بافت های ناكارآمد موجود در كشور احیا و مورد نوسازی قرار گیرد امری كه متأسفانه طی سنوات اخیر نه تنها مشاهده نشده بلكه به علت عدم كیفیت بالای ساخت و ساز در نواحی مذكور افزایش هم داشته است.
وی تسهیل هرچه بیشتر مسیر دریافت تسهیلات و افزایش همكاری بین دولت و شهرداری ها را لازمه پیشبرد هرچه بیشتر پروژه های بازآفرینی در كشور دانست و اضافه كرد: به تصور من تولید ارزش افزوده با انتقال خدمات و امكانات گوناگون و متنوع به این مناطق می تواند سرمایه گذاران را به این نواحی جذب كرده و انگیزه مالكان و خود مردم برای شركت و همكاری در برنامه مذكور را بالا ببرد.
ضرورت عرضه تسهیلات ارزان قیمت در مناطق ناكارآمد
رئیس كمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی همینطور با تاكید براینكه مجلس آمادگی هرگونه همكاری و تدوین قانون برای كمك به روند برنامه های بازآفرینی در كشور را دارد اظهار داشت: بطور قطع عرضه تسهیلات ارزان قیمت می تواند در این مسیر تأثیرگذار باشد كه باید به جد پیگیری و در دستور كار قرار گیرد.
علیم یارمحمدی نماینده مردم زاهدان و نایب رئیس اول كمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی هم در این جلسه با اشاره به چالش های بسیار استان سیستان و بلوچستان در مورد مباحث حاشیه نشینی و سكونتگاه های غیررسمی بیان كرد: این استان دارای درصد بالایی از بافت فرسوده و حاشیه نشین است كه باید با جدیت مورد بررسی و اجرای برنامه های تدوین شده قرار گیرد. از جانب دیگر این منطقه روستانشینی بالایی هم داشته و باید در اولویت چاره اندیشی مسئولان قرارگیرد.
شهرام كوسه غراوی نماینده مردم مینودشت، كلاله، مراوه تپه هم با تاكید بر اهمیت بحث سیما و منظر شهری بیان كرد: برنامه بازآفرینی باید بر این مسئله هم تمركز جدی داشته و آن را در دستور كار خود قرار دهد.
وی در این باره اضافه كرد: بافت فرسوده در ایران بعد از گذشت ۳۰ سال از احداث بناهای جدید به وجود می آید درحالی كه این رقم در دنیا بعد از گذشت ۱۰۰ سال است، مسئله ای كه بطور قطع در برنامه اجرایی بازآفرینی هم باید مورد توجه قرار گیرد.
حسین هاشمی تختی نژاد نماینده مردم بندرعباس، قشم، ابوموسی، حاجی آباد و خمیر هم با تاكید بر لزوم تسریع هرچه بیشتر فرآیند اجرایی برنامه ملی بازآفرینی در كشور اعلام نمود: چند سال باقی مانده از عمر دولت تدبیرو امید نباید صرف امور اداری شده و باید در مرحله اجرا قرار گیرد.
وی عرضه اختیارات بیشتر به استانداران در این حوزه را راهكاری مناسب در اجرای پروژه های بازافرینی دانست و اظهار داشت: بطور قطع آن ها در صحنه حضور داشته و می توانند بهتر از هر فرد دیگری در این امور تصمیم گیری كنند.
عضو كمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی ضمن اشاره به آغاز جدی برنامه ملی بازآفرینی در استان هرمزگان بیان كرد: هم اكنون فعالیت و هماهنگی بسیاری در این خصوص در استان شده است كه امید است تا آخر سال به نتیجه مطلوبی رسیده و بعنوان نمونه و پایلوت در سطح كشور مطرح شود.
سیداحسن علوی نماینده مردم سنندج، دیواندره و كامیاران هم با اشاره به تحولات شهری و نیازهای نسل جدید در این حوزه بیان كرد: ما همچنان شاهد مهاجرت و افزایش حاشیه نشینان در سطح كشور هستیم، به تصور من راهكارهای رسیدگی به بافت فرسوده و مناطق حاشیه نشین باید جداگانه و مجزا باشد چراكه این ۲ مشكل كاملا باهم تفاوت دارد.
به گفته علوی مقاوم سازی امری مستقل بوده و باید در بافت فرسوده و تاریخی به صورت جداگانه بررسی شود.
سیدحسین افضلی نماینده مردم شهرستان اقلید هم در این باره اضافه كرد: با عنایت به مشكلات بیكاری، بحران اب، عدم سوددهی و... سرعت تولید حاشیه نشینی در كشور به شدت بالا رفته كه باید برنامه ای جدی و اجرایی برای آن تهیه و در دستور كار قرار گیرد.
به گفته وی بطور قطع نسخه واحدی برای رفع این مشكل در كل كشور وجود نداشته و باید جداگانه بررسی شود، از سویی دیگر تولید انگیزه قوی برای سرمایه گذاران در بخش خصوصی هم مسئله مهمی است كه باید به آن توجه گردد.
مجید كیان پور نماینده مردم درود و ازنا هم با تاكید بر لزوم تغییر رویكرد اجرایی در بافت فرسوده كشور بیان كرد: تغییر در معماری و ظرفیت پروژه ها باید در اقدامات بازآفرینی دیده شده و به جای درجاسازی باید محله نوسازی و ظرفیت های جدید ابجاد شود.
سیدابوالفضل موسوی بیوكی نماینده یزد، اشكذر، بخش ندوشن و دهستان سورك هم در ادامه بر حضور مستمر اعضای كمیسیون عمران در جلسات ستاد ملی و استانی تاكید كرد و این اقدام را امری در جهت افزایش ارتباط و حمایت بیشتر مجلس از برنامه های بازآفرینی دانست.
عشایری همینطور در ادامه جلسه بار دیگر اجتماع محوری و تولید جریان توان افزایی ساكنان محلات را محور اصلی برنامه های بازافرینی دانست و اظهار داشت: متأسفانه جریان بازآفرینی هنوز در تمامی استان های كشور به خوبی ترویج پیدا نكرده است بنابراین تصمیم گرفتیم تا جلسات ستاد را در ایام آخر هرهفته در یك استان برگزار و به بررسی مسائل بپردازیم.
به گفته او همینطور علاوه بر برگزاری ستاد و تصویب برنامه های اقدام مشترك در سطح كشور در صورت وجود به افتتاح و كلنگ زنی پروژه های در رابطه با این حوزه خواهیم پرداخت.
رضایی كوچی در انتها هم ضمن موافقت با تدوین قوانین جدید در جهت پیشبرد برنامه های بازآفرینی همینطور از اعمال ماده ۴۹ هم در این حوزه اطلاع داد.

1397/02/08
13:23:46
5.0 / 5
1629
تگهای خبر: ارز , توسعه , تولید , جت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
هم پیما
هم پیما