پای هواپیماهای روس سرانجام به ایران باز شد

پای هواپیماهای روس سرانجام به ایران باز شد

هم پیما: بعد از ماه ها گمانه زنی سرانجام دو ایرلاین ایرانی توافق كردند كه ۴۰ فروند هواپیمای مسافربری روسی را وارد ناوگان خود كنند.


به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، برپایه اطلاعات عرضه شده از جانب دو شركت هواپیمایی آسمان و ایران ایرتور قراردادی به تازگی میان نمایندگان این دو ایرلاین ایرانی و الگو بوت بندارت معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت روسیه در نمایشگاه هوایی اورآسیا ۲۰۱۸ كه در تركیه فعال است بسته شده كه برپایه آن این دو شركت ایرانی در دو قرارداد جداگانه هر یك ۲۰ فروند هواپیمای سوخو ۱۰۰ دریافت خواهند كرد.

این توافق نامه در حالی امضاء شده كه پیش از این مقامات روسی چند بار خبر از علاقه و تقاضای رسمی شركت های ایرانی برای خرید هواپیماهای مسافربری این كشور عرضه كرده بودند كه هر بار با پاسخ رسمی مقامات ایرانی امكان نهایی شدن این قراردادها به تعویق افتاد.

طبق اطلاعات عرضه شده شركت آسمان ۲۰ فروند هواپیماهای RRG۹۵Rسوخو را خریده كه جدیدترین مدل طراحی شده این هواپیما در روسیه بشمار می رود. همینطور به نظر می رسد كه تعدادی از قطعات این هواپیما از تحریم ها خارج است و همین امر برای آسمان خرید این هواپیما را امكان پذیر كرده است.

در بخش دیگری از این نمایشگاه ایران ایرتور هم ۲۰ فروند هواپیمای سوخو ۱۰۰ خرید كه طبق اعلام این شركت قرارداد بسته شده حدود یك میلیارد دلار ارزش دارد. همینطور ایران ایرتور اعلام نموده كه این ۲۰ فروند هواپیما به تدریج وارد ناوگان این شركت خواهد شد.

به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، این توافق های جدید در حالی نهایی شده كه پیش از این ایران ایر توانسته بود خرید ۲۰۰ هواپیمای برجامی را نهایی كند و بعد از آن هم شركت آسمان در قراردادی دو مرحله ای ورود ۶۰ فروند بوئینگ را برای ناوگان ایران در نظر گرفته بود.

با وجود آنكه بیش از یك سال از نهایی شدن قراردادهای ایران ایر با شركت های هواپیماساز مطرح جهان می گذرد، اما برخی محدودیت ها مانند سنگ اندازی آمریكا و تامین نشدن فاینانس لازم ورود این هواپیماها به ایران را با اما و اگر مواجه كرده است.

هرچند قرار بود اولین هواپیمای بوئینگ خریداری شده از جانب ایران ایر در اردیبهشت ماه امسال وارد ناوگان شود، اما به تازگی مدیر این شركت آمریكایی اعلام نموده كه بوئینگ امسال میلادی هیچ برنامه ای برای تولید هواپیمایی كه به ایران تحویل شود ندارد.

به این ترتیب ایران دیگر گزینه های خود در این بازار را به شكل دقیق تر بررسی می كند كه هواپیمای سوخو ۱۰۰ روسیه یكی از آنهاست.

دو توافق اخیر در حالی بسته شده كه پیش از این هواپیماهای روسی مانند توپولوف و آنتونوف به علت ثبت چند حادثه تلخ در آسمان ایران نگاه مسافران ایرانی به هواپیماهای روسی را بسیار منفی كردند.
1397/02/07
19:56:18
5.0 / 5
2366
تگهای خبر: شركت , هواپیما
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
هم پیما
هم پیما